בריכת המוות

4 הואשמו במחדל החשמל בת"א - שגרם למותו של איתמר פוקס

4 הואשמו במחדל החשמל בת"א - שגרם למותו של איתמר פוקס
פרקליטות המדינה הגישה את האישום על רקע אירוע ההתחשמלות בבריכת נוי במתחם "מגדלי זיו" ב-2019 • פרקליטות מחוז ת"א: "הסדר הטיעון גובש על רקע קושי להוכיח קשר סיבתי"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בריכת הנוי בתל אביב
בריכת הנוי בתל אביב צילום: כאן חדשות

פרקליטות המדינה הגישה היום (שני) כתב אישום נגד ארבעה אנשים על רקע אירוע התחשמלות בבריכת נוי ב-2019 במתחם "מגדלי זיו" בתל אביב, שגרם למותו של החייל איתמר פוקס. האישום הוגש יחד עם הסדר טיעון תקדימי לבית משפט השלום בתל אביב. הנאשמים יורשעו בעבירות רשלנות ויוטלו עליהם קנסות ועונשי מאסר על תנאי.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

במסגרת ההסדר, ארבעת הנאשמים: חברת האחזקות שותפות ניהול "מגדלי זיו", מנהל החברה דוד פריג', ראש צוות אחזקה בחברה חיים יפרח וקבלן חשמל אבי פרנקו - יודו ויורשעו, כל אחד לפי חלקו, ברשלנות לגבי מערכת החשמל והפרת תקנות החשמל במתחם "מגדלי זיו" ויוטלו עליהם עונשים של שירות לתועלת הציבור, מאסר על תנאי וקנסות. כמו כן, כאמור ישלמו הנאשמים סך של למעלה משני מיליון ש"ח למשפחת פוקס, לנפגעים ולמדינה.

במסגרת הסדר הטיעון, תשלם שותפות ניהול "מגדלי זיו" סך של 258,000 ש"ח לטובת משפחת פוקס. סכום הפיצוי המקסימלי בדין הפלילי. בנוסף, תשלם השותפות סכום נוסף בסך כולל של 242,000 ש"ח לנפגעים אחרים באירוע.

במסגרת אכיפה אזרחית, סיכמה המדינה עם שותפות מגדלי זיו כי תפצה את משרד הביטחון בסכום העומד על 1.75 מיליון ש"ח בגין תגמולים המשולמים למשפחת פוקס שהיה חייל בשירות סדיר בעת האירוע ובכך ההליכים, הפלילי והאזרחי, יבואו על סיומם ביחד.

בכתב האישום צוין כי הנאשמים, כל אחד לפי תפקידו וחלקו, לא נקטו במהלך תקופת עבודתם באמצעים המתחייבים מהם מכוח תפקידם - להיות מודעים לקיומם של הליקויים במערכת החשמל שהיו קיימים במתחם מאז הקמתו.

מפרקליטות מחוז ת"א נמסר: "הסדר הטיעון גובש לאחר קבלת חוות דעת מקצועיות והליך שימועים ארוך, על רקע קושי ראייתי להוכיח קשר סיבתי ברמה הנדרשת במשפט פלילי, בין התרשלות הנאשמים לבין התוצאה הקטלנית. במהלך ההליכים, קיימנו מספר פגישות עם משפחת המנוח ובא כוחה, וההסדר גובש על דעתם".

לפי כתב האישום, בסוף חודש ספטמבר ב-2019 בשעות הלילה, בילה פוקס יחד עם חבריו בבר הזויפער הממוקם ב"מגדלי זיו" סמוך לבריכת נוי במתחם. במהלך הבילוי, קפץ איתמר לתוך בריכת הנוי, התחשמל ואיבד את הכרתו. חברו שקפץ לבריכה כדי למשוך את פוקס מהמים, התחשמל אף הוא ואיבד הכרתו.

חברים נוספים הצליחו להוציאם מהבריכה כשהם מחוסרי הכרה וללא דופק. בשניים בוצעו פעולות החייאה, שכתוצאה מהן שב חברו של פוקס להכרה וניצל. איתמר פונה למחלקה לטיפול נמרץ בבית החולים כשהוא במצב אנוש, ונפטר בבית החולים שלושה ימים לאחר מכן.

הפופולריים