הצד האפל של המונדיאל

הצד האפל של המונדיאל
גביע העולם בכדורגל ייפתח בשבוע הבא בקטאר, על רקע ביקורת מתמשכת נגד המארחת על הפרת זכויות אדם והאשמות בשחיתות • אז למה היא צריכה את זה בכלל? יואב זהבי שוחח עם ראש תחום העולם הערבי רועי קייס ועם ד"ר עדו נבו, חוקר ספורט ופוליטיקה | האזינו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הסכת - עוד יום, מונדיאל
צילום: צרוב

ב-2010 עולם הספורט היה בהלם - קטאר הקטנטנה זכתה באירוח של אחד מאירועי הספורט החשובים והכי נצפים שיש - גביע העולם בכדורגל. בשנים האחרונות הביקורת על הפרת זכויות האדם מצד המשטר הקטארי תפחה ותפחה, ונדמה שהיום כולם מתחרטים על הבחירה בנסיכות המפרצית לארח את המונדיאל. מלבד קטאר, כמובן.

הצד האפל של המונדיאל | האזינו לפרק של עוד יום

יואב זהבי שוחח עם ראש תחום העולם הערבי, רועי קייס, ועם ד"ר עדו נבו - מומחה לספורט ופוליטיקה, וניסה ללמוד על השימוש החברתי והפוליטי שעושות מדינות באירועי ספורט גדולים. הטענות המרכזיות נגד קטאר עוסקות בהפרת זכויות אדם, בעיקר של עובדים זרים. התקשורת הזרה פרסמה כי 6,500 עובדים זרים איבדו את חייהם בעבודות הבנייה והכנת התשתית למונדיאל.

"יש צביעות בטענות המערב. קטאר קיבלה את אירוח המונדיאל מפיפ"א, לא ממאדים" 

רועי קייס, ראש תחום העולם הערבי, סיפר: "מתוך שלושה מיליון קטארים, יש רק 300 אלף קטארים 'אסלים'. הקטארים ניסו בשנים האחרונות לעשות שינויים ורפורמות כדי לשדר לעולם שהם עושים משהו בנידון, אבל עכשיו לקראת המונדיאל הם פינו עובדים זרים מבתיהם כדי ליצור מקומות אירוח למיליון התיירים שצפויים להגיע".   

"צריך לזכור שיש צביעות בטענות המערב כלפי קטאר, שפתאום נשמעות בחוזקה", הצביע קייס, "קטאר לא קיבלה את אירוח המונדיאל ממאדים, היא קיבלה אותו מפיפ"א, ארגון מערבי לחלוטין. בשנים האחרונות לא דיברו על סוגיית זכויות האדם בקטאר, אלא במקומות אחרים במזרח התיכון. עכשיו כשיש שם אירוע בינלאומי אז מאוד קל פתאום להיזכר במה הקטארים עושים".  

קייס המשיך: "בסופו של דבר קטאר עקפה את כל המדינות הערביות בהשגת המונדיאל הראשון במזרח התיכון, אבל זו עשויה להיות חרב פיפיות. ויש פה קצת צביעות, בגלל שיום אחרי המונדיאל לאף אחד לא יהיה אכפת מזכויות הלהט"בים בקטאר, שזה עניין של שנים על גבי שנים".

ד"ר עדו נבו, מומחה לספורט ופוליטיקה, הסביר כי יש שתי סיבות שעיר או מדינה ירצו לארח טורניר כמו גביע העולם בכדורגל: "אירוח אירוע כזה הוא פלטפורמה לכל מיני שיפוצים, שיפורים ומנוף לתרומות כלכליות, תשתיות וכדומה. בטוקיו, למשל, אירוח המשחקים האולימפיים של 1964 נתן תנופה אדירה לבניית תשתיות חשמל, ניקוז וכמובן גם ספורט".

"הצד השני הוא השימוש ב'דיפלומטיה רכה'. אירוע מהסוג הזה חושף את המדינה לעולם באופן מאוד אפקטיבי", אמר נבו,  "אירועי ספורט הם אירועים מאוד נצפים. אנשים רבים יראו את משחקי גביע העולם הקרוב, ואפשר תוך כדי להראות את המדינה, להבליט בה את הדברים שהקטארים מעוניינים להבליט, להראות כלפי חוץ כמה המדינה מוצלחת ויפה וגם לשווק כלפי פנים את ההישגים של המשטר - לארח טורניר כזה ולעשות אותו בהצלחה. יש מדינות שרואות בזה סוג של יעד להגיע אליו".

עם כל הכבוד לביקורת, כשהמגרשים יקופלו העולם יחזור להתייחס לקטאר כפי שעשה בעבר - כשותפה עסקית

נבו מאמין שהמטרה של קטאר היא מהסוג השני: "קטאר לא צריכה חיזוק כספי מפיפ"א. הם רצו לפתוח את עצמם לעולם, להלבין את התדמית שלהם ביחס לעולם מתוך תקווה שאירוח הטורניר יוכל לעשות את זה. תיירים יגיעו ויכול להיות שזה יקדם את הענף הזה".

"אירוח המונדיאל כבר משפיע לרעה על התדמית של קטאר", נבו המשיך, "היא נחשפה כבר לעולם בזכות הטורניר, אבל לא באור חיובי. היא לא זוכה לתעמולה שמלכתחילה הייתה הכוונה באירוח המשחקים. יהיו פה יותר תהליכי השחרה, וככל שהטורניר יתקדם ניחשף לעוד ועוד סיפורים לא נעימים. גם היתקלויות של אוהדים עם המשטרה המקומית יכולות להיות בעייתיות".

רועי קייס חתם: "קטאר, על אף כל הקמפיין נגדה, תתגבר בסופו של דבר. האינטרסים באזור שלנו גוברים על כל האידאולוגיות. המצב בשווקי האנרגיה מראה שהמצרך הכי חשוב הוא גז טבעי, ולקטאר יש המון גז טבעי. לכן העולם צריך אותה. עם כל הכבוד לביקורת והתרעומת, כשהמגרשים יקופלו העולם יחזור להתייחס לקטאר כפי שעשה בשנים האחרונות – לראות בה שותף עסקי שכדאי לעבוד אתו. השאלה היא כיצד היא תצא מהמונדיאל בהשוואה למדינות מסביבה".

הפופולריים