מס על הקולה זה נחמד - אבל מה באמת יגרום לכם לוותר עליה?

מס זה נחמד - אבל מה יגרום לכם לוותר על הקולה?
לפני כמה שנים הממשלה הוסיפה מס של 10 אגורות לכל שקית ניילון שאנחנו קונים בסופרים. הוצאה שלא באמת מכבידה עלינו, ועדיין הקטנו את צריכת השקיות ב-80%. שאול אמסטרדמסקי לא בטוח שהאופן שבו המס הזה הוטל באמת ישיג את המטרה שלו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שאול אמסטרדמסקי, טור משחקי הכיס, 21.10.21
צילום: -

אז שר האוצר אביגדור ליברמן הטיל שני מיסים חדשים, אחד על כלים חד-פעמיים והשני על משקאות עתירי סוכר, קוקה קולה, כל הדיאטים, גם מיצים. אחלה, אני בעד.

אני בעד שנקטין את הצריכה של שני הדברים האלה, גם פלסטיק וגם משקאות עתירי סוכר. העניין הוא שאני לא בטוח שהאופן שבו המס הזה הוטל באמת ישיג את המטרה הזאת. לא בגלל שמיסים לא משנים התנהגות, הם כן. אבל אני לא בטוח שהם ישיגו עד הסוף את האפקט שאנחנו רוצים.

זוכרים שלפני כמה שנים הממשלה הוסיפה מס של 10 אגורות לכל שקית ניילון שאנחנו קונים בסופרים? בסך הכול 10 אגורות לשקית, לא באמת הוצאה שמכבידה עלינו, ועדיין הקטנו את צריכת השקיות ב-80%. אנשים באים היום לסופר עם שקית רב-פעמית. וזה לא בגלל גובה המס, זה בגלל האופן שבו הטילו את המס כי כשאנחנו מגיעים לקופה, והקופאית מתחילה להעביר את המוצרים ושואלת אותנו: בכמה שקיות אתה רוצה להשתמש? משהו במוח שלנו גורם לנו להגיד: אני לא רוצה שקיות. הבאתי מהבית.

10 אגורות לשקית כולה, זה בכלל לא כסף. זה הפרנציפ.

עכשיו דמיינו את מס הסוכר החדש: אתם בסופר, אתם שולחים את היד אל בקבוקי הקולה. ועכשיו הקולה עולה שקל אחד יותר. האם זה מה שיגרום לכם להשאיר את הבקבוק על המדף? לא נראה לי. כולה שקל.

מצד שני, אם המס היה עובד כך שהייתם לוקחים את הבקבוק ועושים את כל הקניות ומגיעים לקופה ואז הקופאית הייתה אומרת: זה בתוספת שקל מס. סיכוי לא רע שהייתם משאירים את זה בקופה בגלל הפרנציפ.

דמיינו עכשיו את המס על הסוכר: אתם הולכים בסופר ואתם לוקחים בקבוק של קולה. תוספת המס היא בסך הכול שקל. מה? לא תיקחו את הבקבוק? תיקחו. העניין הוא שאם זה היה עובד אחרת, כשהייתם מגיעים לקופה, הקופאית הייתה אומרת: זה בתוספת מס של שקל, סיכוי לא רע שהייתם משאירים את הבקבוק בקופה.

האזינו לפרק בהסכת "חיות כיס"

בקיצור, אני מאוד מקווה שהמיסים האלה אכן ישיגו את המטרה שלהם ושנתחיל לצרוך פחות פלסטיק ופחות משקאות עתירי סוכר שפוגעים בבריאות שלנו. לצערי, אני לא משוכנע שזה מה שהולך לקרות.

הפופולריים