הפער בין הקלסר של צה"ל למציאות

הפער בין הקלסר של צה"ל למציאות
מה צריכים לדעת החברים הטריים בקבינט המדיני-ביטחוני ומי אמור ללמד אותם את זה? מה קורה בחדר הסגור של ועדת השרים הסודית ביותר? וגם - האם חוסר הניסיון של מי מהחברים יכול להפוך ליתרון? | האזינו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
עוד יום - קבינט מדיני בטחוני - בנט
צילום: עמית שבו, פלאש 90

איראן שוב נמצאת במוקד, המתיחות האינסופית מול רצועת עזה, וכן, גם הרשות הפלסטינית - הרבה כאבי ראש נמצאים על שולחנם של מקבלי ההחלטות, רק שעכשיו מדובר בקבינט מדיני-ביטחוני חדש. תריסר חברים, פורום מצומצם ביחס לקודמו, שאמורים לקבל את ההחלטות הכי חשובות שאפשר. רק שהפעם, כמעט חצי מחברי הקבינט הם חדשים. צעירים, כמו שאומרים בצה"ל.

האזינו לפרק בהסכת "עוד יום" עם גילי כהן ורונן מנליס

הקבינט המדיני-ביטחוני הוא המפקד העליון של הצבא. הוא אמון על קבלת ההחלטות ביחס להפעלת הכוח של צה"ל, ולכן החברות בו היא מקצוע שדורש השקעה ולמידה מרובה. ובכן, צה"ל מתכונן לאירועי החלפת הקבינט באופן מאוד רציני: הוא מכין עבור חברי הקבינט החדשים תוכנית למידה מקיפה הכוללת סדרת מפגשי למידה, ביקורים ביחידות, היכרות עם תוכניות אופרטיביות ותהליכים אסטרטגיים. ככל שישקיעו התלמידים החדשים בלמידה, כך כשיגיע רגע האמת, תוך כדי לחימה כשהתותחים רועמים, ההחלטות יתבססו על ידע סדור.

דובר צה"ל לשעבר, תא"ל במיל' רונן מנליס מסביר כי הבעיה מתחילה בפער בין קלסר ההכנה שצה"ל מכין, ובין המציאות שבה חברי הקבינט מתפקדים לרוב גם כשרים וחברי כנסת. קלסר ההכנה יורד בסדר העדיפויות עד שמגיעים למה שקורה בדרך כלל בשיטה הישראלית הרגילה – מה שדחוף מנצח את מה שחשוב. וכך מגיעים למצב שבו הקבינט מתכנס בדחיפות מבלי שחבריו מספיקים לקבל את בסיס הידע הנחוץ. "כעת הקבינט ניצב מול הזדמנות לבסס את עצמו ולקחת את 'הקלסר' בזרועות פתוחות. אולי נצליח להגיע למצב שהקבינט יאתגר את צה"ל וימשוך אותו קדימה", הוא אומר.

הפופולריים