פה זה לא אירופה: למה אין בישראל שכירות לטווח ארוך?

למה אין בישראל שכירות לטווח ארוך?
מה קורה למי שרוצה לגור בשכירות ולהבטיח שלא יזרקו אותו מהדירה אחרי שנה? כנראה שלא תהיה פה בקרוב שכירות לטווח ארוך כמו באירופה - והסיבה המרכזית נעוצה בפוליטיקאים תאווי גזירת הסרטים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בניינים, בנייה, שכונת מגורים
צילום: צילום: הדס פרוש, פלאש 90

בזמן שכולנו מחכים שהממשלה כבר תביא תוכנית שתפתור את משבר הדיור, הינה שאלה: למה בישראל אין שכירות ארוכת טווח? חמש שנים, עשר שנים, 15 שנה. למה יש ממש קצת פרויקטים כאלה ומעבר לים, באירופה, בארצות הברית, יש מלא כאלה?

לאנשים כמוני שמעדיפים לא לקנות דירה אלא לשכור אבל להרבה זמן, שלא יזרקו אותנו מהדירה כל שנה, שנתיים, זה יכול להיות פתרון מדהים. למה לא הולכים על זה? אז הינה כמה סיבות: דבר ראשון, השכירות בישראל היא לא מספיק רווחית.

בקרוב הממשלה תגלה: מחירי הדיור הם הבעיה הכי גדולה שלה | שאול אמסטרדמסקי, פרשנות

כן, אני יודע שזה נשמע מוזר. אבל ביחס למחירי הדירות, מחירי השכירות בישראל לא כל כך גבוהים. ולכן ליזמים והקבלנים ומי שזה לא יהיה הרבה יותר משתלם למכור דירות מאשר להשכיר דירות.

דבר שני, גופי הפנסייה שלנו לא אוהבים להשקיע בפרויקטים כאלה, למרות שזה מתאים להם בול. למה? כי הם לא רוצים כותרות בעיתון של: "חברת הביטוח הזו והזו "זרקה מהבית כך וכך דיירים". לכן באופן אבסורדי, הם משקיעים בשכירות ארוכת טווח פשוט לא בישראל, מעבר לים.

אבל האמת שמתחת לכל הסיבות האלה יש סיבה הרבה יותר פשוטה והינה היא: סיפר לי אותה אתמול מישהו מהממשלה. אחד שיודע. הוא אומר לי: "תקשיב, "בשביל שהשר יוכל להצטלם עם הזוג הצעיר שנכנס לדירה שהוא שוכר עכשיו לעשר שנים צריך קודם לבנות את הבניין ורק אחרי זה להשכיר. לבנות בניין זה מינימום ארבע, חמש שנים. זה השר הבא שיגזור על זה קופון. אז למה שאני אעשה את זה?".

לכן הפרויקט הזה לא מקודם. והאמת, היה שר אוצר שהחליט שהוא דווקא כן הולך על זה. קראו לו יאיר לפיד. הוא הבטיח שהוא יביא, תחזיקו חזק, 150 אלף דירות להשכרה ארוכת טווח. כמה הביא? פחות.

לכן בתוכנית שבסופו של דבר הממשלה תציג בשביל להילחם במחירי הדיור, בתקווה בשבועיים הקרובים, אני לא מצפה לראות את הפתרון הזה או פתרונות ארוכי טווח אחרים. מה כן? פתרונות קצרים כאלה שאפשר לשלוף. כאלה שאפשר לעשות עליהם אחלה מסיבת עיתונאים אבל לא בטוח שמאוד יעזרו לנו.

הפופולריים