הלך לעולמו הרב הראשי של באר שבע יהודה דרעי

הלך לעולמו הרב הראשי של באר שבע יהודה דרעי
הרב, שהוא אחיו של יו"ר ש"ס, הלך לעולמו בגיל 66 לאחר שאושפז בעקבות זיהום: "אהב את התורה, יגע בה והשקיע בה את כל כישוריו ושאיפותיו"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הרב יהודה דרעי
הרב יהודה דרעי צילום: יעקב נעומי, פלאש 90

רבה הראשי של באר שבע ואחיו של יו"ר שס, הרב יהודה דרעי, הלך היום (שלישי) לעולמו בגיל 66 בבית החולים הדסה עין כרם. דרעי היה חבר במועצת הרבנות הראשית והתמודד לתפקיד הרב הראשי לישראל. הוא אושפז לאחרונה בבית החולים במצב קשה לאחר שהתגלה זיהום בגופו.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

הרב דרעי העלה לסדר מועצת הרבנות הראשית את ההצעה לאימוץ הפסיקה שקובעת כי בני קהילת "ביתא ישראל" הם יהודים. "מועצת הרבנות הראשית לישראל מאמצת את הכרעתו ההלכתית של מרן הראשון לציון רבנו עובדיה יוסף ולפיה בני הקהילה האתיופית 'ביתא ישראל' הם יהודים לכל דבר ועניין מבחינה הלכתית", הוחלט. ההחלטה נדעה באופן ישיר לעשרות אלפי בני הקהילה שעלו מסוף שנות ה-70. יתר העולים מאתיופיה מזרע ישראל, שעלו משנות ה-90, נדרשו לעבור גיור עם הגיעם לארץ.

"צר לי עליך אחי, נעמת לי מאד", כתב אחיו עם היוודע הבשורה, יו"ר ש"ס אריה דרעי. "בלב מורתח מצער ויגון אני מבכה את הסתלקותו בטרם עת של אחי הגדול, עטרת ראשי, גדול בתורה, בדיינות, במידות, מקים עולה של תורה. הוא היה לי כדמות אב, אח גדול, חבר נפש וידיד אמת בכל משעולי החיים. תמיד חיזק, עודד ונסך אמונה. חלל עצום נפער בליבי, בלב המשפחה כולה, ובלב אלפי תלמידיו ושומעי לקחו".

יו"ר שס המשיך וסיפר: "עלינו יחד עם משפחתנו בגיל 10 ממרוקו, וכבר כנער צעיר בבת ים חתר כנגד הזרם ללמוד במוסדות תורניים, ובזכותו למדנו יחד במתיבתא בחדרה ובישיבת פורת יוסף בירושלים. לאחר מכן המשיך את לימודיו בישיבת עטרת ישראל. רבי יהודה אהב את התורה, יגע בה והשקיע בה את כל כישוריו ושאיפותיו. עלה והתעלה במעלות התורה וההלכה והתמנה לרבה של שכונת רמות בירושלים ועמד בראש כולל אברכים 'קול יהודה'. זכה לקרבתו המיוחדת של מרן רבנו עובדיה יוסף זצוק״ל שראה בו כבן ממש, העריך את תורתו ונשלח על ידו להתעטר בכתר רבנות העיר באר שבע, בירת הנגב. בכל שנות כהונתו הרבות כרב ואב בית דין העיר, חולל מהפכה אדירה של תורה ויהדות, עמד על משמר הכשרות ורבים השיב מעוון. בזכות נועם הליכותיו ומתק שפתיו ידע להאהיב את היהדות על שומעי לקחו ולקרב רבים לאביהם שבשמיים".

לדבריו, "הוא היה סמל ומופת לרב בישראל הבקיא בכל מכמני התורה וההלכה ויעידו על כך שלל ספריו וחיבוריו התורניים. העמיד את הדת על תילה ללא כל פשרות, אך דעתו היתה מעורבת עם הבריות, בהקשבה ומציאת שבילי זהב למניעת מחלוקת. מעלותיו אלו הביאו לדבר בו נכבדות כמועמד למשרת הראשון לציון והרב הראשי לישראל. היה תפארתה וגאוותה של העיר באר שבע. הסתלקותו בטרם עת היא אבידה ענקית לאלפי תלמידיו, לעולם הרבנות בישראל ולמשפחתנו היקרה. זכה להקים משפחה לתפארת, דור ישרים מבורך, בנים וחתנים תלמידי חכמים ויושבי על מדין הממשיכים את דרכו בעולם התורה והרבנות. גדול כים שברנו, מי ירפא לנו".

גם הרב הראשי הספרדי יצחק יוסף ספד לו: "גאון גדול, פה מפיק מרגליות, אציל נפש ומידות, ראש אבות בתי הדין בעיר אבות, רבה של באר שבע וחבר מועצת הרבנות הראשית, הקים עולה של תורה בעיר באר שבע וכיתת רגליו לזיכוי הרבים בנועם דבריו ובמתק שפתיו. הרביץ תורה בכל אתר ואתר בארץ ובעולם, העמיד הדת על תילה שומר משמרת הקודש. עולם הרבנות איבד את אחד מטובי מנהיגיו בדמי ימיו, בשיא אונו וכוחו. מי יתן לנו תמורתו וחליפתו".

השר לשירותי דת, מיכאל מלכיאלי, פרסם הודעת ניחומים וכתב: "הרב דרעי זצ"ל היה מגדולי מורי ההוראה בדורנו, פוסק הלכה מובהק ומנהיג רוחני דגול. הקים עולה של תורה בעיר באר שבע והפך אותה למרכז תורני משגשג. בחכמתו הרבה ובמאור פניו, ידע הרב לקרב לבבות ולהנגיש את התורה לכל שכבות העם. פסקיו ההלכתיים היו לשם דבר, והוא נודע בגישתו המאזנת והמתחשבת. עולם הרבנות והתורה איבד היום אחד ממנהיגיו הבולטים. יהי זכרו ברוך ותהא נשמתו צרורה בצרור החיים. אני שולח תנחומים למשפחתו הרוממה ולאחיו הגדול יו"ר התנועה הרב אריה דרעי שליט"א, בעל הנחמות הוא ירפא שברונכם ובדברי תורתו תמצאו נחמתכם".

 

הפופולריים