איך פרשת משי זהב לא התגלתה בזמן אמת?

איך פרשת משי זהב לא התגלתה בזמן אמת?
ממאבק נגד מוסדות המדינה למדליק משואה - איך התאהבה התקשורת בדמותו של יהודה משי זהב בעשורים האחרונים ולמה השלדים שהיו לו בארון לא נחשפו עד החודש האחרון?
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יהודה משי זהב, ראש זק"א . 19.02.2021
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

יו"ר זק"א לשעבר יהודה משי זהב היה יקיר התקשורת, חתן פרס ישראל ומשיא משואה. הוא צמח משולי החברה, כאחד מנטורי קרתא, לאחת הדמויות החרדיות המקובלות ביותר בקונצנזוס הישראלי. איך השלדים שהיו לו בארון לא נחשפו עד החודש האחרון? מיכל רשף ויאיר אטינגר מסבירים כיצד התפתח המיתוס של דמותו של משי זהב לאורך השנים, איך הוא נכנס בדיוק לתבנית שהעיתונאים כל כך אוהבים ומה כל זה אומר על החברה שלנו ועל היחס שלה לקהילה החרדית? 

האזינו לפרק של עוד יום

משי זהב, שהיה חלק מעדת נטורי קרתא האנטי ציונית ואנטי ממסדית, נכנס לראשונה לתודעה הציבורית בכלל כמוביל מאבקים של החברה החרדית נגד מוסדות המדינה ונעצר פעמים רבות על ידי המשטרה. כניסתו ההדרגתית לקונצנזוס חלה באינתיפאדה הראשונה כשהעניק יחד עם מספר מתנדבים טיפול ראשוני לפצועים בפיגוע בקו 405 בשנת 1989. משם מתפתח המיתוס של משי זהב, של החרדי משולי החברה שנכנס לאט לאט ללב הממסד הציוני, עד לקבלת הכבוד של השאת משואה בטקס יום העצמאות בהר הרצל בשנת 2003, אחד הסמלים הציוניים הגדולים ביותר.  

התקשורת מחפשת באופן תדיר סיפורים כאלה. הסיפור של חרדי מזרם קיצוני, מתנגד משטר ואנטי ציוני שלאט לאט נהיה חלק מהסיפור הישראלי, מכור ההיתוך שכולם רוצים שיתממש, קורץ לעיני הקהל החילוני. אבל כל זה קרה בתנאים שלנו - התקשורת והממסד לא קיבלו אותו כשהפגין נגד המשטר, אבל כשהוא בא ומכיר במדינת ישראל, הוא מקבל חיבוק רחב מהעם, וגם מהעיתונאים. כל זה מגיע מהרצון לא תמיד לספר רק על עימות אידיאולוגי בין המגזר הדתי לחילוני, אלא גם על חיבור ורב תרבותיות.    

המקרה הזה יכול אולי לתת הסבר מדוע המציאות הנוראית, בדמות עשורים שבהם לפי החשד התעלל מינית משי זהב בקרבנותיו, נזנחה לטובת ההערצה שאליה זכה. הסיפורים הסתובבו במשך שנים אבל רק בגדר שמועות, ודווקא המיתוס שנבנה סביב דמותו של משי זהב על ידי התקשורת, אולי סייע להתעלמות ממעשיו - אף אחד לא חקר את המעשים, כי לאף אחד לא היה דחוף לחקור אותם.

הפופולריים