מה קורה עם אגדת "התקציב יעבור וביבי ילך"?

מה קורה עם אגדת "התקציב יעבור וביבי ילך"?
התקציב עובר, הקואליציה לא בסכנת התפרקות ולנתניהו צפויים עוד ימים רבים כראש האופוזיציה. בזמן שרה"מ לשעבר מתקשה להגיע ל-61, האפשרויות להקים קואליציה בלעדיו מגוונות. ועדיין – הוא ממשיך לצבור תומכים, ומקשה מאוד על יריבים אחרים לטעון לכתר | פרשנות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו בליל ההצבעה על תקציב 2021 03.11.21
צילום: צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

קשה לדעת מה עובר בראשו של ראש ממשלה לשעבר, שצפויים לו עוד ימים רבים כראש אופוזיציה, ורבים לא פחות על ספסל הנאשמים. אולי בנימין נתניהו מחפש דרך החוצה. אולי הוא בוחן אפשרות לפרישה. או לעסקה. אולי. נאומו בכנסת אתמול בהחלט לא נראה כך, אבל הפתעות תמיד יכולות להיות.

כך או כך, נדמה שבקואליציה, או לפחות בחלק ממפלגות הקואליציה, בונים על תסריט כזה או אחר שיסיט את נתניהו מהדרך. או שיפרוש מרצונו, או שסוף-סוף (לשיטת המקווים) יבוא המרד הגדול בליכוד. אחרי יולי אדלשטיין, שכבר הרים את דגל ההתמודדות, יבואו ברקת וכץ, ארדן ואוחנה, דיכטר ורגב ומי יודע איזה עוד מועמדים (ספר חדש של צחי הנגבי, שיש לו בשלב זה הרבה יותר פרסומות רדיו מקוראים, בהחלט מעורר תחושה של התמודדות).

התקציב אוטוטו עובר – כמה זמן הקואליציה תחזיק מעמד אחריו? הקליקו ושתפו אותנו בתחזית שלכם

האם נתניהו בדרך למטה? את התחזית, או הנבואה, נשאיר לאחרים, ונתרכז רגע במספרים. המספרים שנגד נתניהו, ואלה שבעד. 3, 59, 36 ו-8. תכף נסביר אותם אחד-אחד.

יכול להיות שזה נגמר? עוד יום 

3

התקציב עובר, הקואליציה נותרת על כנה. לכמה זמן? זו השאלה. אם מדובר על עוד חצי שנה, או שנה, לא נורא. הליכודניקים יעמדו זה. אם מדובר על קואליציה שתחזיק מעמד עד סוף הקדנציה, עוד שלוש שנים ויותר, זה הרבה זמן. הרבה זמן אופוזיציה לליכוד, הרבה זמן להרהר בשאלה מה היה קורה אם לא נתניהו היה שם אלא ברקת או הנגבי או כץ.

מה הבעיה עם השלוש שנים? שלא יודעים. אפשר לנחש – ח״כ שלמה קרעי מהליכוד ניחש הבוקר בכאן רשת ב שמעבר התקציב הוא תחילת הסוף של הממשלה. עד עכשיו היה יעד ברור, עוד מעט יתחילו לריב: גנץ לא רוצה את לפיד כראש ממשלה, שקד לא חושבת טובות על עמיתיה משמאל. בליכוד מקווים שהממשלה תתפרק לאיטה עוד לפני הרוטציה.

רוב גולשי המדד לא מסכימים: רוב קטן מהם מעריך שהממשלה תשרוד מעבר לשנת 2022. כך או כך, ככל שעובר הזמן, הקואליציה נשחקת, ואולי איתה גם מעמדו של נתניהו. מצד שני, כל עוד נשמרת התקווה שאוטוטו זה נגמר, לנתניהו יש קלף לשחק איתו, ויש לו סיבה לחכות.

59

זה מקסימום המנדטים שהליכוד והשותפות שלה קיבלו בחודשיים האחרונים בסקר. ברוב הסקרים הגוש מקבל פחות. מי בגוש? המפלגות שמוכנות לשבת עם נתניהו בקואליציה: הליכוד, הציונות הדתית, ש״ס ויהדות התורה. אם זו האופציה היחידה של נתניהו, כרגע אין לו אפשרות ריאלית להקים ממשלה. גם לא לפי הסקר המחמיא ביותר.

