חוק הגיוס: מחלוקת בין המפלגות החרדיות ללשכת רה"מ

חוק הגיוס: מחלוקת בין המפלגות החרדיות ללשכת רה"מ
מזכיר הממשלה מעוניין להביא את החוק לאישור השרים השבוע, אך עד כה לא הושגה הסכמה על נוסח החוק. ראש עיריית בני ברק לשעבר גויס על ידי דגל התורה לסייע במציאת נוסח מוסכם
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חרדים ליד לשכת הגיוס
צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

קשיים במגעים לאישור חוק הגיוס: מחלוקת בין המפלגות החרדיות למזכיר הממשלה יוסי פוקס על נוסח החוק, מה שמעכב את הפצת ההחלטה. כך פורסם היום (שני) בחדשות הערב בכאן 11.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

בלשכת ראש הממשלה מעוניינים להביא ביום רביעי את החוק לאישור השרים אבל זה תלוי בהסכמה על הנוסח, אך עד כה היא לא הושגה. דגל התורה צרפו למגעים את חבר ועדת החקירה לאסון מירון וראש עיריית בני ברק לשעבר מוטי קרליץ שיעזור בגיבוש הנוסח.

ההצעה הנוכחית עליה עובד מזכיר הממשלה עם המפלגות החרדיות, עשויה לעלות לממשלה בניגוד לעמדת שר הביטחון יואב גלנט ושרי המחנה הממלכתי. בכך, בממשלה רוצים להראות לשופטי בג"ץ שהם החלו בפעולות בדרך לחקיקת חוק גיוס חדש.

בסוף חודש מארס, בג"ץ פרסם צו ביניים להפסקת התמיכות לתלמידי מוסדות תורניים החייבים בגיוס לצה"ל ושלא התגייסו, כאשר הרכב מורחב צפוי לדון בסוגייה במהלך החודש הנוכחי. בצו נכתב: "נאסר על המשיבים לבצע העברות כספים לצורך תמיכה במוסדות תורניים עבור תלמידים שלא קיבלו פטור או דחייה משירות צבאי, ולא התגייסו מאז חודש יולי 2023 מכוח החלטת ממשלה". 

לאחר שלא הגיעו להסכמות פנימיות בקואליציה, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ביקש הארכה של 30 יום מבג"ץ בעניין חוק הגיוס. ראש הממשלה פנה באופן עצמאי לבית המשפט ולא באמצעות היועצת המשפטית לממשלה, גלי בהרב מיארה, וטען כי הממשלה לא דנה "מספיק בנושא בגלל המלחמה".

לאחרונה אישרה היועצת המשפטית לממשלה, גלי בהרב מיארה, לממשלה לקבל ייצוג נפרד בבג"ץ על חוק הגיוס ולמעשה שינתה את החלטתה הקודמת. זאת בהתאם לעמדה שהביעה בעבר, כי לא תוכל להגן על עמדת הממשלה שלא לגייס חרדים - כי אינם פטורים מכך בחוק.

הפופולריים