"החלטה עם סיכונים לבריאות הציבור": המבקר נגד התנהלות נתניהו ברכש חיסוני הקורונה מפייזר

מבקר המדינה נגד התנהלות נתניהו ברכש חיסוני הקורונה
לטענת אנגלמן, נתניהו סיכם עם מנכ"ל פייזר על בלעדיות רכישת החיסונים בלי להביא את ההחלטה לאישור קבינט הקורונה. במקביל, הועברה ביקורת גם על קבלת ההחלטות בממשלת בנט ועל שימור הידע בין הממשלות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתניהו קורונה
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן מתח ביקורת על התנהלות ראש הממשלה בנימין נתניהו בתקופת הקורונה בדוח מבקר המדינה שפורסם היום (שלישי). בדוח נמתחת ביקורת על כך שנתניהו סיכם על בלעדיות רכישת החיסונים מחברת פייזר עם מנכ"ל החברה בלי לדווח לקבינט וללא אישורו.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

לטענת אנגלמן "לצד התועלות, מדובר בהחלטה שהייתה כרוכה בסיכונים לבריאות הציבור, גם אם אלו סיכונים מחושבים. אין זו החלטה רגילה או פעוטה שנכון לקבלה על ידי גורם אחד, בכיר ככל שיהיה". הוא הוסיף כי גם החשש מפני הדלפה, בשל חובת הסודיות המסחרית, אינו יכול להצדיק את הדרך בה התקבלה ההחלטה.

במקביל, הועברה ביקורת גם על קבלת ההחלטות בממשלה בראשות נפתלי בנט. אנגלמן כתב בדוח כי בתקופת ממשלת בנט הוקם פורום "חיתוך מצב לאומי", אך החלטות משמעותיות שהתקבלו בו - לא הובאו לידיעת קבינט הקורונה. זאת למרות שתפקידו היה לשמש מסגרת תיאום בין כלל הגורמים ולעסוק באסטרטגיית היציאה מהמשבר ובהיערכות להתפרצות חוזרת.

בדוח עלה גם שהמטה לבטחון לאומי שתכלל את ההתמודדות עם משבר הקורונה בתקופת ממשלת נתניהו לא ביצע הפקת לקחים אחרי גלי התחלואה הראשונים, ולא נעשתה חפיפה מסודרת לפורום "חיתוך מצב לאומי" שעסק בהתמודדות עם המגפה בתקופת ממשלת בנט.

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה: "ראש הממשלה נתניהו הוציא את ישראל ראשונה בעולם ממגיפת הקורונה, הציל חיים רבים והזניק את כלכלת ישראל. כפי שכתב מבקר המדינה, 'במבחן התוצאה, ההחלטה שקיבל רה"מ להיענות בחיוב להצעת פייזר למתן בלעדיות לחברה עד מרץ 2021 תרמה למניעת תחלואה קשה ואף מנעה מוות של ישראלים רבים'. לאורך כל ניהול המגפה, עבד נתניהו עם שר הבריאות, גורמי המקצוע במשרד הבריאות ובמשרדים הרלוונטיים, וכן התייעץ עם מנהיגים שונים בעולם שהתמודדו עם הפנדמיה".

תגובת משרד הבריאות: "מדינת ישראל הייתה הראשונה שהתחסנה והובילה מבצע חיסונים מפואר, הראשונה שעלתה על תופעות לוואי ושקיבלה החלטות שהובילו את כל העולם. לא הייתה מבחינת משרד הבריאות כל הבטחת בלעדיות לחברת פייזר או כל חברה אחרת. ביוזמת משרד הבריאות בהסכם מול חברת פייזר אף ישנו סעיף על כך שאין בלעדיות. הסכם זה מפורסם בשקיפות באתר משרד הבריאות.
בישראל נרכשו וניתנו גם חיסונים מחברות שונות משאלו סיימו את כל שלבי האישור הנדרשים לכך, כמקובל".

 

הפופולריים