אבו מאזן בסלון של שר הביטחון | עוד יום

אבו מאזן בסלון של שר הביטחון. למה עכשיו?
מה הביא לביקור הלא שגרתי של ראש הרשות הפלסטינית בביתו הפרטי של גנץ? גילי כהן וגל ברגר מביאים פרטים מתוך הפגישה הסגורה ומנסים להבין אם יש לה משמעויות גדולות יותר להמשך הדרך
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
גנץ ואבו מאזן עוד יום 2
צילום: צילום: דוד כהן, פלאש 90

אורח יוצא דופן הגיע שלשום בלילה לראש העין. אח"מ של ממש. ראש העיר לא חיכה לו בכניסה לעיר, לא הייתה שם תזמורת וגם דגלים כנראה שלא. מי שכן חיכה לו היה שר הביטחון, רב-אלוף במילואים בני גנץ, שאירח בביתו הפרטי את ראש הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס, או כמו שאנחנו נוהגים לקרוא לו בחיבה – אבו מאזן. ביום שאחרי התגובות לא איחרו לבוא, מתוך הממשלה ומחוצה לה, בשטחים וגם בעזה. בימין תקפו, בשמאל בירכו ובחמאס לעגו. אף אחד לא הפתיע. חוץ מגנץ ואבו מאזן.

האזינו לעוד יום עם גילי כהן וגל ברגר

אז מה הביא לביקור הלא שגרתי של ראש הרשות הפלסטינית בביתו הפרטי של שר הביטחון? גילי כהן וגל ברגר ניסו להבין מה המניעים מאחורי הפסגה בראש העין, והאם יש לה משמעויות נרחבות להמשך הדרך. 

הפגישה הלא צפויה מתקיימת ברקע ימים מתוחים במגרשו הביתי של אבו מאזן. בין גל פיגועים בחודש האחרון בירושלים וביהודה ושומרון, לגילויי אנרכיה פנימית, יו"ר הרשות ידע שהעיתוי של הפגישה יפנה אליו אש רבה מצד מבקריו.

אך עצם ההזמנה לביתו של שר הביטחון הישראלי הביאה גם התרגשות בציבוריות הפלסטינית. לראשונה מזה הרבה זמן ישראל עושה כבוד למנהיג הפלסטיני - אבו מאזן מסתובב שנים בתחושה שמדינת ישראל כפוית טובה כלפיו ולכל מה שעשה, לתפיסתו, עבור ביטחונה. הוא כבר שנים במדבר מדיני, ופתאום בא גנץ והופך את הקערה על פיה. מבחינת הפלסטינים מדובר בשינוי גישה. 

אז מה יוצא לאבו מאזן מפגישה כזאת? בראש ובראשונה, אופק לבשורה מדינית שיוכל להביא בחזרה ולנופף בה לציבור שלו. ברור לאבו מאזן שלפגישה עם ראש ממשלת ישראל בנט אין היתכנות בעתיד הקרוב, והוא מבין שאת הרעיון של פריצת דרך מדינית הוא צריך לשים בצד וללכת לשלבי ביניים. אך הוא לא רוצה להסתפק רק בצעדי הביניים ובמחוות הכלכליות והאזרחיות שפורסמו לאחר הפגישה. המהלך האמיתי שהוא מקווה לו הוא תמורה ממשית עם סממנים ריבוניים, מחווה שהוא יוכל להתפאר בה מול הציבור הפלסטיני. 

גם גנץ צריך להביא בשורה לציבור שלו - שקט ביטחוני, פגישה כזאת יכולה להביא את אבו מאזן לסייע בהרגעת השטח בגדה המערבית. מעבר לכך, גנץ רוצה להראות למצביעיו הפוטנציאליים שהוא מחזיק את תיק השלום בממשלה הזאת. באוגוסט אמר אבו מאזן לגנץ כי הוא רואה בו את רבין החדש ובתפיסה של ההנהגה הפלסטינית כיום הם מחפשים פרטנר שישחזר את ההיסטוריה שנעשתה עם רבין - הם רואים בגנץ כדמות שיכולה לעשות מהלכים דומים. 

הראיס: איך הפך אבו מאזן מתקווה ליברלית לשליט יחיד? האזינו לעוד יום עם גל ברגר

בחדר עצמו הייתה אווירה לא שגרתית לפגישה מדינית. גנץ ואבו מאזן חלקו כריכים, גבינות, קפה, ואבו מאזן אפילו יצא לעשן. אשתו של גנץ הופיעה בזמן הפגישה, וגם בנו החייל ניר. גנץ הציג אותו בפני אבו מאזן וסיפר לו כי הוא חייל בצה"ל. ראש הרשות אמר בתגובה כי הוא מקווה שמהבית הזה ייצא שלום. 

הפופולריים