בסוף כל מבצע צבאי בעזה נואם מחבל ומתגרה בישראל | הזווית

בסוף כל מבצע בעזה נואם מחבל ומתגרה בישראל
"אם אתם רוצים להישאר קיימים עוד זמן - התרחקו מאל-אקצא וירושלים", אמר אתמול מנהיג חמאס סינוואר. "אם בחמאס יבחרו לפגוע באזרחי ישראל - נשוב ונפעל", השיב לו גנץ • ובעוד שמצרים זימנה את הצדדים לשיחות להשגת הפסקת אש ארוכת טווח - תושבי הדרום איבדו את התקווה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יחיא סינוואר, נואם לאחר מבצע "שומר החומות", 26.05.21
צילום: -

זה היה רק עניין של זמן: פחות משבוע לאחר שנכנסה לתוקפה הפסקת האש בין ישראל לחמאס, נאם אתמול מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר בפעם הראשונה מאז מבצע "שומר החומות". בנאומו שיגר סינוואר שלל איומים לעבר ישראל - אם זו תנסה לפגוע באל-אקצא, ואמר "מה שראיתם עד עכשיו היה רק הקדמה ליכולת הירי של חמאס בסבב הבא". בנוסף, סינוואר קרא לאזרחי ישראל הערבים להפוך לשהידים.

בנאומו הגיב מנהיג חמאס גם לאיום של שר הביטחון בני גנץ בריאיון לכאן חדשות, לפיו סינוואר ומוחמד דיף עדיין על הכוונת של ישראל. סינוואר אמר בתגובה כי "המתנה הכי גדולה שהם יכולים לתת לי זה לחסל אותי. אני הולך עכשיו לצאת מכאן עם רכב ולנסוע לביתי. הם יודעים איפה אני גר - אני מחכה לכם".

האזינו לפרק בהסכת "עוד יום"

"רק דלקת בקנה הנשימה": נאום השיעולים של נסראללה

אבל סינוואר לא היה הראשון. כבר ביום שלישי בערב נאם גם מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה, שבירך על "ההתנגדות" בעזה ו"העמידה האיתנה" של תושבי הרצועה בסבב ההסלמה האחרון. "אני מברך את אנשי עזה שתמכו וחיו בתוקפנות ולא הביעו אלא את נאמנותם", אמר נסראללה. אלא שאת עיקר תשומת הלב תפסו נשימותיו הכבדות וחיוורונו, שעוררו תהיות באשר למצבו הבריאותי. בצה"ל התייחסו אמש לנאום הזה כ"טעות" ומסרו שנסראללה ניסה לשדר מסרים מרתיעים לישראל אך נראה חולה, כחוש וחלש.

אמש הזהיר שר הביטחון בני גנץ את לבנון כי תישא באחריות לכל תוקפנות שתבוא מתחומה. "אם מצפון תיפתח הרעה, לבנון תרעד והבתים שבהם מוסתרים מצבורי הנשק יהפכו לעיי חורבות", אמר גנץ באזכרה לחללי מלחמת "שלום הגליל" בהר הרצל. הוא ציין כי בנק המטרות של לבנון גדול ומשמעותי מזה של עזה. בעניין ההתנהלות מול חמאס אמר גנץ כי "אנו שואפים שעזה תשקוט ותשוקם, אך אם בחמאס יבחרו לפגוע באזרחי ישראל - נשוב ונפעל".

במקביל אמר אמש ראש הממשלה בנימין נתניהו כי ישראל פעלה מול ארגוני הטרור בעזה בשיקול דעת ולא בפזיזות, משום שפעולה פזיזה הייתה עלולה לעלות בחיי לוחמים ואזרחים. את הדברים אמר נתניהו באזכרה לחללי אלטלנה בבית העלמין "נחלת יצחק" בגבעתיים.

מצרים זימנה את הצדדים לשיחות להשגת הפסקת אש ארוכת-טווח

בעוד ששיח האיומים והאזהרות נמשך, מצרים הזמינה את ישראל, את חמאס ואת הרשות הפלסטינית לשיחות בקהיר על רגיעה ארוכת טווח ברצועת עזה, כך דווח אמש בחדשות הערב בכאן 11. על פי הדיווח, ישראל מתנה את קיום השיחות בכך שהן יתנהלו בערוצים נפרדים ומבהירה כי כל התקדמות בסוגיית שיקום עזה מותנית בהתקדמות בסוגיית השבויים והנעדרים. בסוף השבוע שעבר ביקר בישראל גנרל מצרי כדי לדון ביוזמת ארצו, אך טרם נקבע מועד לכינוס המתוכנן בקהיר.

"בהנחה שהפסקת האש ברצועת עזה תחזיק מעמד, המנצח הגדול של מבצע "שומר החומות" במבט אזורי הוא לא הרמטכ"ל כוכבי ולא מוחמד דיף, אלא האיש שיושב בארמון בקהיר - נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי"

המנצחת בקרב בין ישראל לחמאס היא בכלל מצרים - רועי קייס | פרשנות

"במבצע הראשון היו לי ציפיות, בשני תקוות - עכשיו אין"

בינתיים, תושבי הדרום מתקשים להתאושש מנזקי מבצע "שומר החומות". "החזירו אותנו לשגרה, אבל זאת שגרה שאנחנו כל הזמן מסתכלים אל השמיים ועם המבט מחפשים מחפשים מקום מוגן", אמרה אתמול תושבת אשקלון ילנה סבצ'נקו לקרן נויבך. בריאיון לתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב, אמרה סבצ'נקו שילדים בני שנתיים מסתכלים אל השמיים ואומרים "בום בום", ומכל טריקה של דלת - קופצים.

בזמן שהמנהיגים מאיימים ומדברים, בפועל, בשטח, התושבים ממשיכים לסבול. סבצ'נקו סיפרה שבשכונה שבה היא מתגוררת אין ממ"דים לבתים, אלא מקלט ציבורי שלא מספיקים להגיע אליו. לדבריה, נאלצה לישון בימי המבצע בחדר הארונות. במבצע בית סמוך לביתה ספג פגיעה ישירה של טיל ונהרס לחלוטין. "עוד שבוע, עוד חודש, עוד חודשיים - זה יחזור. במבצע הראשון היו לי ציפיות, במבצע השני היו לי תקוות - עכשיו אין", סיכמה.

צפו בריאיון עם ילנה שבצ'נקו, מתוך "סדר יום"

האזינו לפרק בהסכת "עוד יום"

הפופולריים