וואי וואי, אנחנו משוגעים, תחזיקו אותנו | הזווית

אנחנו משוגעים, תחזיקו אותנו | הזווית
ארגוני הטרור בעזה ירו לעבר יישובי העוטף בשלושה ימים רצופים 45 רקטות, התגובות שמגיעות מישראל? בעיקר איומים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו ושיגור רקטה מרצועת עזה
צילום: צילום: אי-פי, רויטרס

ארגוני הטרור בעזה ירו 45 רקטות לעבר יישובי עוטף עזה במשך שלושה ימים רצופים. התגובות שמגיעות מישראל? בעיקר איומים. אתמול, בתום דיון על המתיחות בדרום, הקבינט המדיני-ביטחוני העביר מסר שירי נוסף מרצועת עזה יגרור תגובה צבאית. למה? בדיון עלה חשש שלחמאס יש דווקא אינטרס לדרדר כעת את המצב בשל הבחירות ברשות הפלסטינית, שלא ברור אם יתקיימו. במקביל, גם המצב הפוליטי בישראל מציב את ישראל במלכוד. מצד אחד היא לא מעוניינת להביא להסלמה רבתי, אך גם לא להבליג על ירי מתמשך.

אפקט הפרפר: איך סטירה בטיקטוק הכניסה את תושבי הדרום לממ"דים? | הזווית

הקבינט הסמיך את נתניהו וגנץ לאשר תוכניות לתקיפה בעזה. גורם במערכת הביטחון הוסיף כי "לא נאפשר המשך של ירי רקטות". לדבריו, "המשמעות היא שככל שהירי שראינו בשלושת הלילות האחרונים יימשך - אנחנו מתקרבים לסבב לחימה בעזה". צה"ל אפילו הציג לקבינט תוכניות תקיפה לפי "מדרגות הסלמה", אבל בתכלס אין אפילו תגבור כוחות בעוטף.

ומה עם התושבים? בלילה שבין ראשון לשני, סיוון חטואל, תושבת שדרות בחודש השישי להריונה, נפצעה כשרצה לממ״ד בביתה במהלך ירי הרקטה מעזה. היא נפלה ושברה את כתפה ופונתה לאחר מכן לבית החולים ברזילי באשקלון. בשיחה עם כאן חדשות היא סיפרה על הרגעים המותחים והחשש שהעובר שהיא נושאת ייפגע.

"הייתה אזעקה ב-03:00 בבוקר. אני בהיריון. התחלתי לראות את הניצוצות מהחלון", שיחזרה חטואל. "שמענו הדף ובום חזק וחשבתי שזה נחת  אצלי בבית. בעלי רץ מהר לשלוף את הילד בן השלוש לממ"ד. מרוב הבהלה רצתי והחלקתי על הבטן בדרך לממ"ד. איבדתי את ההכרה ויש לי חתך רציני בברך. הייתה לי בעיה בחמצן אז פינו אותי באמבולנס והחליטו לאשפז אותי. עכשיו אמרו לי שהכתף שלי שבורה", סיפרה.

חטואל שנולדה בשדרות סיפרה כי היא מורגלת לאזעקות אך לא חשבה שתגיע למצב כזה. "בזמן האזעקה אתה רואה את ההבזקים ושומע את הבומים, אתה נכנס לחרדה. אתה לא חושב על כלום. אחר כך התחלתי להבין שאני לא מרגישה תנועות של העובר. כשפינו אותי לא חשתי בתנועות ופחדתי מאוד".

אתמול החליטה ישראל לעשות מעשה - וסגרה את מרחב הדיג ברצועה. מיטל אדמוני, תושבת העוטף, אמרה לכאן חדשות כי "זה לא הגיוני שזה שווה את החרדות של כל התושבים פה". בחדשות הערב פורסם כי הבחירה שלא להגיב על ירי הרקטות מרצועת עזה התקבלה בהמלצת הדרג הצבאי.

בואו נחזור לאיומים. גם ביום ראשון הזהיר גורם ביטחוני שצה"ל יגיב בחריפות להמשך השיגורים מעזה. אך במקביל פורסם שישראל פועלת בדרכים דיפלומטיות להביא להרגעה. האם ישראל תמשיך להבליג על הירי? נקווה שאת התשובה לשאלה הזאת לא נקבל בקרוב.

הפופולריים