הקלפים התערבבו: מי המרוויח הגדול מהפיצוץ ברשימה המשותפת?

מי המרוויח הגדול מהפיצוץ ברשימה המשותפת?
המחלוקת בהנהגת בל"ד, ניסיון שינוי ההסכם רגע לפני הגשת הרשימות והגישור שכשל – מאחורי הקלעים של השעות שהובילו למפץ הפוליטי שיכול לשנות את הבחירות | פרשנות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חברי כנסת הרשימה המשותפת
צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90

דקות מורטות עצבים עברו על אנשי הרשימה המשותפת לקראת השעה 22:00 אתמול – המועד הסופי להגשת הרשימות. כמה שעות לפני כן, הם היו בטוחים שהם רצים ביחד. חד"ש, תע"ל ובל"ד חתמו על הסכם ריצה משותפת, שרטטו את התוכנית הפוליטית, ולחצו ידיים. בשעה 19:00 – הכול התפוצץ. עוד נחזור לדרמה של הרגעים האחרונים.

המשבר במשותפת התחיל כשבל"ד, המפלגה הבדלנית של הרשימה, דרשה משותפותיה להכריז כבר מעכשיו שהן לא מתכוונות להמליץ על אף מועמד להרכבת הממשלה. התירוץ היה שלפיד הוכיח במבצע "עלות השחר" שהוא לא שונה מכל מנהיג ימני אחר – ומוכן לתקוף בעזה למען ביסוס המעמד שלו. חד"ש ותע"ל התרעמו. גורם בכיר במפלגה אמר אז: "זו התאבדות פוליטית. למה להכריז שאתה לא רלוונטי במשחק הפוליטי?".

אחרי שבועות של מו"מ – המחלוקת נפתרה בצורה ביזארית: בהסכם הפוליטי נכתב שהרשימה המשותפת תמליץ לראשות הממשלה על מועמד שיתחייב לכמה מהלכים. בסעיף שאחריו נכתב "היות ואין אף מועמד כזה – הרשימה לא תמליץ על אף מועמד". ילד בכיתה ב' שהיה קורא את ההסכם הזה היה מצחקק בגלל הניגודיות שבו. "העסק הזה הולך להתפוצץ. אי אפשר להחזיק את המקל משתי קצותיו", אמר לי גורם שהשתתף בניסוח ההסכם.

אחרי המפץ: אלו רשימות המועמדים בבחירות לכנסת ה-25

נקפוץ לשעה 19:00 בערב הגשת הרשימות. בל"ד הגיעה להבנה שתע"ל וחד"ש מנסות לבצע מחטף, ולשנות את הסכם הרוטציה על המקום השישי, שהובטח לשלוש המפלגות – כל מפלגה הייתה אמורה לקבל אותו לשליש קדנציה. בל"ד דרשה ברגע האחרון לקבל את המקום השישי ואת ראשות הסיעה ברוטציה עם טיבי – וסורבה.

מאחורי הקלעים התגלעה מחלוקת גדולה בתוך הנהגת בל"ד. הסיבה – לפיד. הגורמים הניצים של בל"ד דרשו התחייבויות שהמשותפת לא תמליץ עליו, טיבי ועודה סירבו. לקראת 22:00 התקיימה פגישה דו-ראשית בין עודה ואבו שחאדה בחדרו של עודה. חלון חדרו של עודה נשאר פתוח במקצת, והיא אפשר לראות ולשמוע את הדרמה. עודה היה כעוס, מאוכזב ודיבר בטונים גבוהים. "אתה לא מצליח לעשות סדר אצלך במפלגה", אמר לאבו שחאדה. עודה ביקש ממנו לשכנע את מפלגתו לשים את המחלוקת בעניין לפיד בצד – אבו שחאדה לא הצליח.


האצבע המאשימה הופנתה כלפי יו"ר בל"ד לשעבר, אמטאנס שחאדה, שמואשם בפירוק השותפות. "הוא פוצץ את ההסכמות – וסאמי אבו שחאדה התקפל", אמר גורם בכיר במשותפת. בניסיון נואש של הרגע האחרון, ניסה יו"ר ועדת המעקב העליונה של ערביי-ישראל, מוחמד ברכה, לשמור על המשותפת. הוא התקשר לשלושת ראשיה, וסיכם עם כל אחד משהו אחד. בל"ד היו בטוחים שהם מסכימים למשהו שגם תע"ל וחד"ש הסכימו לו, והם תדרכו שהמשותפת הגיעה להבנה לרוץ ביחד. מאוחר יותר ישבו כל אנשי המשותפת ביחד והבינו שזה לא המצב, ושם נפלה ההחלטה – גירושים מכוערים.

חד"ש ותע"ל סיפרו שהפיצול הזה הוא רע לחברה הערבית. לא הייתי חותם על זה. טיבי ועודה יכולים בעתיד לקיים מו"מ עם לפיד, להמליץ עליו לראשות הממשלה ואולי לעזור לו להקים ממשלה. סיכוי קלוש, אבל קיים. "החברה הערבית לא היתה סולחת לנו אם ממשלת נתניהו ובן היתה קמה בגללנו", אמר לי בכיר ברשימה המשותפת. שאלתי אותו מה עם בל"ד, הרי היא תשרוף קולות לגוש. הוא ענה: "בל"ד תבין בסופו של דבר שהיא לא עוברת, ותפרוש מהמרוץ לבחירות". בעניין ההמלצה על לפיד טען: "זה תסריט אפשרי, עכשיו יהיה לנו קל יותר להמליץ על לפיד, אבל הוא צריך להיענות לדרישות שלנו". 

עם פירוק הרשימה המשותפת, גוש המרכז-שמאל נראה מבולגן יותר מאי פעם. חד"ש ותע"ל רצות בנפרד מבל"ד, מרצ והעבודה לא התאחדו, ונראה שאין מבוגר אחראי שיעשה סדר בבלגן. מצד שני, בתוך הסיכון הזה טמונה הזדמנות-פז ללפיד. אם כולן יעברו, לפיד צפוי להיות ראש הממשלה הבא. אם אחת נופלת, נתניהו סוף-סוף ישיג את מבוקשו, ויגיע ל-61 מנדטים, לפחות.

הפופולריים