מח"ש קוראת להעמיד לדין את השוטר שתקף את ח"כ קריב

מח"ש קוראת להעמיד לדין את השוטר שתקף את ח"כ קריב
במח"ש אמרו כי "מחומר הראיות עלה כי לא קמה לשוטר כל סמכות להפעיל כוח נגד חבר הכנסת". קריב הגיב להחלטה: "האלימות היא תוצאה ישירה של הרוח שנושבת מהשר"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מח"ש
צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

המחלקה לחקירות שוטרים הודיעה היום (שלישי) כי הנחתה את מחלקת משמעת במשטרת ישראל להעמיד לדין את השוטר שדחף את ח"כ גלעד קריב בהפגנה שהתקיימה בתל אביב. 

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

האירוע התרחש בחודש פברואר האחרון. במח"ש אמרו כי "מחומר הראיות עלה כי לא קמה לשוטר כל סמכות להפעיל כוח נגד חבר הכנסת. בנסיבות אלה ונוכח אופי המעשה, הנחתה מח"ש את מחלקת משמעת להעמיד את השוטר לדין משמעתי".

ח"כ גלעד קריב מסר בתגובה: "אי אפשר שלא לתהות איך במשך ארבעה וחצי חודשים השוטר המשיך לעמוד בהפגנות אל מול משפחות חטופים ומפגינים.  בחודשים האחרונים אנחנו רואים עליה תלולה במפלס האלימות של שוטרים - זו תוצאה ישירה של הרוח שנושבת מהשר, אבל לא פחות מכך גם של רפיון הידיים של המחלקה לחקירות שוטרים ושל גורמי המשמעת של המשטרה. לא יכול להיות שבמשך חודשים תלונות של אזרחים לא מטופלות כראוי".

תיעוד התקיפה:

ההפגנה הראשונה מאז 7 באוקטובר בה היו מעצרים

אותה הפגנה הייתה ההפגנה הראשונה שבה היו מעצרים מאז 7 באוקטובר. באותה הפגנה נעצרו שבעה מפגינים. בהודעת משטרה שיצאה באותו ערב נכתב: "קבוצת מפגינים, שאינם נמנים עם משפחות החטופים, החליטו לצאת בצעדה לרחוב קפלן, סמוך למתחם שרונה, והחלו להפר את הסדר, תוך חסימת הכביש לשני הכיוונים. בעקבות החסימות והפרות הסדר הוכרז ע"י קצין משטרה כי ההפגנה בלתי חוקית ועליהם לפנות את הכביש, לאור המשך חסימת הציר ומשלא נשמעו להוראות".

באותה הפגנה משפחות החטופים החריפו את המאבק שלהם. "בנוסף לשיבוש הסדר הציבורי יהיו מחאות החותרות למגע עם נתניהו, האיש שברצותו תהיה או לא תהיה עסקה ופועל, לטענתם, משיקולים פוליטיים, על גבם של החטופים הנמקים בשבי", נכתב בהודעת מחאת משפחות החטופים מאותה הפגנה.

קריב עצמו שחרר הודעה לתקשורת ובה טען כי נדחף על ידי שוטר לאחר ששאל: "מכוח איזו הוראת חוק הוחרם ציוד של המפגינים?". קריב טען בין היתר כי הופעלה לעברו ולעבר חברי הצוות שלו ומפגינים נוספים מערכת הצעקה בניגוד מפורש לנהלים.

ח"כ קריב הוסיף: "כאשר המשטרה מפעילה אלימות כלפי חברי כנסת ניתן רק לשער  איזו אלימות מופנית כלפי המפגינים. לאחר שכל פניותינו לצמרת המשטרה בנושא זכויות המחאה לא נענו בשבועות האחרונים, אנו מצפים להתערבות מיידית של היועצת המשפטית לממשלה".

ח"כ לזימי הותקפה - מח"ש פתחה בחקירה

נזכיר כי אגף החקירות במחלקה לחקירות שוטרים פתחה ביום ראשון האחרון בבדיקת האירועים האלימים בהפגנות בתל אביב ובירושלים. התקרית הראשונה הינה תקיפתה של חברת הכנסת נעמה לזימי בידי שוטרים, והתקרית השנייה היא תקיפת מפגין, כאשר השוטר שעצר אותו נשמע מקלל ומאיים: "אאנוס את אמא שלך".

בהודעת מח"ש נמסר: "כפי שנעשה במקרים קודמים, בכוונת מח"ש ליצור קשר באופן יזום עם המפגין ועם חברת הכנסת, ולהזמינם להגיש תלונה, באופן שיאפשר את בירור המקרים לעומקם, באופן מקצועי ואפקטיבי".

חברת הכנסת נעמה לזימי, שהשתתפה בהפגנה בתל אביב, תועדה נהדפת בידי שוטרים. לאחר מכן היא פרסמה הודעה בה טענה: "השליחים של בן גביר חנקו אותי, משכו לי בשיער ובעטו בי".

 

המשטרה מסרה בתגובה: "חשוד הצית מדורה צמוד לבניין ההסתדרות ונעצר. הוא התבקש למסור לשוטרים את הטלפון הנייד שלו, אולם ניסה להעלים אותו כאשר הוא מוסר אותו לאישה שהייתה לידו. ח"כ לזימי הפריעה לשוטרים לבצע תפקידם, תוך שהיא נדחפת בכוח בין השוטרים ומפריעה להם לתפוס את הטלפון. צר לנו שנושאת משרה ציבורית מתנהלת באופן פרובוקטיבי, תוך שימוש ציני בחסינות פרלמנטרית".

 

הפופולריים