למרות 3 סבבי קורונה – יש לקחים שעדיין לא נלמדו

למרות 3 סבבי קורונה – יש לקחים שלא נלמדו
לא הרבה השתנה וההחלטה על המסכות התקבלה מתוך פאניקה, אבל לא נכון לבקר את הממשלה אחרי שבועיים • האינטרס האמריקני הוא לשוב להסכם הגרעין, ישראל החליטה בצדק להילחם בחדרים סגורים. אפשר להשתמש בנשיא "התליין" כדי להסביר את הבעיה • הריצה בעזה היא מרתון - שבוע של שקט לא מסמן הצלחה אדירה, בלונים לא מסמנים כישלון
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
קורונה דלתא הודי ממשלה
צילום: צילום: חיים צח, לע"מ

את השבוע האחרון הובילו שלושה נושאים מרכזיים - הזן ההודי של הקורונה, שפרץ בדלתנו בסערה והקפיץ את התחלואה, השיחות על הסכם הגרעין עם איראן וגם עזה, שעדיין מסרבת לרדת מהכותרות. דובר צה"ל לשעבר, תת אלוף במילואים רונן מנליס, מסביר שבטיפול בקורונה - יש עדיין לקחים שלא נלמדו ומציין לטובה את הטיפול בנושא האיראני.

1. הזן ההודי

לא נכון לבקר את הממשלה אחרי שבועיים, אבל יש כמה דברים שהדרג המקצועי יכול לשפר אחרי שלושה סבבים - ואחד מהם זה השיח עם האוכלוסייה ויצירת האמון. אנחנו רואים רצף של פעולות בימים האחרונים, שמצביעות על כך שהלקח לא נלמד. הנה דוגמה: מודיעים לנו שאם יהיה שבוע של מאה מאומתים תחזור חובת המסכות, אחרי שלושה ימים מודיעים שבכל מקרה החובה לעטות מסכה תחזור ביום ראשון בבוקר והיום הודיעו בשעה 9:30 שחובת עטיית המסכה חוזרת ב-12:00.

הדבר הנכון הוא לתכנן ולדבר - צריך לעבוד ולא מתוך פאניקה, אלא בצורה מסודרת. ונקודה נוספת - כולם היו עסוקים השבוע בפרוטוקולים של הממשלה הקודמת, תעזבו את הממשלה הקודמת, תחליטו שמעכשיו כל קבינט קורונה שמתכנס, מפרסם את הפרוטוקולים, ושיש איש מקצוע שעומד כל ערב, מעדכן ועונה על השאלות.

2. הסכם הגרעין

האמריקנים החליטו ללכת להסכם. נראה שזה האינטרס שלהם והוא מתחבר להודעה שלהם על פינוי כוחות מהמזרח התיכון. יש להם בעיות אחרות שהם רוצים להתמקד בהן. ישראל החליטה השבוע בצדק לנהל שיח בחדר סגור ולהגיד מה מפריע להסכם ואיך אפשר לשפר אותו. לטובת המשימה נשלח הרמטכ"ל כוכבי.

בנוסף, הבחירה האיראנית בנשיא "התליין" היא הזדמנות להראות את הפנים האמיתיות של איראן ולהסביר את הבעיה. הדבר השלישי - חזרת העמימות. לממשלה החדשה יש הזדמנות להפסיק את התקלה של הממשלה הקודמת. 

הראיסי של איראן | האזינו לפרק של "עוד יום"

3. עזה על המפה

זה מסע ארוך. שבוע של שקט לא מסמן הצלחה אדירה, בלונים לא מסמנים כישלון. יש שלוש מטרות לטיפול בעזה: שקט וביטחון בעוטף, החזרת השבויים והנעדרים ומניעת משבר הומניטרי.

כנראה שמספר המחבלים ההרוגים בעזה נמוך בהרבה ממה שצה"ל ציפה. יכול להיות שזה מסביר חלק מהביטחון העצמי של חמאס.

הפופולריים