חתן פרס ישראל ושר החוץ לשעבר דוד לוי הלך לעולמו בגיל 86

חתן פרס ישראל ושר החוץ לשעבר דוד לוי הלך לעולמו בגיל 86
לוי כיהן בתפקידים בכירים בפוליטיקה הישראלית ובמוסדות השלטון וההנהגה מאז קום המדינה • הנשיא הרצוג: "סיפור חייו של הנער שעלה ממרוקו, ומשם פילס את דרכו אל ההנהגה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דוד לוי
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

חתן פרס ישראל למפעל חיים ושר החוץ לשעבר דוד לוי הלך היום (ראשון) לעולמו בגיל 86, בעקבות החמרה במצבו הרפואי. לוי כיהן בתפקידים בכירים בפוליטיקה הישראלית ובמוסדות השלטון וההנהגה מאז קום המדינה, וקיבל את פרס ישראל על תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

דוד לוי היה חבר כנסת כמעט 37 שנים, ושימש שלוש פעמים שר החוץ - בממשלת שמיר, בממשלת נתניהו ובממשלתו של אהוד ברק. לפני שש שנים זכה בפרס ישראל על מפעל חיים. לוי, יליד מרוקו ותושב בית שאן, נבחר בפעם הראשונה לכנסת השביעית בשנת 1969 מטעם רשימת גח"ל. לאחר "המהפך" - שימש כשר הקליטה ואחר כך גם בתור שר הבינוי והשיכון בממשלתו של מנחם בגין, תפקיד שבו שימש שנים רבות.

"אנו נפרדים היום בצער רב מלוחם חברתי במלוא רמ"ח איבריו", ספד לו הנשיא הרצוג, "מי ששפתו העשירה והייחודית הייתה קול מובהק לעיירות הפיתוח ולפריפריה משך עשרות שנים - בכנסת, בהסתדרות ובממשלה. סיפור חייו של דוד לוי, הנער שעלה ממרוקו הישר אל המעברה - הוא ביטוי מרשים למנהיגות חברתית אמיתית ומעוררת השראה, המשקפת את פניה היפים של הישראליות".

הקונסול הכללי של ישראל בניו יורק, אופיר אקוניס, כתב לאחר פטירתו: "מנהיג פורץ דרך, יהודי גדול - שתרומתו לציבור הישראלי, לעצמו ולארצנו עוד תסופר לאורך הדורות". השר יריב לוין כתב: "דוד היה מדינאי אשר לזכותו נזקפים הישגים דיפלומטיים יוצאי דופן, ובהם כינון היחסים הדיפלומטיים עם סין".

 

הפופולריים