ארה"ב בוחנת: ארגון משמרות המהפכה יוסר מרשימת הטרור, אך אישים בו יוכנסו אליה

נבחן: אישים במשמרות המהפכה - לרשימת הטרור
המהלך שנשקל בא לסייע בהפחתת הביקורת מצד ישראל ומדינות המפרץ על וושינגטון
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
משמרות המהפכה האיראניים
צילום: צילום: אי-פי

בניסיון לרכך את הביקורת, בממשל האמריקני שוקלים כי לצד הסרת משמרות המהפכה כארגון מרשימת הארגונים תומכי הטרור, להגדיר עשרות אישים, ואולי אף יותר, מתוך משמרות המהפכה, כתומכי טרור. כך פורסם היום (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11.

המהלך הנשקל בימים אלה נועד לסייע בהפחתת הביקורת מצד ישראל ומדינות המפרץ, אבל גם מצד המערכת הפוליטית האמריקנית במפלגה הרפובליקנית, וכן גם מצד חלק מאנשי המפלגה הדמוקרטית. הדבר קורה על רקע הצהרותיהם הפומביות היום של ראש הממשלה נפתלי בנט ושר החוץ יאיר לפיד, כי אסור לאמריקנים להסיר את משמרות המהפכה מהרשימה וכי הדבר יהיה פרס לטרור.

לפני כשבוע וחצי התגלה כי ארצות הברית שוקלת להסיר את משמרות המהפכה של איראן מרשימת ארגוני הטרור הזרים, בתמורה להבטחה לריסון כוחותיה. לפי הדיווח בסוכנות הידיעות רויטרס, בוושינגטון טרם החליטו מה יכולה להיות התמורה הראויה שתינתן מטהראן בתגובה למהלך. לפני כשלוש שנים הכניס נשיא ארצות הברית לשעבר דונלד טראמפ את משמרות המהפכה לרשימת ארגוני הטרור. זו הייתה הפעם הראשונה שארגון ממשלתי של מדינה זרה מוכנס לרשימה.

יום לאחר מכן, ראש הממשלה נפתלי בנט ושר החוץ יאיר לפיד הוציאו הודעה משותפת המבקרת את הממשל האמריקני וקוראת לביידן שלא להסיר את משמרות המהפכה מרשימת ארגוני הטרור בארה"ב. "הניסיון לבטל את הגדרת משמרות המהפכה כארגון טרור, הוא עלבון לקורבנות ומחיקה של מציאות מתועדת, שיש לה הוכחות חד משמעיות. אנו מתקשים להאמין שהגדרת משמרות המהפכה כארגון טרור תבוטל תמורת הבטחה לא לפגוע באמריקנים", כך נכתב בהודעה מטעם לפיד ובנט.

בצל המלחחמה באוקראינה, גם המשבר בין ארצות הברית לסעודיה מתעצם, כשהאמריקנים מצפים כי הסעודים, למרות הדם הרע בין הצדדים, יגדילו תפוקת הנפט כדי לבלום את עליות המחירים בשווקי האנרגיה. גורמים במשפחת המלוכה הסעודית אמרו בשבוע שעבר לכאן חדשות כי "כנראה שהפתרון היחיד הוא לחכות עד שכהונת ביידן תסתיים".

עוד פורסם בחדשות הערב כי מדינות נוספות במפרץ מאוכזבות מביידן והממשל האמריקני, על רקע הכוונה להסיר את משמרות המהפכה של איראן מרשימת ארגוני הטרור. בניגוד לישראל, מדינות המפרץ מסרבות כרגע לתקוף את האמריקנים באופן רשמי ופומבי - ומסתפקות כרגע בשיחות עימם. בין היתר אמרו מדינות המפרץ לארצות הברית כי גם אם האיראנים יתחייבו להפחית את המתיחות באזור, לא ניתן לסמוך עליהם. בישראל ובמפרץ טוענים כי למרות הלחץ - האפשרות שמשמרות המהפכה לא יוגדרו ארגון טרור "עדיין על הפרק".

גורמים במשפחת המלוכה הסעודית המשיכו ותקפו בשיחה עם כאן חדשות את חברי המפלגה הדמוקרטית בארצות הברית, שמנסים לדבריהם לכפות אג'נדות ולהתערב בענייני זכויות אדם בממלכה. על הבקשה האמריקנית להגדיל את תפוקת הנפט אמרו אותם גורמים – לא ייתכן ממשל ביידן ילך נגד סעודיה בתימן, יסיר את משמרות המהפכה מרשימת הטרור, יתחבר לאיראנים ויפסיק למכור נשק - ואז יצפה שסעודיה תציית לכל דרישה.

הפופולריים