טילים בליסטיים ו"מוות לישראל": כך הפכו החות'ים לאיום החדש על המזרח התיכון

כך הפכו החות'ים לאיום החדש על המזרח התיכון
זה התחיל ממחאה של המיעוט החות'י בקצה תימן, והפך להשתלטות על כל המדינה ובריחתו של הנשיא. המלחמה שנפתחה בעקבות זאת גרמה לאסון ההומניטרי החמור בעולם, והפכה את קו הגבול עם סעודיה לחם במיוחד עם תקיפות טילים ומל"טים. השיגורים הבהירו לכל האזור - איזה כוח פרוקסי מאיים טיפחה איראן במדינה שהעולם שכח ממנה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
המורדים החות'ים בתימן, סעודיה
צילום: צילום: אי-פי

מה הייתם עושים אם הייתם קבוצת טרור במזרח התיכון ולמרות כל הבלגאן שעשיתם, אף אחד לא עושה לכם כבוד? איך עולים לליגה של הגדולים? המורדים החות'ים בתימן החליטו לעשות זאת דרך שיגור טיל לעבר אבו דאבי - בזמן ביקור נשיא המדינה הרצוג באיחוד האמירויות. 

אבל רגע, מי אלה בכלל החות'ים ולמה הם החליטו להתחיל לירות טילים על כל מה שזז בשכונה שלנו? זה הזמן לדבר על החברים של איראן ששולטים בחלקים נרחבים של תימן, ועומדים לעשות למפרץ הפרסי את מה שחיזבאללה עשה לישראל ב-30 השנים האחרונות. 

החות'ים התחילו את דרכם בשנות ה-90, כתנועת מחאה חברתית פוליטית מצפון תימן, שמחתה על קיפוח מצד השלטון המרכזי. הם משתייכים לפלג הזיידי של האסלאם, מה שאומר שהם סוג של שיעים לא אסלים, אבל מספיק קרוב כדי שאיראן תוכל להתחבר אליהם, כמו שהם עשו עם משפחת אסד העלווית בסוריה. 

מה המורדים החות'ים רוצים מהאמירויות השלווה | רועי קייס, פרשנות

ב-2014 החות'ים יצאו למחות נגד הממשלה בגלל עליית מחירי הדלק, וניצלו את המומנטום כדי להשתלט על צנעא בירת תימן. עלי עבדאללה סאלח, ששלט במדינה 30 שנה והודח באביב הערבי, סייע להם במסע הכיבושים. כל הניסיונות להביא לפשרה עם הנשיא המכהן עבד רבו האדי מנסור כשלו, והוא וממשלתו נאלצו לברוח מצנעא לעיר הנמל עדן, לחופי הים האדום. אבל באפריל 2015 החות'ים הגיעו גם לשם.

זה כבר היה יותר מדי בשביל השכנה הגדולה סעודיה ובעלות בריתה. בגיבוי אמריקני הן פתחו במלחמה כדי לבלום את ההסתערות של החות'ים. מאז ובמשך שבע השנים שעברו שפיכות הדמים לא נפסקת, והמספרים לא נתפסים: 380 אלף בני אדם מתו במלחמה, ויותר משני שליש מתושבי תימן חיים בחרפת רעב וסובלים מתת תזונה. האו"ם הגדיר את המלחמה בתימן כאסון ההומניטרי הכבד ביותר בעולם.

אתם בטח שואלים - מה כל-כך מיוחד בתימן? למה הסעודים והאיראנים נלחמים עליה? התשובה היא שתימן נמצאת במיקום אסטרטגי בחצי האי ערב, שנמצא על מיצרי באב אל-מנדב, מהם אפשר לשלוט על תנועת ספינות שעוברות בתעלת סואץ – החיבור המרכזי בין אסיה לים התיכון ואירופה. השפעה איראנית שם היא ציון דרך משמעותי בדרך להפוך למעצמה אזורית, והחות'ים מתאימים למשימה כמו כפפה ליד.

ברגע ראשון זה אולי נשמע מופרך שלאיראן יהיו כוחות שהיא יכולה להפעיל במרחק 2,000 קילומטר מטהרן, אבל זה בדיוק מה שהיא עשתה עם חיזבאללה ועם חמאס והג'יהאד האסלאמי בעזה. כמו שאנחנו יודעים, זה הולך לה לא רע בכלל. בשפה המקצועית זה נקרא כוחות פרוקסי, ואם הייתה אליפות עולם בתחום הזה, איראן הייתה טוענת רצינית לכתר.

מהצד השני, בשביל הסעודים תימן נמצאת ממש בחצר האחורית, ואף אחד לא רוצה אויב שנושף לך בעורף. לתימן וסעודיה יש גבול משותף שמשתרע על פני 1,307 קילומטרים. וכמו האיראנים, גם הסעודים רוצים בן ברית במיצרי באב אל-מנדב.

החות'ים, שהתחילו כיחפנים במדבריות תימן, הפכו בעזרת הפטרון האיראני את הגבול של תימן עם סעודיה לחם במיוחד - שיגורי רקטות וטילים בליסטיים ותקיפות מל"טים בעומק סעודיה. וזו בדיוק אחדות האינטרסים שהייתה הקטליזטור להסכמי אברהם: אם בעבר רק ישראל התמודדה עם הטרור של כוחות הפרוקסי האיראנים, היום סעודיה והאמירויות, חברות בכירות בציר הסוני המתון, מחפשות כל עזרה בנרות. בין אם זה מטוסי F-35 או ניסיון להשיג נשק הגנתי מתקדם דוגמת כיפת ברזל, האיום האיראני מוחשי מאוד עבור מדינות המפרץ.

אז מה צופן העתיד לחות'ים? לא מזמן דיברנו עם מי שהיה הדובר שלהם והוא נתן קצת חומר למחשבה. יכול להיות שהחות'ים רק התחילו את המסע שלהם אל עבר ליגת העל של ארגוני הטרור. בינתיים, מדינות המפרץ מנסות להרגיע את המצב באפיקים דיפלומטים. בחודשים האחרונים היו דיווחים על פגישות שלהן עם בכירים אירנים. אבל בג'ונגל של המזרח התיכון, הפעלת טרור וניסיונות הידברות הם שני צדדים של אותה מטבע.   

אז בזמן שאנחנו משננים את הנאומים של נסראללה ועוקבים באדיקות אחרי כל הופעה פומבית של סינוואר בעזה, כדאי לזכור את הכוח שאיראן מטפחת בקצה הנשכח של המזרח התיכון. 

 

 

הפופולריים