שתי אצבעות מקאבול | הזווית

שתי אצבעות מקאבול | הזווית
לפני 20 שנה הבטיח הנשיא בוש הבן שארה"ב תביא לסופו של משטר הטליבאן. אז הבטיח. התקדמות של שני עשורים נמחקה תוך כמה חודשי ביידן - וזה יכול בכמה מובנים להזכיר נסיגה חד צדדית אחרת, ההיא שאחריה חיזבאללה הפך לבעל הבית בדרום לבנון
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מנהיגי טליבאן אחרי ההשתלטות על ארמון הנשיאות בקאבול. 15.08.21
צילום: צילום: אי-פי

לפני 20 שנה הבטיח נשיא ארצות הברית ג׳ורג׳ בוש הבן שמשטר הטליבאן מגיע לסופו. אז הבטיח. הנה הגיע הנשיא ביידן ונסוג נסיגה מפוארת. מה זה מזכיר קצת? מדינה אחרת, נסיגה אחרת, והשתלטות של ארגון טרור. ההבדלים - טליבאן סונים וחיזבאללה שיעים, אבל הטרור - אותו הטרור.

איך הסתיימה ההרפתקה היקרה והמדממת של ארה"ב באפגניסטאן? עם מלחמה שנמשכה שני עשורים ורבע מיליון הרוגים. רק לפני חודש טען בנינוחות נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן, שהשתלטות הטליבאן על אפגניסטאן היא דבר שאפשר למנוע. הוא אמר שהצבא האפגני מיומן יותר, מצויד יותר ויכול לשרוד במלחמה. אבל אותו הצבא האפגני, הפתעה - פשוט קרס

כבר בתחילת מאי, כשהחיילים האמריקנים החלו רשמית בנסיגה, ראינו נוכחות של הטליבאן במחוזות המרוחקים והכפריים. הם התקדמו רעבים, השתלטו על כבישים מהירים, ביצעו פיגועים נקודתיים והחלו לבודד בסיסים של הצבא האפגני. היום, יותר מ-90 אחוז משטחי אפגניסטאן צבועים באדום של הטליבאן, והבירה קאבול בידיהם. אם הייתה פה התקדמות של 20 שנה - היא נמחקה בתוך שלושה חודשים.

עיתונאי אפגני שהתראיין לכאן חדשות סיפר על המצוקה. "בגלל הקרבות החשמל נותק, טליבאן מקיף את העיר. רוב תושבי קאבול בורחים ממלחמה, אני חושש שזה אולי יהיה היום האחרון בחיי. אם האמריקנים ינטשו את אפגניסטאן, היא תחזור לעשור האפל שהארגון שלט בה".

למה המשבר באפגניסטאן צריך כל כך להפריע לנו?

הבוץ האפגני יכול מהר מאוד להטריד גם את מדינות המערב. יש סכנה שבטליבאן ירצו להתרחב למדינות נוספות מצפון למדינה - מה שעלול להוביל למלחמה. בנוסף, קיים חשש ממצוקת מיליוני פליטים שינסו להגר למדינות אירופה - ומעל הכל איראן אחת, שיכולה לנצל את המצב כדי להעיף את הכוחות האמריקנים מעיראק. זה כבר צריך לעניין את ישראל. 

חדשות טובות לאיראן: מה שקורה באפגניסטאן לא נשאר באפגניסטאן

באופן כללי, אפשר לראות בנסיגת הכוחות האמריקנים מהרפובליקה הקורסת מסר מעודד לטרור, שעלול לזקוף את ראשו. בתיעודים מרגישים כמה מנהיגי הטליבאן מורעלים כשהם נכנסים לארמון הנשיאות בקאבול, כמי שהחזירו עטרה ליושנה.

סרט דומה במובנים מסוימים? 

כבר ראינו בשכונה שלנו מה יכול להיות המחיר של נסיגה חד צדדית. במאי 2000, אחרי 18 שנות לחימה, יצאו כוחות צה"ל מרצועת הביטחון בדרום לבנון. כפי שמניפים היום מנהיגי הטליבאן בגאווה את הדגלים האדומים שלהם, ככה הניפו אנשי החיזבאללה את דגליהם הצהובים-ירוקים ברחובות, כשכבר לא היה מי שיעצור בעדם. 

וכפי שביידן החליט שמספיק לו המחיר ששילמה ארה"ב במשך 20 שנה בשמירה על אפגניסטאן, כך החליט אהוד ברק לסיים 18 שנים של בופור, גלגלית, עיישה, מוצב המוות ריחן, סוג'וד ועוד - והוציא את ישראל מהבוץ הלבנוני. השקט, צריך להגיד, נשמר כמה שנים. 

נסראללה הגיב לכיבוש אפגניסטאן וניצל את ההזדמנות כדי לצחוק לביידן בפרצוף. "20 שנה שלטה ארה"ב באפגניסטאן, הכתירה והדיחה ממשלות - וברגע נטשה אותם. אז בלבנון יש מי שמצפה שארה"ב תסייע ותפתח את לבנון? זו אשליה ושקר". אותו נסראללה בוודאי נזכר איך ישראל סגרה מאחוריה את השער בגבול לבנון באותו אביב של שנת המילניום, מה שסימן לחיזבאללה הישג משמעותי. מאז, נהיה הארגון השיעי בעל הבית בדרום לבנון.

מלחמה מתחת לרדאר | האזינו לפרק בהסכת "עוד יום"

ב-2006 שינה חיזבאללה דפוס פעולה בעקבות ההלם מהתגובה החריפה של ישראל על חטיפת רגב וגולדווסר. מאז לא פגע ארגון הטרור בישראל באופן משמעותי - לפחות עד שהגיעה הפקודה מאיראן. האירועים החודש נתנו תזכורת עד כמה המצב רגיש עם השכנות שלנו, עם יותר מעשר רקטות ששיגר ארגון הטרור לעבר ישראל

מלכוד לבנון: הדילמה של ישראל מול חיזבאללה

בעיראק כבר רועדים מפחד שיהפכו ל"אפגניסטאן 2", וזה בהחלט יכול לקרות. כשממשל אובמה הסיג את כוחותיו מעיראק בזמנו, איראן ניצלה את המצב וממשלתו של בעל בריתה הקרוב, נורי אל-מאליכי, התעמרה באוכלוסייה השיעית – מה שהוליד את תגובת הנגד של השבטים הסוניים ואת העלייה של דאעש. ב-2021 המצב אולי שונה, אבל כמו שראינו בשכונה שלנו - ההיסטוריה לפעמים חוזרת על עצמה, ובגדול.

הפופולריים