אתמול בכנסת נתניהו דיבר על ההמונים הלא מרוצים. אכן – יש המונים כאלה. אבל יש עוד יותר המונים שלא רוצים את הנציגים שלהם ליד שולחן אחד עם נתניהו. אתמול בכנסת נתניהו לגלג על המנדטים הנעלמים של בנט. אכן – בנט לא ממריא מעבר לגובה שולחן הממשלה. אבל גם לנתניהו יש תקרה שאיננו ממריא מעבר לה. תקרת הגוש החוסם של הצד השני. באף סקר היא לא נשברת.

מה משחק לרעתו? העיפו מבט בשתי קואליציות שהליכוד יוכל להקים בלי נתניהו. קואליציה עם ימינה, וקואליציה עם ימינה וכחול לבן ובלי סמוטריץ׳. סתם אופציות שבחרנו, יש עוד כמה וכמה אפשרויות. כפי שאפשר לראות, קואליציות כאלה ייתכנו. הליכוד יוכל להקים אותן לפי תחזית המנדטים של הסקרים האחרונים. רק דבר אחד צריך לקרות קודם: שנתניהו יפנה את המקום. קשה לראות את בנט יושב איתו, וגם בני גנץ, שכנראה קצת מתפתה, יתקשה מאוד לעשות זאת (הסיעה לא תלך איתו).

36

עכשיו הביטו בגרף המנדטים של הליכוד בסקרים שנערכו מאז הבחירות. הוא מדבר בעד עצמו. יכול להיות שלנתניהו אין קואליציה, אבל הוא צובר עוד ועוד מצביעים. ואם יש לו מצביעים, למי שחולמים על החלפה שלו יש בעיה. לא בטוח שתהיה להם תמיכה בתוך המפלגה. לא בטוח שתהיה להם תמיכה של בוחרי המפלגה. וכל עוד נתניהו והליכוד צוברים מנדטים, גם חלום ה-61 בהישג יד. אולי עכשיו עוד אין קואליציה, אבל אם הגרף ימשיך לטפס, בסוף תהיה. צריך סבלנות. בקיצור – העובדה שהליכוד לא מאבד אלא צובר מנדטים תקשה מאוד על יריביו של נתניהו שרוצים לאתגר אותו.

8

והנה עוד נתון על בוחרי הליכוד: המדד מפרסם נתון קבוע של רמת האמון בשרות ושרי הממשלה (שאתם.ן יותר ממוזמנים לעדכן אותו ולהוסיף לו את הדירוג שלכם). ביקשתי מעמיתי למדד, נוח סלפקוב, לבודד עבורנו את דירוג האמון של מצביעי ליכוד בלבד לנתניהו. הדירוג הוא מאפס עד עשר, הציון הכללי של נתניהו נמוך למדי – 4.24. למה? כי לכל המצביעים שמתנגדים לו יש בו אמון מאוד נמוך. מצביעי עבודה מדרגים אותו בציון 1.7. מצביעות תקווה חדשה מדרגות אותו 2.6.

אבל כמה הוא מקבל ממצביעי הליכוד? האם הם איבדו בו אמון? יכול להיות שהמנהיגים איבדו, אך לא המצביעים. הם מדרגים אותו 8.4. זה הרבה יותר ממה שהם נותנים לכל מנהיג אחר. זה יותר ממה שמצביעי רוב המפלגות נותנים למנהיגים ולמנהיגות שלהם. ובמילים פשוטות: קשה לזהות שחיקה במעמדו של נתניהו בקרב מצביעיו.

מסקנה? קל מאוד. כל עוד אלה המספרים, קשה לראות את נתניהו הולך (אלא אם נמאס לו והוא מחפש עסקה כלשהי). האם המספרים ישתנו? מי יודע. בנט, אם לפשוט על פי נאומו אתמול, חושב שכן, מנסה לגרום לזה. אבל כרגע זו משאלת לב יותר מאשר ודאות.

הפופולריים