הפגישות והחרמות בדרך למנדט | מסכמים שבוע

הפגישות והחרמות בדרך למנדט | מסכמים שבוע
בסביבת גדעון סער עשויים להסכים לשיתוף פעולה עם רע"מ • לפיד חושש שבנט משתמש בו כדי להגיע להישגים במו"מ עם נתניהו • לפיד מוכן לתת לבנט את הבכורה ברוטציה אבל לא את המנדט אצל הנשיא • היועמ"ש בשיחות סגורות: המשפט חייב להתנהל, מתנגד לעסקה. כתבי כאן חדשות מסכמים את הימים האחרונים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
לפיד בנט ביבי
צילום: לפיד בנט ביבי

יו"ר ימינה נפתלי בנט עובר ימים עמוסים. אחרי שהיום (שישי) נועד במשך שלוש שעות עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, מחר צפוייה לו פגישה עם יו"ר יש עתיד יאיר לפיד. אך נראה שכוח המיקוח של בנט מול לפיד ירד משמעותית, זאת לאחר שיו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' הודיע עוד לפני: לא מוכן לשבת עם רע"מ.

ברגע שהאופציה של מנסור עבאס יורדת מהפרק, גם אם בנט יסכים להצטרף לנתניהו, מספרית אין להם קואליציה. מנגד, בסביבת תקווה חדשה נשמעים קולות חדשים שלא פוסלים ישיבה עם רע"מ. 

יו"ר יש עתיד, מהצד שלו, חושש שעושים לו תרגיל. הוא חושד שבנט משתמש בו כדי להשיג הצלחות גדולות יותר במשא ומתן מול נתניהו. הוא היה מוכן לתת לבנט את השנה הראשונה לפחות בתור ראש ממשלה, אבל לא את המנדט מול הנשיא. וללפיד יש חשש נוסף - אם בנט יקבל את השנה הראשונה ונתניהו יצא מהמשחק, יו"ר ימינה יהיה יכול לקרוא לליכוד להצטרף אליו לממשלה על חשבון לפיד. 

ובינתיים נראה שהסערה סביב יו"ר רע"מ לא נרגעת. אחרי שקרא בנאומו לשיתוף פעולה עם הציבור היהודי, התגובות בחברה הערבית חצויות. מצד אחד, יש כאלה שטוענים שהוא היה צריך לדבר על הזהות הפלסטינית שלו ועל חוק הלאום. "דברים שאמרת בערבית - הסתרת בעברית", טוענים נגדו. בתנועה האיסלאמית מגיבים להאשמות ואומרים: אנחנו פועלים למען אחינו בירושלים ובעזה, אנחנו לא צריכים לומר את זה בקול. 

היועמ"ש בשיחות סגורות: המשפט חייב להתנהל, מתנגד לעסקה

גם לנתניהו מצפים כמה ימים עמוסים.  ביום שני יתחדש הדיון במשפטו - שנה אחרי שהתחיל רשמית. ראש הממשלה לא יהיה צריך להיות נוכח בכל הדיונים, שצפויים להתקיים שלוש פעמים בשבוע, והוא אף פטור מהעדות של מנכ"ל וואלה לשעבר אילן ישועה. נתניהו ביקש פטור מלהיות נוכח בעדות בנימוק שאין לו קשר ישיר אליו. גם בכתב האישום אין טענה לקשר ישיר ביניהם, אלא עקיף. 

לפי הערכות, לעדויות של עדי המדינה נתניהו כן יצטרך להגיע. בשלב זה, ראש הממשלה לא רוצה להתחייב לאלו דיונים הוא יגיע ולאלו לא. 

התובעת המשפט, ליאת בן ארי, מתכוונת לשאת נאום פתיחה שישמש מעין "מורה נבוכים" – איך התביעה מתכוונת להוכיח את המעשים החמורים שמיוחסים לכל הנאשמים. הנאום של בן ארי יהיה בפרופיל נמוך, בלי יצירת כותרות. בפרקליטות אומרים: היא פונה לשופטים, ולא לציבור.

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט מתנגד לאפשרות של עסקת טיעון במשפט, ואומר בשיחות סגורות: המשפט חייב להתקיים. על שולחנו של היועץ מונחות שתי בקשות העוסקות בדרישה להכריז על יציאה לנבצרות של ראש הממשלה. 

בד בבד, בכירים בליכוד ממליצים לנתניהו לרוץ לנשיאות המדינה. סיכוייו של ראש הממשלה להיבחר לתפקיד יכולים לגדול משמעותית אם הבחירות במליאת הכנסת יהפכו לגלויות. אם אכן הוא יחליט להתמודד לתפקיד, ככל הנראה שהדבר יגיע גם לבג"ץ. נכון להיום, אין חוק שאומר שאסור לנאשם בפלילים לרוץ לנשיאות המדינה. 

בהכנת הידיעה השתתפו: עקיבא נוביק, מורדכי גילת, סולימאן מסוודה ותמר אלמוג

הפופולריים