"לפעמים אני חושב - אולי ניתן לבנט סוף שבוע בבלפור שיהיה שם?"

"לפעמים אני חושב אולי ניתן לבנט סופ"ש בבלפור"
13 ימים לתום המנדט: נתניהו לא מצליח להרכיב ממשלה ומוציא את העצבים על בנט ש"יורק על הציבור" ורוצה להיות ראש ממשלה עם 7 מנדטים • ויש לו גם פתרון יצירתי | הזווית
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנט נתניהו והבית בבלפור
צילום: צילום: הדס פרוש, פלאש 90

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייצב הערב (רביעי) מול המצלמות כשהוא מבין שכנראה לא יצליח להרכיב ממשלה ב-13 הימים שנותרו לו. את העצבים על המצב שנוצר הוא הוציא על בנט. בין האשמה נוספת שלו לכך שסגר דיל עם לפיד, לטענות שהוא רוצה להיות ראש ממשלה, מצא נתניהו פתרון: "לפעמים אני חושב אולי ניתן לו סוף שבוע בבלפור - שיימצה את התאווה הזאת, אבל שייתן לציבור להחליט". 


בנט: אם הליכוד ייכשל – אפעל להקמת ממשלת אחדות

נתחיל מההצהרה שנתן הערב יו"ר ימינה בנט שיצא בעצמו בהתקפה על נתניהו, אחרי שעושה רושם שהמשא ומתן ביניהם נגמר בפיצוץ. בדרכו, הוא גם לא התלהב מהצעת ראש הממשלה לפתרון הפלונטר הפוליטי. "נתניהו רק חותר לעוד בחירות בעטיפה של בחירות ישירות", טען בנט והוסיף: "המדינה לא יכולה להיות בת ערובה של פוליטיקאים". 

יו"ר ימינה המשיך במתקפה על ראש הממשלה: "נתניהו לא מוכן להציע שום פשרה לסער, הוא חותר רק לדבר אחד – בחירות חמישיות". הוא לא שתק על ההודעה החריפה של הליכוד נגדו ואמר: "ההתקפות היו צפויות והן לא עושות רושם עליי ולא על אף אחד". 

נתניהו: בנט סגר דיל עם לפיד 

נתניהו לא נשאר חייב ופתח את דבריו במתקפה על יו"ר ימינה: "אתה מוכן לעשות הכול כדי להיות ראש ממשלה עם שבעה מנדטים – זו יריקה בפרצוף של הדמוקרטיה. אחדות זה להונות את הציבור". הוא התלונן לבנט: "לא ניהלת איתנו משא ומתן, אתה מושך זמן כשכבר סגרת דיל עם לפיד". 

ראש הממשלה המשיך וטען: "ממשלת השמאל שלך לא תשרוד יום אחד מול הלחצים הבין לאומיים, לא תהיה לך יכולת להעביר רפורמות". 

התגובות במערכת הפוליטית

במערכת הפוליטית מיהרו להגיב לקרב ההצהרות בין נתניהו לבנט. יאיר לפיד צייץ בטוויטר: "לשמוע את נתניהו מדבר על אי קיום הבטחות, על לרמות את הציבור ועל זה שממשלה פריטטית היא בעיה. אין גבול לנוכלות". 

גם יו"ר כחול לבן בני גנץ חשב קצת אחרת מנתניהו: "ביבי, יריקה בפרצוף זה לקחת את אזרחי ישראל לבחירות ממניעים אישיים, למנוע תקציב מדינה בזמן משבר כלכלי ולהשאיר את המדינה בלי שר משפטים בגלל המשפט שלך". 

מנגד שרת התחבורה מירי רגב צייצה בטוויטר: "בנט לוקח אותנו ל-2 תרחישים גרועים – או ממשלת שמאל בראשותו או בחירות חמישיות. אם בנט לא רוצה להיזכר לדיראון עולם, כמי שהפיל את ממשלת הימין בגלל תאוותו לתפקיד ראש הממשלה בראשות גוש השמאל, כדאי שיודיע על תמיכתו בבחירות ישירות והצטרפותו לממשלת ימין יציבה בראשות נתניהו". 

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן הגיב גם הוא לדברי ראש הממשלה: "מעולם לא ראינו ראש ממשלה כל כך מבוהל והיסטרי. הוא מפחד". 

נאום נתניהו - והמציאות

נתניהו אמר: "כמיליון אזרחים הצביעו לליכוד בהנהגת נתניהו לראשות ממשלה ועוד מיליון למפלגות שהתחייבו לכך, אני מציע לכבד את רצון העם... רוב הציבור לא מייחל שנהיה באופוזיציה"

העובדות: רוב הציבור לא בחר בנתניהו ובמפלגות מגוש-נתניהו, אלא להפך. גם בסקרים שנעשו טרם הבחירות, בין היתר בידי כאן חדשות – רוב הציבור העדיף שנתניהו יעזוב את תפקיד ראש הממשלה. מנגד – בסקרים ששידרנו, אכן היו לנתניהו יותר תומכים ביחס לכל מועמד אחר, ובגלל זה מקווה כנראה ראש הממשלה שבחירות-ישירות יסייעו לו כעת.

נתניהו אמר על הבחירות הישירות: "זה נהוג בהרבה מאוד דמוקרטיות בעולם... בדיוק הפתרון הזה"

העובדות: הסדר שדומה לזה שבהצעת החוק של ש"ס – לא קיים, ככל הידוע, בדמוקרטיות במערב. מובן שיש משטרים שבהם מתקיימת בחירה ישירה לראשות הממשלה, וגם כאלה שבהן ראש הממשלה הנבחר מרכיב קואליציה שלא צריכה את אמון הפרלמנט – אבל אז הפרלמנט לא יכול להפיל את הממשלה (כמו בהצעת ש"ס שמקדם נתניהו). 

נתניהו אמר על בנט: "לא ניהלת איתנו משא-ומתן – רק דרשת רוטציה פעם אחר פעם"

העובדות: ב-8 באפריל שוגרה הודעה משותפת לעיתונות של מפלגות הליכוד וימינה, לאחר פגישה בין נתניהו לבנט, בזו הלשון: "פגישת ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו״ר ימינה נפתלי בנט הסתיימה כעת, הפגישה התנהלה ברוח טובה ובאווירה חיובית. סוכם כי ייפגשו שוב". מאז נועדו נתניהו ובנט עוד שלוש פעמים נוספות, וגם צוותי המשא-ומתן שלהם נפגשו. גם אם דרישת בנט לרוטציה עלתה במגעים, קשה לטעון שהדבר פוסל אותם מהגדרת "משא ומתן".

נתניהו אמר על הבחירות הישירות: "אם אתה (בנט) תצביע בעד - יהיה לנו רוב לזה"

העובדות: רע"מ, נכון להיום, לא מתחייבת שתתמוך בהצעה לבחירות ישירות, אף שנתניהו שוחח על כך היום עם עבאס וביקש זאת ממנו. כלומר, גם אם בנט יתמוך בבחירות הישירות, עדיין אין רוב לזה – אלא אם קיים פער בין ההצהרות הרשמיות של רע"מ להבטחותיה לליכוד.

הפופולריים