"סחבת של צה"ל": מבקר המדינה משיב לבג"ץ על בקשת המדינה לדחות את הביקורת

מבקר המדינה משיב לבג"ץ על בקשת המדינה לדחות את הביקורת
המדינה לבג"ץ: "פרסום ביקורת של מבקר המדינה יפגע במלחמה" • משרד מבקר המדינה: "הגישה שמציע צה"ל אינה סבירה באופן קיצוני"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
-
צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90

משרד מבקר המדינה השיב היום (חמישי) לבג"ץ על העתירה שמטרתה למנוע את המשך הביקורת על גופי הביטחון כעת. בהודעה מטעם משרד המבקר נכתב: "הגישה שמציע צה"ל אינה סבירה באופן קיצוני. מתן הארכה המבוקשת משמעה סחבת מצד צה"ל ומניעת עריכת ביקורת בגוף מבוקר באופן חסר תקדים. הדברים תמוהים במיוחד, בשים לב לכך שעד כה שירות הביטחון הכללי, חרף השתתפותו בלחימה, השכיל להענות לקיום הביקורת".

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

עוד נמסר מטעם המשרד: "קורת מדורגת ומידתית כמתוכנן, לא זו בלבד שלא תפגע במאמצי הלחימה, כל שכן בביטחון המדינה, אלא תוכל לסייע במניעת תוצאות עתידיות קשות, חלילה, ומניעת מחדלים שעלו למדינת ישראל במחיר כבד. ביקורת שכזו תאפשר תיקון מהיר, ככל הניתן, של הליקויים שיעלו בביקורת, ושיפור מהיר בתפקוד הגופים המבוקרים הרלוונטיים, לרבות צה"ל".

המדינה הודיעה מוקדם יותר היום לבג"ץ שגופי הביטחון סבורים כי פרסום ביקורת של מבקר המדינה על המלחמה בעזה בזמן שהיא עוד מתקיימת, יוביל לפגיעה משמעותית ביכולת התפקודית של גופי הביטחון ויפגום בהתנהלותה.

הרמטכ"ל רא"ל הרצי הלוי שלח למשרדי מבקר המדינה מכתב בשלישי האחרון, ובו קרא למבקר המדינה מתניהו אנגלמן לדחות את הביקורת על התנהלות צה"ל ולפרסם אותה רק אחרי המלחמה: "מעולם לא נערכה בישראל ביקורת על צה"ל בזמן מלחמה, בדיקה תפגע במאמצים", הוא כתב.

בתחילת החודש אנגלמן טען כי מזכירות ראש הממשלה והמטה לביטחון לאומי לא שיתפו פעולה עם העברת מסמכים לבקשתו. המבקר שיגר לראש הממשלה נתניהו ולרמטכ"ל מכתב, בו דרש מהם לשתף פעולה עם תחקור אירועי 7 באוקטובר וכתב: אזרחי ישראל זכאים לתשובות בדבר אחריותם של כל הגורמים, הנסיבות והאחראים למחדל".

ראש הממשלה פנה אל אנגלמן בינואר האחרון בבקשה לדחות את הקמת ועדת בדיקה מטכ"לית על המחמה ואירועי הטבח. מזכיר הממשלה יוסי פוקס אמר בפגישה בנושא כי בדיקה ותחקיר בשלב הזה "עלולים לפגוע במאמץ המלחמתי". בקשתו של ראש הממשלה נדחתה בידי המבקר.

הפופולריים