הרופא שנעצר בהפגנה בזמן שטיפל במפגינה לכאן חדשות: "גררו אותי 20 מטרים על הרצפה"

הרופא שנעצר בהפגנה בזמן טיפול: "גררו אותי 20 מטרים"
ד"ר אודי בהרב נעצר בזמן שהעניק טיפול רפואי לאישה שנפצעה בהפגנה אמש בתל אביב על המדרכה. "לתקוף רופא תוך כדי טיפול - גם במלחמה זה לא מקובל, אז בטח לא בהפגנה בת״א", אמר ד"ר בהרב. גנץ: "המפקדים במשטרה צריכים לנהוג לפי החוק ולא לפי רוח השר. נפתחה בדיקה במח"ש"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הרופא שטיפל בפצועה והוכה בהפגנה בת"א
הרופא שטיפל בפצועה והוכה בהפגנה בת"א צילום: ללא

המחלקה לחקירות שוטרים הודיעה כי פתחה הבוקר (ראשון) בבדיקת אירוע מעצרו של הרופא ד"ר אודי בהרב, בזמן שטיפל בפצועה בהפגנה אמש ברחוב קפלן בתל אביב. בשיחה עם כאן חדשות הוא שחזר: "אישה נפלה בזמן שאנשים נדחקו בידי כוחות מג"ב. אמרתי לה שאני רופא והרגשתי חבטה עצומה. גררו אותי 20 מטרים על הרצפה והעלו אותי לאוטובוס של העצורים".

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

ד"ר בהרב הוסיף: "לבשתי וסט עליו כתוב שאני רופא. איבדתי שיווי משקל מהמכה וניסיתי לאזן את עצמי עם הידיים. אז התחילו צעקות 'הוא תוקף שוטר!'. צעקתי שאני מטפל בפצועה אבל לא ענו לי, פשוט גררו אותי. אני רק זוכר שהשכיבו אותי על הגב וגררו אותי על הרצפה. מקובל שכשרופא מטפל בפצוע, אז התפקיד של המשטרה זה לפנות את השטח סביב. לתקוף רופא תוך כדי טיפול - גם במלחמה זה לא מקובל, אז בטח לא בהפגנה בת"א".

שיחה עם ד"ר בהרב בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב

הוא הוסיף שבאוטובוס העצורים נאמר לו שהוא מואשם בתקיפת שוטר, והוא נשאר עד שלוש לפנות בוקר בתחנה, עד שנכנס לחקירה: "החוקרת טענה שבעטתי בשוטרים. אמרתי שזה לא קרה, והיא הראתה לי סרטון שאני יושב על הרצפה כשיד ימין באגרוף, ושוטרת רוכנת מעליי. היא אמרה לי 'אתה בתור רופא מכה שוטרת בחזה - שהיא יכולה למות מזה'. אמרתי לה שלא היכתי אף אחד, ושלא התכוונתי להכות". 

ממשטרת ישראל נמסר: "מדובר באירוע על רקע הפגנה בלתי חוקית שהתרחשה בצומת עזריאלי בתל אביב, לאחר קרות האירוע נפתחה חקירה במח"ש והחומרים הועברו לטיפולם".

הנשיא הרצוג: "התמונה של הרופא שנעצר בכוח הזרוע על ידי המשטרה בהפגנה אמש, בעת שהעניק טיפול רפואי, מטרידה אותי מאד ומחייבת בדיקת עומק מקיפה. היא מצטרפת לתמונות, פניות ותלונות המגיעות לפתחי בתקופה האחרונה, מקרב אזרחים מקבוצות שונות באוכלוסיה ומגוונות, שסובלים מתופעה דומה.

"אני מבקש להיות ברור: החוק הוא מעל הכל; ועל כולם לכבד את החוק, ובכלל - לגלות אחריות, במיוחד בתקופה זו. אך על זרועות המדינה ושליחיה – מוטלת תמיד אחריות גדולה יותר. אין ספק שהשמירה על החוק, הסדר וביטחון הציבור היא אתגר משטרתי עצום בעת הזאת, ואני מעריך מאוד את המסירות וההקרבה של השוטרים בכל אתר ואתר, ואני אומר זאת לא אחת. אבל אני סבור שעל המשטרה להפנים את הביקורת, ולדאוג למימוש אחריותה בכלים רגישים ומידתיים. במיוחד בעת המתוחה והכואבת הזאת", הוסיף הרצוג.

השר בני גנץ גינה הבוקר את האירוע: "הטענות באשר לאלימות מצד המשטרה, בדגש על המעצר של רופא בזמן שהעניק טיפול רפואי בהפגנה אתמול בתל אביב - מדאיגות וחייבות להיבדק ולהיחקר. יש לנו שוטרים מצוינים - אבל עליהם ובעיקר על מפקדי המשטרה לזכור שתפקידם לשמור על האזרחים, ולאפשר את חופש ההפגנה. המפקדים צריכים לנהוג לפי החוק ולא לפי רוח השר".

מוקדם יותר, פרסם גם שר הבריאות אוריאל בוסו מש"ס גינוי: "אני רואה בחומרה את המעצר. גם בעת לחץ והתלהטות יצרים, הצלת חיים וכל טיפול רפואי קודמים למחויבות של השוטרים לשמור על הסדר הציבורי. אני קורא למפקדים לחקור את האירוע, לחדד את הנהלים ולוודא שמה שראינו אמש לא יקרה שוב".  

בתיעוד שפורסם ברשתות החברתיות, נראה הרופא כשהוא מעניק טיפול רפואי לאחת המפגינות במקום ונעצר תוך כדי על ידי כמה שוטרים ששהו בקרבתו.

ראש האופוזיציה יאיר לפיד אמר בתגובה למעצר: "אין הסבר ואי אפשר לקבל את התמונות בהן שוטרים מכים וגוררים בברוטליות רופא שמעניק טיפול בשטח, למרות שהוא מזדהה כאיש רפואה. זו לא המשטרה של בן גביר, אלא של אזרחי ישראל. המפגינים האלה הם טובי האזרחים שלנו והתנהלות המשטרה חצתה כל גבול. השוטרים והמפקדים המעורבים צריכים להיות מוזמנים לבירור ולהיענש. בלי הנחות".

יו"ר ההסתדרות הרפואית, פרופסור ציון חגי, גינה אתמול את מעצרו של הרופא ד"ר אודי בהרב בהפגנה ואיים לנקוט בצעדים: "ככל שלא נראה תגובה מהירה והולמת, לא נהסס לפתוח בצעדים ארגוניים".

הפופולריים