בחירות, שרב ואובך: העם היהודי לא סבל מספיק?

בחירות, שרב ואובך: העם היהודי לא סבל מספיק?
אל תבנו על ים - חום עז, לחות, אובך, רוחות וסופות חול יחכו לכם בדרך לקלפי מחר. כשהעננה תתפזר וגשם מבורך ישטוף את הלכלוך, נפתח את העיניים ויכול להיות שנראה ממשלה של ממש. מה הסיכוי שזה יקרה? הזווית עם מה שצריך לדעת, יום לפני הבחירות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אובך בתל אביב 13.01.19, קלפי בחירות
צילום: צילום: אסתי דזיובוב - TPS; אדם שולדמן - פלאש 90

"כל השבוע הזה הוא בלגן אחד גדול", אמרה שרון וכסלר בפתיחת התחזית ב"חדשות הערב" בכאן 11 אתמול (ראשון), וכמה שהיא היטיבה לבטא את התחושות יום לפני הבחירות. אומנם, שרון התייחסה למזג האוויר הצפוי לנו השבוע – שילוב של חום כבד, אובך וסיכוי קל לגשם, אבל האמירה הזאת בהחלט משקפת גם את האייטמים הפוליטיים של תחילת המהדורה.

כמה שחם היום, ביום הבחירות יתחמם עוד יותר - יהיה שרבי ברוב האזורים עד שעות הצוהריים, גשם יכול לרדת בצפון, הרוחות מאוד יתחזקו, יהיה אובך וסופות חול. משעות אחר הצוהריים נתחיל לחוש הקלה בחום, שתביא אותנו עד להתקררות ביום רביעי – וחזרה של הגשם, בגרסתו הקרירה, בסוף השבוע.

השאלה העיקרית היא אם נראה התבהרות, לא בשמיים, אלא במפה הפוליטית. כי כרגע עשן סמיך מכסה את מערכת הבחירות. לא משנה כמה מלל נשפוך על התסריטים ליום שאחרי הבחירות, זה יגמר על קוצו של 61 – איזה גוש יקבל את היתרון. עד אז נשאר עם האובך.

מיכאל שמש פרסם אתמול את התוכנית של נתניהו איך להגיע לשם. היא כוללת את השם נפתלי בנט ואת המספר 6. שישה מנדטים לימינה – זה המספר שלפי גורמים בליכוד יביא את בנט לממשלת נתניהו בקלות וללא קשיים. מהצד השני, ללפיד יש יעדים קצת יותר צנועים – מהשבוע הקצר הזה הוא רוצה רק מנדט אחד נוסף שיעבור אליו ממפלגת העבודה.

אם נמשיך עם הקו של המשלת תופעות האקלים לשבוע הבחירות, אז נוכל להשוות את הציוצים, המסרונים והפוסטים בדבר "סקרים פנימיים" עלומים, לסופות שמאיימות לזרות חול בעינינו בשלישי. תזכרו – שלושה ימים לפני יום הבחירות אסור לפרסם סקרים. לכן כשתראו היום או מחר מישהו מספר על סקר פנימי שמנבא הצלחה למפלגה זו אחרת, חשבו היטב את מי הוא מנסה לשרת.

אבל להבדיל מהסקרים המסורתיים שאותם אסור להציג, את תחזית הגולשים של אתר המדד וכאן חדשות מותר להציג. למה? כי אנחנו שואלים מי אתם מצפים שינצח, לא מי אתם רוצים שינצח. ומכאן עולה שהציבור צופה ליכוד גדול, מאוד. הערכת הגולשים חוזה 34 מנדטים לליכוד, וממשלת ימין בת 66 מנדטים, לא פחות.

חושבים שזה מוגזם? אז תקראו את הנתונים שהציגה יערה שפירא אמש במהדורה: שיעור מצביעים במשקל שווה ל-10 מנדטים טרם החליטו למי יצביעו – ולא פחות משני מנדטים מתנדנדים בין הליכוד וימינה, כשמנדט נוסף תלוי בין הליכוד לציונות הדתית. בסקר האחרון של כאן חדשות שבוצע על ידי דודי חסיד ומכון קנטאר, חזינו לליכוד 31 מנדטים. תוסיפו את שלושה המנדטים התלויים והופ – הגענו ל-34.

במצב כזה, המצב לא נראה עבור ראשי מפלגות השמאל. מיכאלי, הורוביץ וגנץ יוכלו לפחות להתנחם בהיסטוריה המפוארת של המחנה. בסבב הראיונות שערך במוצאי שבת שבת אסף ליברמן בהכול פוליטי, הוא שאל את ראשי המפלגות מי היה ראש הממשלה הטוב ביותר בישראל. מלבד בצלאל סמוטריץ', שבחר בנתניהו, כל המשיבים בחרו בראשי ממשלות ממפלגת העבודה. בהחלט היה מעניין.

להוציא דברים מעניינים בריאיון עם פוליטיקאי – זה אתגר לא קטן. יש אחד, עקיבא נוביק שמו, שהסתובב שבוע שעבר בשוק מחנה יהודה וטען לכל בסטיונר שהקשיב: ראיונות עם פוליטיקאים לפני הבחירות – למי אכפת? אסף ליברמן, שעבר בסביבה, קרא עליו תיגר. אחרי שתשאלו את העוברים והשבים חזר אסף לאולפן ולראיונות ועקיבא זכה ליוקרה שבמסירת השידור החי למיכל רבינוביץ'. איך אומרים? צפו

הפופולריים