בין משפט למנדט | הזווית

בין משפט למנדט | הזווית
בזמן שנתניהו יגיע לבית המשפט המחוזי בירושלים ויאזין לנאום הפתיחה של התובעת, נציגי הליכוד יתייצבו להמליץ עליו בפני הנשיא • האם הוא יקבל את המנדט להרכבת ממשלה יחד עם חידוש משפטו?
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
תמונה לזווית 4.4.21, בין משפט למנדט
צילום: אפחד

מחר (שני) יחל שלב ההוכחות במשפטו של ראש הממשלה נתניהו - שנה אחרי שהתחיל רשמית. ראש הממשלה לא יהיה צריך להיות נוכח בכל הדיונים, שצפויים להתקיים שלוש פעמים בשבוע, והוא אף פטור לבקשתו מנוכחות בעדות שייתן מנכ"ל וואלה לשעבר, אילן ישועה, בנימוק שאין לו קשר ישיר אליו. גם בכתב האישום אין טענה לקשר ישיר ביניהם, אלא עקיף. לפי הערכות, לעדויות של עדי המדינה נתניהו כן יצטרך להגיע.

התובעת במשפט, ליאת בן ארי, מתכוונת לשאת נאום פתיחה לשלב ההוכחות שישמש מעין "מורה נבוכים" לאיך התביעה עומדת להוכיח את המעשים החמורים שמיוחסים לכל הנאשמים. היועץ המשפטי לממשלה מצדו, מתנגד לאפשרות של עסקת טיעון בתיקי ראש הממשלה, וטוען שהמשפט חייב להתנהל.

בד בבד, בכירים בליכוד ממליצים לנתניהו לרוץ לנשיאות המדינה. סיכוייו להיבחר לתפקיד יכולים לגדול משמעותית אם הבחירות לתפקיד במליאת הכנסת יהפכו לגלויות. אם אכן הוא יחליט להתמודד לתפקיד, ככל הנראה הדבר יגיע גם לבג"ץ. נכון להיום, אין חוק שאומר שאסור לנאשם בפלילים לרוץ לנשיאות המדינה.

אבל נתניהו לא מתכוון לוותר מהר כל כך. באותו יום ממש אמורים לנחות אצל הנשיא ריבלין נציגי 13 המפלגות שנבחרו לכנסת ולהמליץ על מי שהם חושבים שראוי להיות ראש הממשלה. ליתר דיוק, בזמן שנתניהו יגיע לבית המשפט המחוזי בירושלים ויאזין לנאום הפתיחה של התובעת, ישבו אצל הנשיא ריבלין נציגי הליכוד, ראשונים.

מתי משפט נתניהו יסתיים? אז זהו, שהוא בקושי התחיל. בהערכה פשוטה - ייקח לפחות שנתיים להליך הכולל, עד להכרעת הדין. אם יורשע, כמה שנים צפוי נתניהו לשבת בכלא? ואיך בכלל התחיל המשפט? תמר אלמוג עושה סדר בכל השאלות הרלוונטיות

ישיבת פתיחה והטלת המנדט 

ביום שלישי - ישיבת הפתיחה של הכנסת ה-24, כשעדיין לא ברור מי יכבוש את ספסלי הקואליציה, ומי יסתפק בכהונה האופוזיציה. ברביעי - יידרש הנשיא ריבלין, עד כמה שזה יהיה מורכב כנראה, להטיל את המנדט להרכבת הממשלה על אחד המועמדים. בינתיים, לנתניהו מובטחות 52 המלצות. על לפיד עשויים להמליץ 48 ח"כים, מאחר שלפיד ובנט אינם צפויים להמליץ האחד על האחר. מותשים? מזל שיערה שפירא עשתה סדר בתרחישים:

הפופולריים