למה הם לא מדברים על הכלכלה?

כך נגרום לפוליטיקאים להפסיק לזרוק הבטחות
התשובה הקצרה: בגללנו. התשובה הארוכה: כי הפוליטיקאים מתעניינים במה שמתגמל אותם בטווח הקצר, ואילו החיים שלנו עצמם זועקים לטיפול ארוך טווח באתגרים העצומים שהכלכלה שלנו מתייצבת מולם. ההצבעה מחר היא צעד מאוד קטן בדרך לשינוי המציאות הזאת, אבל כדי להשפיע באמת, צריך שהמעורבות שלנו לא תסתיים בקלפי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו, יאיר לפיד, גדעון סער, נפתלי בנט. 2021
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

זהו, תיכף מגיע הרגע הזה שצריך לבחור. אבל שנייה לפני שאתם שמים את הפתק בקלפי - אני רק שאלה: מבחינה כלכלית זה משנה בכלל למי נצביע? כלומר, מבחינה כלכלית זה משנה אם ראש הממשלה יהיה נתניהו או לפיד או סער או בנט? או שאולי המציאות והשיטה והאילוצים יותר חזקים מהכול.

אנחנו נראה את ההוצאה הממשלתית הולכת וגדלה, ולא נראה מצד שני איזון כלכלי בדמות העלאת מיסים, כי הפוליטיקה לא מסוגלת להוציא פחות ולא מסוגלת להטיל מיסים. אנחנו הולכים לשעבד את הדורות הבאים, על כל מה שמשתמע מכך, בשביל שהממשלה תעבוד אצלנו ולא אנחנו אצל הממשלה.

זה לא מספיק רק להצביע בבחירות וזהו, הדמוקרטיה שלנו עובדת רק כשאנחנו נשארים מעורבים גם אחרי הבחירות. אני יודע שזה יישמע לכם קצת מוזר אבל לחץ ציבורי בישראל - עובד. לא מאמינים לי?

הנה כמה דוגמאות: בלי הלחץ של ארגון "ארבע אימהות" צה"ל עדיין היה יושב בלבנון, בלי הלחץ אחרי מלחמת יום כיפור ראש הממשלה גולדה לא הייתה מתפטרת, בלי הלחץ של המחאה החברתית ב-2011 הורים עוד היו משלמים על הגן של הילדים שלהם גם בגיל 4. עדיין לא השתכנעתם?

הדבר הראשון, המיידי, שאנחנו מוכרחים לוודא שהממשלה עושה זה לאשר תקציב

תחשבו שנייה על קבוצות לחץ. לא משנה על מי חשבתם, קבוצת לחץ שתמיד מקבלת את מה שהיא רוצה. יש סיבה למה קוראים להן "קבוצות לחץ" - כי הלחץ הציבורי בישראל עובד, לכן התפקיד של הציבור לא נגמר ביום הבחירות, התפקיד שלנו מתחיל ביום הבחירות. הדבר הראשון, המיידי, שאנחנו מוכרחים לוודא שהממשלה עושה זה לאשר תקציב. בלי תקציב הכיתות של הילדים שלכם יהיו פקוקות בילדים, בלי תקציב לא יהיה לכם תור לרופא מומחה מתי שאתם צריכים, בלי תקציב משפחות שזקוקות לסיוע מהרווחה לא יהיה להן. לא מאמינים לי?

תקשיבו למה שאמר מנכ"ל משרד האוצר לשעבר שי באב"ד בריאיון לליאל קייזר - לא תקין שאין תקציב לשנת 2021, לא תקין שכאילו מסדרים את זה קוסמטית אבל לא באמת עושים דיונים על סדרי עדיפויות ועל רפורמות. הדבר הזה בעיניי בלתי מתקבל על הדעת, בוודאי ובוודאי במשבר כלכלי בסדרי גודל כאלה. וכן, אני יודע, קשה לעשות תקציב בתקופה כזאת - מה לעשות?! אתם רציתם להיות נבחרי ציבור ולהנהיג, תנהיגו.

בימים האחרונים אנחנו מופגזים בסרטוני וידיאו של כל המועמדים המרכזיים לראשות הממשלה. האם בסרטונים האלה הם מדברים על כלכלה? לא, רוב הזמן הם סתם מדברים על שטויות ובאלה שהם כבר מדברים על כלכלה, במעט הזה, הם מדברים על האתגרים האמיתיים שמחכים לנו? ממש לא.

