תחזית תשפ"ב: כמה גשם יירד בשנה הבאה?

תחזית תשפ"ב: כמה גשם יירד בשנה הבאה?
המשימה של חיזוי כמות המשקעים השנתית היא עניין לא פשוט, ובכל זאת, במסגרת המשחק "תחזית תשפ"ב" אנחנו מנסים לתת לה מענה, ולהשיב לעוד כמה שאלות. עוד לא הצטרפתם? זה הזמן
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חורף, גשם, הצפות, מטריה
צילום: צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

נתחיל מהסוף: אף אחד (ואחת) אינו יודע כמה גשם יירד בישראל בשנה הבאה. בשלב הזה, כל תחזית היא יותר ניחוש מתחזית. במובן הזה, יש הבדל בין השאלה: "כמה גשם ירד להערכתכם בשנה הבאה", לבין שאלה כמו "האם ממשלת בנט-לפיד תתפרק בשנה הבאה?" נכון, במסגרת המשחק "תחזית תשפ"ב" שלנו אנחנו שואלים את שתי השאלות הללו על מה שצפוי בשנה הבאה, וגם מקבלים תשובות על שתי השאלות (אתם ואתן מוזמנים/ות לבוא ולנסות לחזות).

 צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

כפי שעשינו כבר כמה פעמים בעבר, אנחנו מבקשים לבחון על פני זמן איזה סוג של תובנות אפשר לקבל משימוש בחוכמת המונים כשעורכים תחזיות בנושאים מגוונים. אבל ברור שהשאלה על הגשם היא יותר שאלת ניחוש, ואולי מצברוח. ולעומתה, השאלה על סיכויי השרידות של הממשלה היא שאלת הערכה וניתוח (וגם במקרה שלה, לעמדה הפוליטית של המשיבים יש כנראה משמעות והשפעה על ההערכה והניתוח).

האם יש לכם אמון בשרת התחבורה? בשרת הפנים? בשרת החינוך? בואו ודרגו את מיכאלי, שקד, שאשא ביטון – ואת שאר השרים

יש מודלים שמנסים לקבוע תחזיות מזג אוויר לשנה קדימה, או לעונה קדימה. אלה מודלים שיש בהם תועלת מסוימת (מי שרוצה תיאור מפורט של התועלת והקשיים הנלווים אליה, יכול למצוא כאן ניתוח מעניין של מודלים שחוזים מזג אוויר במערב אפריקה). אבל היכולת שלהם לתת תחזית שנתית מדויקת עוד רחוקה משלמות. השירות הלאומי של מזג האוויר בארה"ב מציג תחזית לשנה קדימה, אך מקפיד לכנות אותה "ניסיונית ולא רשמית".

וגם בישראל יש מי שמנסים לדעת מה צופן העתיד. כמה אפשר להאמין להם? קצת קשה, כשחלקם צופים שהחודשים אוקטובר, נובמבר ודצמבר יהיו יבשים. וחלקם חוזים לגמרי אחרת: "כמויות המשקעים החזויות בסתיו יהיו גדולות ובאופן ניכר! ברוב האזורים". מצד שני, צריך לכבד את הניסיון לתת הערכה, וההמתנה עד שנדע מי קולע לא תהיה ארוכה.

מהחזאים במשחק של אתר המדד אנחנו מבקשים לנסות ולומר אם להערכתם ירדו משקעים מתחת לממוצע או מעל הממוצע, וכמה מעל או מתחת (או אולי פשוט קרוב לממוצע). תשאלו – מהו הממוצע? בעצם, לצורך המשחק, זה אפילו לא כל כך חשוב. וגם לא כל כך קל לומר מהו. ממוצע רב שנתי של גשם הוא עניין מורכב, כי תלוי מאיזו שנה עד איזו שנה מחשבים אותו, וכיצד בדיוק.

בגרף שצירפנו כאן, מתוך ניתוח של השירות המטאורולוגי הממשלתי, הממוצע הנע מחושב על פני 30 שנה. זה אומר, כמעט בוודאות, שבשנה הבאה הממוצע הנע ירד. מדוע ירד? משום שהשנה לפני 30 שנה בדיוק, בחורף של השנים 1992-1991 הייתה מאוד גשומה. למעשה, ירד בה גשם בכמות שלא נראתה מאז, וצריך להניח שספק רב אם תיראה בעתיד הקרוב. אירוע חריג. אבל – נכון לעכשיו האירוע החריג ההוא נכלל בממוצע של 30 שנה. בשנה הבאה, הוא כבר לא ייכלל בממוצע, כי יעברו יותר מ-30 שנה. לכן, מן הסתם, הממוצע עצמו ירד (אלא אם החורף הקרוב יהיה חריג בעוצמה דומה).

כאמור, משחק התחזית שלנו מבקש מכם להעריך אם ירד גשם פחות, יותר, או כמו, ובכמה, לעומת הממוצע. כשליש מכם, נכון לעכשיו (הנתונים המוצגים כאן מתייחסים לכ-500 משתתפים ראשונים), מניחים שכמות הגשם תהיה ממוצעת. השאר נוטים לפסימיות (פחות מהממוצע), יותר מלאופטימיות (יותר מהממוצע). אולי זה משקף גישה פסימית באופן כללי, או גישה פסימית ספציפית למזג האוויר (אולי בגלל התגברות השיח על ההתחממות הגלובלית והשפעותיה האפשריות), או סתם פסימיות בגלל שאנחנו עדיין בסופו של קיץ חם, שגורם לציבור לחשוב שהחורף יהיה יבש. כך או כך, כמעט מחצית מהמשתתפים חוזים חורף יבש מהממוצע, לעומת חמישית בלבד שחוזים חורף רטוב מהממוצע.

ואגב, אין הבדל משמעותי בתחזית בין מגזרים שונים. לא לפי סולם של דתיות, לא לפי סולם של גיל, בדקנו. וכל זה כאמור, קצת ניחוש, קצת תחושה, קצת מצברוח. בואו ונסו גם אתם לחזות, גם את מצב הגשם, וגם עוד כמה עניינים, לא פחות חשובים.

הפופולריים