טעות של מיליון מונים: מה קרה כשחברת חשמל רצתה להתקדם ל-2021?

מה קרה כשחברת חשמל רצתה להתקדם ל-2021?
חברת החשמל קנתה מיליון מונים חכמים שאמורים לשנות לנו את החיים, להקטין את התשלום ולחלק את העומס בצורה שווה. יש רק בעיה אחת - הם לא כאלה חכמים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שאול אמסטרדמסקי
צילום: -

שמעו סיפור על איך חברת חשמל הלכה והזמינה מיליון מונים חכמים, ואז התברר שהם לא מספיק חכמים.

נכון שיותר ויותר מכוניות חשמליות נכנסות לשוק הישראלי? מעולה. ונכון ששמעתם שאוטוטו תוכלו לקנות חשמל לאו דווקא מחברת חשמל אלא מסלקום, או סופרגז, או כל מיני חברות כאלה? פצצה.

בשביל שזה יקרה, אנחנו צריכים שיהיה מצב שכשתחזרו מהעבודה עם הרכב החשמלי שלכם ותחברו אותו לשקע, או תפעילו מכונת כביסה בחמש בצוהריים, תקפוץ לכם איזושהי אפליקציה שתגיד: לא, לא לא. לא עכשיו, תוציאו מהשקע ותחברו מחדש בשמונה בערב או בחצות, ואז תקבלו 50% הנחה בתעריף החשמל.

ככה אתם תרוויחו כי תשלמו פחות, ומשק החשמל כולו ירוויח כי אפשר יהיה לשלוט בעומסים בצורה יותר טובה. יש רק בעיה אחת: בשביל שכל הדברים האלה יקרו צריך שיהיו בישראל מוני חשמל חכמים, והמונים שלנו בבית הם לא חכמים. הם ממש טיפשים.

המונים שלנו כל כך טיפשים, שחברת חשמל צריכה אשכרה לשלוח בן-אדם פעם בכמה זמן בשביל שיקרא את המונה שלכם, שיידעו כמה חשמל צרכתם. ככה אי אפשר לנהל רשת חכמה, ככה אי אפשר לקלוט בבת אחת המון מכוניות חשמליות שצורכות המון חשמל.

מה עושים? בחברת חשמל הלכו וקנו מונים חכמים, מיליון מונים חכמים. אלא שאז רשות החשמל, הרגולטור של משק החשמל, גילתה שהמונים שחברת חשמל הזמינה הם לא מספיק חכמים. במקום לדווח בזמן אמת מה צריכת החשמל, הם מדווחים בדיליי של 24 שעות. ואם זה נשמע לכם קטנוני, איך אפשר לנהל ביקושים בזמן אמת אם אתם מדווחים בדיליי של 24 שעות?

דיברתי עם חברת חשמל. והם אומרים לי: רגע רגע, אנחנו היינו בסדר, זו רשות החשמל שגררה רגליים ולא אמרה לנו מה המפרט הנכון, ורק עכשיו נזכרה להתערב.

בסוף זה ייפתר, הם איכשהו יפתרו את הפלונטר הזה ויביאו מונים מספיק חכמים. אבל זה ייקח זמן, והפריסה של הרשת החכמה וכל המכוניות החשמליות וכל התחרות - זה יצטרך לחכות.

הפופולריים