114 ימים להיעלמות היימנוט קסאו: "נראה כאילו ויתרו עליה"

114 ימים להיעלמות היימנוט קסאו: "נראה כאילו ויתרו עליה"
אביה בדיון בוועדת העלייה והקליטה: "אני מרגיש שהמשטרה לא עושה מספיק כדי למצוא את הבת שלי" • יושב ראש הוועדה עודד פורר: "קצת הזוי שחברי הכנסת היחידים שמגיעים לדיון הם יוצאי אתיופיה בלבד"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
היימנוט בת ה-9 מצפת
צילום: .

ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות התכנסה היום (שלישי) לדיון מעקב בנושא החיפושים אחר הילדה היימנוט קסאו, שנעלמה לפני 114 ימים.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

טספאי קסאו, אביה של היימנוט, הודה בדיון: "אני מרגיש שהמשטרה לא עושה מספיק כדי למצוא את הבת שלי. אנחנו חסרי אונים. אנחנו נמצאים בארץ שלוש שנים בלבד, למשפחה שלי אין את הידע ואת הכוחות לפעול כדי ללחוץ שגופי המדינה ימצאו את הבת שלי. מיקוד החיפושים היה במרכז הקליטה בלבד ולא בבניינים ובמחסנים הסמוכים".

בנצ'י קסאו, אימה של היימנוט, קראה: "היימנוט היא לא רק הילדה שלי, היא צריכה להיות הילדה של כל אזרחי ישראל. אני מתחננת בפניכם שהילדה שלי תימצא. כל הילדים שלי נמצאים במצוקה קשה". ואירוסלם קסאו, אחותה, אמרה: "בלתי ייאמן שעד עכשיו לא מצאו את אחותי, איזה מסר עובר לילדים ברחבי ישראל? אסור להפסיק את החיפושים. הפסקת החיפושים היא העברת מסר מהמדינה לכל ילדי ישראל שאין ערבות לביטחונם".

משפחת קסאו בדיון היום. צילום: דני שם-טוב, דוברות הכנסת

ח"כ עודד פורר, יושב ראש ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות, אמר בדיון: "מימד הזמן הוא קריטי. כל יום שעובר מקטין את הסיכויים למצוא את היימנוט. קצת הזוי שחברי הכנסת היחידים שמגיעים לדיון הם יוצאי אתיופיה בלבד. אם הילדה שנעלמה הייתה מקיסריה כנראה שהיינו רואים מדינה שלמה על הרגליים. זה נראה כאילו וויתרו על היימנוט. אני דורש ממשרד העלייה והקליטה ליזום יום חיפושים מרוכז ומאורגן בשיתוף המשטרה עד לדיון המעקב הבא שלנו. מבקש מהמשרד גם לפרסם בכל מקום את הפרס הכספי שמוצע על מסירת מידע שיוביל להיימנוט".

יו"ר הוועדה פורר בדיון היום. צילום: דני שם-טוב, דוברות הכנסת

סנ"צ יצחק אבוחצירה, מפקד תחנת צפת, עדכן בוועדה: "לפני שבוע אושר על ידי האינטרפול להעביר את תמונותה להפצה בין-לאומית. אנחנו נמצאים בקשר עם המשפחה למרות שאנחנו לא מחויבים בכך. עד עתה, למרות הפרס הכספי, לא התקבל שום מידע חיוני. אנחנו יודעים להגיד שהיימנוט לא יצאה מגבולות הארץ בדרכים המקובלות. השב"כ היה בתמונה לאורך כל הדרך. בעקבות המלחמה והשריפות שהתפרצו, השטח השתנה והרבה עשבייה נחשפה. הייתי שמח לקבל עוד כוח אדם של מתנדבים לתהליך החיפושים. יום חיפושים מרוכז של מתנדבים לא נעשה לאחרונה בגלל המלחמה".

ח"כ פנינה תמנו שטה מהמחנה הממלכתי, לשעבר יושבת ראש וועדת העלייה והקליטה, תקפה: "בושה, צביעות וגועל נפש שאין כאן עוד נבחרי ציבור שלוקחים חלק בדיון החשוב הזה. מלוא האחריות נמצאת על גורמי הביטחון ובראשם המשטרה. כל גורמי הביטחון צריכים להתאחד כדי למצוא את היימנוט. צריך לדעת איך לגשת נכון בחקירת הילדים והמשפחות שגרות במרכז הקליטה. אנחנו מתפללים יחד עם המשפחה שנמצא את הילדה המתוקה הזאת".

הסוכנות היהודית הגדילה את הפרס הכספי ל-150 אלף שקלים לכל מי שימסור מידע שיביא למציאתה של הילדה הנעדרת. סכום זה, לצד גיוס המונים שערכה המשפחה, בהיקף של כ-200 אלף שקלים, מעמיד את הפרס הנוכחי על סכום של 350 אלף שקלים. בתיעוד האחרון ממצלמות האבטחה, נראתה היימנוט קסאו בכניסה למרכז הקליטה בצפת בשעות הערב כשהיא מחלקת עלוני בחירות לרשויות המקומיות. בצילום נראית היימנוט נכנסת לבניין, אך אין תיעוד שלה יוצאת ממנו.

 

הפופולריים