ועדת חקירה ממלכתית עכשיו | דעה

ועדת חקירה ממלכתית עכשיו | דעה
אתם שזעקתם "משילות" בכל ישיבת ממשלה ובכל אולפן טלוויזיה - לא תוכלו יותר להאשים את הפקידים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הלוויה של הרוג מהאסון במירון בירושלים 30.04.21
צילום: צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

"אני נושא באחריות" - את שלוש המלים האלה אמר מפקד המחוז הצפוני אחרי האסון בהר מירון. מילים כל כך חסרות ונדירות. והתגובה הציבורית לדבריו מלמדת הכול, שילוב בין הפתעה שיש גורם שאשכרה אומר זאת, לבין הידיעה שלא רבים יצטרפו באמירה דומה.

אז הרשו לנו, נבחרי ציבור וגורמים בכירים, לעדכן אתכם: האחריות גם עליכם. אתם נושאים בה מתוקף מעמדכם ותפקידכם. אותו מעמד שאפשר לכם להיות מעורבים, אותו תפקיד שבשמו אתם מצטלמים, מעורבים או משגרים הודעות עיתונות לפני - הם המחייבים אתכם גם אחרי.

לא תוכלו עוד להאשים את הפקידים, או לפחות לא רק אותם. אתם שזעקתם "משילות" בכל ישיבת ממשלה ובכל אולפן טלוויזיה. הנה המשילות, בידיכם. היא הייתה בידיכם. ואיתה מגיעה האחריות.

אחריות אין משמעה אשמה בהכרח, אבל זה כן אומר שאתם אחראים לבדיקה של ממש. לא ועדה בכאילו, אלא להישיר מבט אל המשפחות שעולמן חרב

אחריות אין משמעה אשמה בהכרח. חלילה וחס. את זה צריך לבדוק. אבל זה כן אומר שאתם אחראים שתהיה בדיקה של ממש. לא ועדה בכאילו, ולא חיפוש אחר ש.ג. בלי פזילה לצדדים, ימינה ושמאלה, לחפש גורם אחר שתוכלו להאשים - אלא להישיר מבט, אל המשפחות שעולמן חרב. אלינו, האזרחיות והאזרחים שרוצים לדעת שאתם נכונים לבדוק. אחראיות משמעה שאתם מבינים שצריך לשנות את השיטה, את התפיסה. דוחות מבקר הם לא מטרד, אלא דבר שצריך לדון בו ברצינות. דיונים בוועדות בכנסת הם לא מופע, אלא מקום לדון בסוגיות חשובות.

עד האסון הבא: כשדוח המבקר מתנגש בלחץ פוליטי ובמאבקי כוחות | האזינו ל"עוד יום"

מפקד המחוז הצפוני במשטרה ניצב שמעון לביא: "נושא באחריות הכוללת"

ולא פחות - ועדת חקירה ממלכתית. כזאת שכבר לא מקימים עשור ויותר. ועדה שבראשה שופט/ת של בית המשפט העליון, ולא חברי הממשלה שבמוקד הבדיקה, ומממנים את חבריה. שיש לה סמכויות של ממש.

כי את 45 ההרוגים לא ניתן להציל. אבל אפשר, וצריך, ללמוד את הלקח. לזכרם, בשבילם. בשביל כולנו.

הפופולריים