הם לא מדברים על הדברים האמיתיים, הם לא מדברים על החיים עצמם, הם לא מדברים על האתגרים הכלכליים הכי גדולים שמחכים לנו, הם לא מדברים על הצורך הדחוף לשלב חרדים. לא בצה"ל, אלא בשוק העבודה, בעבודות טובות שמשלמות שכר גבוה, כאלה שמצריכות השכלה גבוהה, כאלה שיעלו את רמת החיים של החרדים ויאפשרו להם לשלם מיסים ולא לחיות על מיסים - על זה לא מדברים.

הם לא מדברים על תקציב הביטחון, על רפורמות בחינוך, על הצורך להפוך את ישראל מכלכלה דואלית עם סקטור הייטק חזק וכל היתר, למשהו הרבה יותר כולל וחזק 

את זה הם מטאטאים הצידה, כי לא נוח להם להתעמת עם זה, ולא נוח להם לפתור את זה, למרות שזה האתגר הכי גדול שיעצב את מה שיקרה פה בעשורים הקרובים. הם גם לא מדברים על תקציב הביטחון, הם לא מדברים על רפורמות בחינוך, הם לא מדברים על הצורך להפוך את ישראל מכלכלה דואלית כמו שהיא היום, עם סקטור הייטק חזק וכל היתר, למשהו הרבה יותר כולל וחזק. על כל אלה על הדברים האמיתיים. על זה הם לא מדברים.

ואני מצטער, אבל לבוא ולהגיד: "נוריד מיסים ואז המשק יצמח, הכול יסתדר ולא נצטרך לקצץ בהוצאות", זה לא נקרא להנהיג, זה נקרא פופוליזם, פשוט מימין. הפחתה דרמטית של שיעורי המיסים לעסקים קטנים ובינוניים והקפאת המע"מ לחצי שנה.

באותה מידה להגיד: "כן, צריך להגדיל את הוצאות הממשלה" אבל לא לדבר על זה שצריך להעלות מיסים בשביל זה, גם זה נקרא פופוליזם. פשוט, משמאל. חינוך חינם איכותי על ידי המדינה בלי תשלומי הורים בלי ביטוחים פרטיים ברפואה וכל הדברים האלה - זה פשוט לרמות את הציבור בסוף היום. עם כל הבעיות שלנו הכלכלה הישראלית היא כלכלה חזקה. היא הייתה חזקה לפני הקורונה ובזמן הקורונה היא הוכיחה יותר מאי-פעם שהיא כלכלה חזקה.

בואו אנחנו נראה להם שלא מעניינות אותנו סוכריות כאלה של מענקים לכל אזרח ושטויות מהסוג הזה, אלא שמה שמעניין אותנו זה מעשים ותוכניות לטווח הארוך להתמודד עם האתגרים האמיתיים שלנו

בטווח הקצר, נגיד השנה, הכלכלה שלנו צפויה לצמוח וזה לא כל כך חשוב מי יהיה ראש הממשלה. כלכלות תמיד צומחות אחרי מיתון. ראינו את זה אפילו בין הסגרים. אבל בטווח הארוך? בטווח הארוך מחכים אתגרים שלצערי הפוליטיקאים רק רוצים להדחיק.

למה? כי את הפוליטיקאים מניעים תמריצים שפועלים לטווח הקצר בלבד. אותם מעניינת רק הכותרת, הם רוצים להיבחר מחדש זה הכול. אין שום משמעות אם ראש הממשלה יהיה נתניהו או לפיד או סער וזה בדיוק המקום שבו זה תלוי בנו.

בואו אנחנו ניתן להם תמריצים לטווח הארוך, בואו אנחנו נראה להם שלא מעניינות אותנו סוכריות כאלה של מענקים לכל אזרח ושטויות מהסוג הזה, אלא שמה שמעניין אותנו זה מעשים ותוכניות לטווח הארוך להתמודד עם האתגרים האמיתיים שלנו, בואו נראה להם שאנחנו לא מתכוונים להיעלם ביום שאחרי הבחירות, בואו אנחנו נוודא שהם עובדים אצלנו ולא שאנחנו עובדים אצלם - אם נעשה את זה הם יתיישרו. הצבעה נעימה!

אה, כן - ולא משנה מה תעשו, לפחות אל תקימו ממשלה מנופחת של 36 שרים, די. הבנו שהבדיחה על חשבוננו. אין לנו שום צורך ב"שר לשיתוף פעולה אזורי", סליחה אופיר אקוניס, לפחות עם זה אפשר להפסיק.

הפופולריים