נמצאה האשמה בביטול מצעד הדגלים: ממשלה שעוד לא קמה

האשמה בביטול מצעד הדגלים: ממשלה שעוד לא קמה
קיש צייץ, האשים ומחק • ביטן וזוהר התכתבו בטוויטר כאילו הם באופוזיציה • בן-גביר ומאי גולן הודיעו שיצעדו • בחמאס קראו להכרזה על הביטול "שבירה נוספת של ישראל", ובאו"ם קראו לצדדים לנהוג באיפוק • אז מי יהיה האחרון שינופף בדגל? | הזווית
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מצעד הדגלים בירושלים, 10.05.21
צילום: צילום: נתי שוחט, פלאש 90

18 ימים בדיוק עברו מאז שנכנס לתוקפו הסכם הפסקת האש עם ארגון חמאס, שחתם את סבב הלחימה האחרון מולו. אקורד הפתיחה שלו נשמע לפני ארבעה שבועות בעיצומו של מצעד הדגלים ההוא, שבסופו שיגר ארגון הטרור רקטות לירושלים וסביבתה. אתמול הודיעו מארגני המצעד כי המשטרה סירבה לאשר את קיומו. על פי המארגנים, במשטרה הבהירו כי "במתווה הנוכחי ובתאריך שהוצג - האירוע אינו מאושר". והתגובות על ההודעה מיהרו להגיע.

בציוץ שפרסם יו"ר הציונות הדתית בפנייה לראש הממשלה נתניהו ולשר לביטחון הפנים אוחנה כתב ח"כ בצלאל סמוטריץ': "תתערבו ותורו למפכ"ל לא להיכנע לאיומי החמאס ולא לתת לו לנהל את ירושלים. זו עדיין המשמרת שלכם". לעומתו האשים ח"כ יואב קיש מהליכוד את קואליציית בנט-לפיד בהחלטה. "שינוי. התחלתם" צייץ קיש, אך בהמשך מחק אותו והסביר כי "ההחלטה על ביטול המצעד בירושלים היא גרועה ושערורייתית. הציוץ שמחקתי העביר את האחריות לממשלת השינוי שעדיין לא קמה. מקבל את הביקורת".

יו"ר העבודה מרב מיכאלי אמרה בתגובה בישיבת סיעתה כי "ממשלת השינוי עדיין לא קמה אבל כבר קיש וסמוטריץ' מאשימים אותה בביטול מצעד הדגלים. זה קלאסי ממשלות נתניהו. יושבים בשלטון ומאשימים אחרים".

לאחר הודעת המארגנים צייץ ח"כ איתמר בן-גביר מהציונות הדתית: "אני לא מתכוון לוותר, וביום חמישי הקרוב אצעד את המסלול המלא ברחבי העיר העתיקה בירושלים". בהמשך אמר בריאיון למאיה ראכלין בכאן 11 כי "הכניעה לתכתיבים של חמאס מסכנת את החיים של התושבים שלנו. מי שפוגע בחיי אדם זה המפכ"ל שמתקפל בפני ארגון טרור. אם חמאס ינהל אותנו בירושלים הם ישלחו אותנו לים". ח"כ בן-גביר הצהיר בהמשך כי בכוונתו להשתתף במצעד על אף החלטת המשטרה. גם ח"כ מאי גולן מהליכוד הודיעה על כוונתה להשתתף במצעד.

גם השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה צייץ אתמול לאחר פרסום ההחלטה: "עמדתי הייתה ונותרה כי אין לשעות לאף איום מאף גורם המאיים על חופש הביטוי, הפולחן או הדת". השר אוחנה הוסיף כי הוא "עדיין סבור כי יש להעלות את ההחלטה לדרג המדיני בשל חשיבותה". מנגד, שר הביטחון בני גנץ אמר אתמול בישיבת סיעת כחול לבן כי הודעת המשטרה "היא אמירה אחראית. היא גם מייצגת את היכולת שלנו לחגוג בירושלים ככל שאנחנו רוצים והיא גם מייצגת אחריות ביטחונית ומדינית".

אמש פורסם בחדשות הערב כי חברים נוספים מהליכוד שוקלים להצטרף לצעדת הדגלים. במקביל, קיים הלילה ראש הממשלה נתניהו דיון לבחינת החלטת המשטרה לביטול הצעדה במתווה הנוכחי. בדיון השתתפו השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה, שר הביטחון בני גנץ ובכירים נוספים.

זמן קצר לפני פרסום החלטת המשטרה הזהיר סגן מנהיג חמאס בעזה, ח'ליל אלחיה, את ישראל לבל תתקרב לירושלים ולמסגד אל-אקצא. בדברים שנשא אמר אלחיה כי בחמאס "מקווים שהמסר יובן היטב כדי שלא נגיע למה שהיה חודש במאי". עם פרסום החלטת המשטרה נמסר מארגון הטרור כי "ביטול צעדת הדגלים היא שבירה נוספת של ישראל וחיזוק המשוואה החדשה לפיה ירושלים היא קו אדום". ערוץ הטלוויזיה של הארגון דיווח אתמול על קריאות לתושבי מזרח ירושלים ולערבים המתגוררים בישראל להגיע ביום חמישי בערב אל שער שכם ומשם לצעוד אל מסגד אל-אקצא.

האזינו לפרק בהסכת "עוד יום":

בהודעה שפרסם אמש שליח האו"ם למזרח התיכון, ביקש ת'ור ונסלאן מהצדדים באזור לנהוג באיפוק ולהימנע "מצעדים מתגרים". הודעתו מצטרפת לפרסום שלשום בחדשות הערב לפיו בממשל האמריקני עוקבים אחר האפשרות שמצעד הדגלים יעבור בשער שכם. על פי הפרסום, בממשל אמרו לגורמים ישראלים: "אל תגרמו לאירועים שיזעזעו את השטח. צריך להימנע מאירועים שעלולים לפגוע בנסיונות להשיג שקט". עוד פורסם כי בממשל ממתינים להחלטה הסופית של הדרג המדיני בישראל, ונמנעים מהתבטאויות פומביות בנושא.

אז האם מראה המהומות בבירה שהתרחשו רק בחודש שעבר נשכחו? לא בטוח. אבל עד שהדרג המדיני יקבל החלטה סופית, נראה שאצלנו ההתנגחויות בין הצדדים במפה הפוליטית צפויות להימשך.

הפופולריים