ירושלים בנקודת רתיחה, זה עלול להסתיים ברצח

ירושלים בנקודת רתיחה, זה עלול להסתיים ברצח
תחושה שמזכירה את המתח לפני רצח אבו חדיר, משטרה שמקבלת החלטות תמוהות והשר אמיר אוחנה בחר צד | 9 הערות על המתיחות בירושלים שעלולה להפוך את העיר לזירת קרב
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ירושלים בוערת, ליד שער שכם
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

1. ההחלטה התמוהה של המשטרה לחסום את מקומות הישיבה בשער שכם רק הגבירה את המתח. רחבת שער שכם היא הרחבה הפופולרית ביותר לבילוי בחודש רמדאן. התירוץ של המשטרה הוא שההחלטה התקבלה כדי לאפשר זרימה חלקה יותר של הולכי רגל לעיר העתיקה. אם כן אז למה לא התקבלה החלטה דומה בשנים האחרונות? הרי רמדאן לא התחיל רק השנה.

2. צריך להגיד את המובן מאליו: תקיפת יהודים והעלאת התיעוד לרשת, או מה שמכונה "טרור הטיק טוק", מונע בבסיסו מאנטישמיות. אין שום הצדקה לתקיפת חפי מפשע, בטח לא להתגאות בזה ברשת.

3. התחושה ברחוב בירושלים היא שכל בן אדם יכול לקחת את החוק לידיים. במדינת חוק שיש בה משטרה – אסור למצב הזה להמשיך.

"הוא יהודי!": כך הותקף באלימות גבר בידי צעירים ערבים בירושלים

4. המשטרה ידעה על הכוונה של פעילי ימין להשתמש באלימות. הם פירטו בקבוצות ווטסאפ וטלגרם איך הם מתכננים לפגוע בערבים. למרות זאת, המשטרה לא נקטה בצעדי מנע.

5. מפקד מחוז ירושלים החדש, דורון תורג'מן, לא נבחר סתם לתפקידו בזמן הזה - כשהאלימות בחברה הערבית משתוללת. תורג'מן הוא בוגר מזרח ירושלים ומכיר את המורכבויות של העיר והאוכלוסיה היטב. הגיע הזמן שהוא יקבל החלטות יעילות יותר.

6. השתיקה הרועמת של השר לביטחון הפנים אוחנה נשברה אתמול – כשהוא התייחס אך ורק לתקיפות נגד יהודים. השר החליט במודע להתעלם מלינצ'ים ותקיפות מאורגנות נגד ערבים על ידי יהודים בתקופה האחרונה, אז לא להתפלא שאמון הציבור הערבי במשטרה נמצא בתחתית, כשכך מתנהל האחראי על המערכת.

7. פרשנים ממזרח ירושלים מצביעים על מקור ההתקוממות – מסגד אל-אקצא. בטורים רבים נכתב שההרגשה של תושבי מזרח ירושלים היא שאחיזתם במקום, ציפור הנפש שלהם, נחלשת בתקופה האחרונה לטובת ישראל.

8. ההזנחה ארוכת השנים של הממשלה במזרח ירושלים חוזרת כבומרנג כל פעם מחדש ופוגעת ביהודים וערבים כאחד.

9. התחושה כעת דומה למצב ב-2014, אחרי רצח שלושת הנערים ורצח מוחמד אבו חדיר. אם זה ימשיך, ירושלים תהפוך שוב לזירת קרב עקובה מדם.

הפופולריים