מבקר המדינה על הניסיון לעכב את הביקורת על 7 באוקטובר: "מתג השתקה"

"מתג השתקה": המבקר על הניסיון לעכב את הביקורת על 7.10
משרד מבקר המדינה הגיב לבג"ץ בנוגע לעתירה שמטרתה לדחות את ביקורת המשרד על אירועי המלחמה: עלולה להביא לפגיעה חלילה בחיי אדם
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ההרס במסיבת נובה
צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

 משרד מבקר המדינה שלח היום (שני) לבג"ץ תגובה בנוגע לעתירה שהוגשה ונועדה למנוע את המשך הביקורת בעניין טבח 7 באוקטובר: "העותרים מבקשים לאפשר לממשלה מתג השתקה של ביקורת המדינה". עוד נכתב בתגובת המבקר: "קיימת דחיפות לעריכת הביקורת בשלב זה בכלל הדרגים - אזרחי, מדיני וצבאי".

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

מבקר המדינה התייחס לכך שהמלחמה עודנה נמשכת וכי, "מניעת הביקורת בשלב זה, בעייתית, ביתר שאת, נוכח האפשרות כי אירועים ביטחוניים נוספים עלולים לפרוץ בכל שעה". על פי תגובת המבקר לכן, "קיימת חשיבות רבה להפקת לקחים מהירה וליישום ההמלצות של ביקורת המדינה דווקא בעת הזו".

בניגוד לטענות העותרים ביקורת המדינה פעלה גם בעבר בעיתות לחימה

משרד המבקר התייחס למכתב היועמ"שית לנתניהו על הצורך בהקמת ועדת חקירה ממלכתית: "הטענה שביקורת תסיט קשב של מפקדים ולוחמים, תמוהה בשים לב, לעמדה העדכנית של היועמ"שית, לפיה יש להקים כבר עתה ועדת חקירה ממלכתית", המבקר הוסיף: "בניגוד לטענות העותרים ביקורת המדינה פעלה גם בעבר בעיתות לחימה".

משרד מבקר המדינה התייחס לעובדה שבצה"ל התקיימו תחקירים הנוגעים ללחימה מאז 7 באוקטובר ואמר כי: "ביקורת המדינה היא הביקורת החיצונית היחידה שמתקיימת. לעומת זאת, תחקירים של צה"ל מוגבלים ביכולתם לספק תמונה מערכתית".

מבקר המדינה הזהיר כי :"עצירת ביקורת המדינה הנערכת בצה"ל בימים אלו, עלולה לפגוע בתהליך הפקת הלקחים ולהביא לכך שליקויים שיכולים היו להימצא ולתקנם לא יתוקנו ובכך להביא לפגיעה חלילה בחיי אדם". המבקר הסביר כיצד קיום הביקורת עשוי להשפיע על המשך המערכה, למשל: "הביקורת שנערכת ביחס להגנת היישובים בעוטף עזה, רלוונטית גם לתרחיש של לחימה כוללת בחזית הצפון".

עצירת ביקורת המדינה הנערכת בצה"ל עלולה להביא לפגיעה חלילה בחיי אדם

במכתב התגובה של המבקר הייתה גם התייחסות פרקטית לאי קיום הביקורת כעת: "ככל שחולף זמן עד למועד עריכת הביקורת, גובר החשש מקושי באיתור חומרים רלוונטיים. לא מן הנמנע, כי עם חלוף הזמן חלק מהמסמכים והנתונים הדרושים לצורך עריכת הביקורת, לא יישמרו כנדרש או יאבדו".

המבקר התייחס בחריפות להגשת העתירה, "העתירה שואפת להשתיק ולשתק את מוסד ביקורת המדינה. ההצעה של העותרים היא למסור בידי הרשות המבצעת מתג השתקה של מוסד ביקורת המדינה", והזהיר כי היא: "תפקיד בידי הרשות המבצעת כלי רב עצמה, מסוכן, הנוגד אחד מיסודות המשטר הדמוקרטי בישראל".

העתירה שואפת להשתיק ולשתק את מוסד ביקורת המדינה

העתירה לבג"ץ בעניין ביקורת משרד מבקר המדינה על אירועי 7 באוקטובר הוגשה על ידי תנועת אומ"ץ - אזרחים למען מהל תקין וצדק חברתי ומשפטי ועל ידי התנועה למען איכות השלטון בישראל.

הפופולריים