ההפגנות בתל אביב: איילון נפתח מחדש לתנועה

ההפגנות בתל אביב: איילון נפתח מחדש לתנועה
המפגינים התאספו בקרבת שער בגין של בסיס הקרייה וחסמו את הכביש במקום. איילה, כלתו של יורם מצגר שנהרג בשבי: "הדם על הידיים של הממשלה. לא חוזרים עד שכל החטופים בבית"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הפגנה למען שחרור החטופים בתל אביב, 3 ביוני 2024
צילום: דורשינוי

משפחות חטופים ותומכיהן מפגינות הערב (שני) בירושלים ובתל אביב בדרישה להגיע לעסקה לשחרורם של החטופים. המפגינים התאספו בקרבת שער בגין של בסיס הקרייה וחסמו את הכביש במקום, לאחר מכן המשיכו לכביש איילון וחסמו אותו לתנועה למשך שעה. המחאות החלו לאחר שנודע על מותם של ארבעה מהחטופים בשבי חמאס בעזה. 

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

רשימת שמות החטופים בעזה - והמשוחררים

עינב צנגאוקר, אימו של החטוף מתן צנגאוקר, אמרה בהפגנה: "הערב קיבלנו הוכחה חד משמעית לתוצאה של הלחץ הצבאי - אנחנו מקבלים אותם מתים!"

חיים פרי, יורם מצגר, עמירם קופר ונדב פופלוול הם הארבעה שדובר צה"ל הודיע היום כי אינם בין החיים. הקביעה אושרה על ידי ועדת מומחים של משרד הבריאות, הדתות והרב הראשי לישראל. מהמידע שיש בצה"ל עולה כי הארבעה נהרגו כשהוחזקו ביחד על ידי מחבלי חמאס באזור ח'אן יונס.

איילה, כלתו של מצגר, פרסמה סרטון ובו קראה לאזרחים להצטרף להפגנות: "הממשלה ממשיכה להפקיר את החטופים והם נהרגים בשבי. הדם על הידיים של נתניהו והממשלה", אמרה. "אסור לתת להם לטרפד את העסקה שכרגע נמצאת על השולחן. צאו עכשיו לבגין, לא חוזרים עד שכל החטופים בבית". 

מוקדם יותר היום חזר שר האוצר בצלאל סמוטריץ' על התנגדותו למתווה הישראלי לעסקה לשחרור חטופים שהוצג על ידי נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן ואיים בהפלת הממשלה אם יאושר. "אם חלילה תחליט הממשלה לאמץ את הצעת הכניעה הזו, לא נהיה חלק ממנה ונפעל להחלפת ההנהגה הכושלת במנהיגות חדשה שתדע להביא להכרעה ולניצחון במלחמה, שתשמיד את החמאס, תחזיר הביתה את כל החטופים, תפגע קשות בחיזבאללה, ותחזיר את תושבי הצפון לביתם בביטחון", אמר. 

בדבריו פנה ישירות לראש הממשלה נתניהו ואמר: "אנחנו, יחד עם המשפחות השכולות ועם רוב עם ישראל, נעמוד לצידך להכרעה וניצחון, אך נעמוד נגדך בכל הכוח והתקיפות אם תבחר בכניעה ותבוסה".

יו"ר יהדות התורה, שר הבינוי והשיכון, הרב יצחק גולדקנופף הודיע כי יתמוך בעסקה. "אמרתי היום לנציגי משפחות החטופים כי עמדתנו היא שאין דבר גדול יותר מערך החיים וממצוות פדיון שבויים, מפני שקיימת סכנה אמיתית ומוחשית לחייהם. לפיכך, כל הצעה שתביא לשחרור החטופים, אנחנו נתמוך בה".

ישראל הסכימה לקבל 33 חטופים חיים או מתים, ולסיים את המלחמה בשלב השני - ההצעה שחשף ביידן

בישיבת סיעת עוצמה יהודית הצהיר יו"ר המפלגה, השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר, כי גם הוא מתנגד לאישור העסקה וסיפר כי לא סופקה לו טיוטת המתווה הישראלי. "בשיחה ביני לבין ראש הממשלה, הוא הסכים שאגיע ללשכתו ואצפה בטיוטה. מאז חלפו 48 שעות, שכללו רק מריחות, והרבה עמימות. אני שואל: אדוני ראש הממשלה, מה יש לך להסתיר? אם העסקה היא אינה מופקרת ואינה כוללת התחייבות לסיום המלחמה למיטוט חמאס, מדוע אתה מסרב להציג לי אותה?".

הפופולריים