בין פיצוץ להסכמה: איך יסתיים סבב שיחות הגרעין?

בין פיצוץ להסכמה: איך יסתיים סבב שיחות הגרעין
בטהראן עושים ככל יכולתם כדי לתרום לפסימיות. במערב כבר מאיימים "להתנהל אחרת לגמרי", אבל בסוף, גם הם יודעים: כרגע – האיראנים הם הקובעים | פרשנות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתנז איראן إيران
צילום: AP

בשיאו של הסגר הרביעי של אוסטריה, כשרחובות וינה שוממים והכול סגור, ייפגשו היום במלון גרנד הוטל בווינה נציגי איראן והמעצמות לאירוע שפעם הייתה אופטימיות שייגמר בהסכם: חידוש שיחות הגרעין, אחרי כמעט חצי שנה שהממשלה האיראנית מרחה ומרחה.

לאמריקנים ולאירופים, וגם לישראל, די ברור למה בסופו של דבר האיראנים נכנעו והגיעו לשיחות הללו – ולא בטוח שזה בגלל הרצון שלהם להגיע להסכם: הרצון להימנע מהחלטה נגדה במועצת הנגידים של הסוכנות לאנרגיה אטומית, מה שאולי היה מטיל עליה סנקציות נרחבות. 

נראה שהאיראנים עושים ככל יכולתם כדי לתרום לפסימיות של המערב בנוגע לאיך יסתיים הסבב הנוכחי: בזמן שהמערב מתייחס לסבב הזה כאל סבב 7, האיראנים מאותתים שמבחינתם זה מעין סבב ראשון. "יש ממשלה חדשה בטהרן", הם מצהירים, "והיא לא בדיוק מוכנה לקבל את כל מה שהממשלה הקודמת הסכימה עליה".

בנוסף, לא מעט חברים מהמשלחת הם גורמים כלכליים – מה שמראה שהאיראנים הגיעו למעשה לדבר יותר על הסרת הסנקציות ופחות על פיקוח תוכנית הגרעין שלהם. וכשזה המצב, מה הפלא שדיפלומטים במדינות המעורבות בהסכם הגרעין מעריכים שהסבירות שיש סיכוי לחזרה להסכם הגרעין מ-2015 לא גבוה?

מה עוד, שכלל לא בטוח שניתן לחזור לשם. מדינות אירופה החברות בהסכם פרסמו בשבוע שעבר הודעה שאמרה שלמעשה כמעט בלתי אפשרי להחזיר את תוכנית הגרעין של איראן לאחור, וגורם מדיני ישראלי אומר לכאן חדשות כי ההתקדמות האיראנית בחודשים האחרונים כל כך משמעותית - שלמעשה אין כלל יכולת לגלגל את מצב תוכנית הגרעין, למצב שבו הייתה ב-2015, ולהביא להחייאתו של הסכם הגרעין. ובמילים אחרות – זה ככל נראה לא יקרה. 

לא מעט חברים מהמשלחת הם גורמים כלכליים – מה שמראה שהאיראנים הגיעו לדבר יותר על הסרת הסנקציות ופחות על פיקוח תוכנית הגרעין

אז מה כן? בישראל חוששים שאז תעלה ההצעה של הסכם ביניים – הקפאת המצב הנוכחי תמורת הקפאת חלק מהסנקציות. וזה מבחינת ישראל מצב גרוע הרבה יותר מחזרה להסכם הגרעין מכיוון שאיראן נשארת במצב הקיים, מקבלת תעודת ביטוח מהמערב, וגם מרוויחה על הדרך הסרת חלק מהסנקציות. יש לא מעט גורמים בממשל ביידן שחושבים שזה לא רעיון כזה רע, ובישראל ממקדים מאמצים דיפלומטיים, בין היתר בפגישות שיקיים לפיד עם ראש ממשלת בריטניה ונשיא צרפת, בניסיון למנוע את חזרתו של הרעיון הזה לשולחן הדיונים.

להטריל את איראן | עוד יום 

בסולם של 1 ל-10 בסולם גרעיני, רוב הגורמים מעריכים שהסבב הזה יכול להסתיים בין פיצוץ לבין הסכמה של "בוא נמשיך ונדבר". ואז תגיע השאלה הבאה: מתי יהיה הסבב הבא. אם האיראנים ירצו אותו זמן קצר אחר-כך, זה יאותת שבכל זאת הם רוצים לסגור עסקה. אם ימרחו, במערב כבר מאיימים "להתנהל אחרת לגמרי". אבל בסוף, גם הם יודעים: כרגע – האיראנים הם הקובעים. "הם נמצאים במרחק של כמה שבועות מהשגת מספיק חומר בקיע לפצצה גרעינית", אומר גורם ישראלי, "ובסוף ההחלטה האם ללכת על המהלך הזה תלויה אך ורק ביושבים בטהרן".

הפופולריים