הקמפיין החדש: כך הפכו צבי הים לכלי פוליטי

הקמפיין החדש: כך הפכו צבי הים לכלי פוליטי
כולנו היינו מאוחדים למען הצבים, ואז השרה להגנת הסביבה הכריזה על טרור איראני והתחילה לזגזג, מנכ"ל המשרד שלה הודה: "לא שמעתי על זה". ככה זה כשנכנסים לאזור של מומחי הביטחון, שיודעים דבר או שניים על איראן | הזווית
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
גילה גמליאל וצב מכוסה זפת
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ביום רביעי בערב ניצבה השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל אל מול המצלמות ונשאה את הנאום החשוב בקדנציה שלה. שלב שלב פירטה גמליאל כיצד האונייה "אמרלד" השליכה נפט בצורה לא חוקית במים הכלכליים של ישראל. ואז היא עשתה קאט. עברה מהנאום הכתוב למסר אחר, שנראה כאילו נכתב לא על ידי מומחה לסביבה - אלא על ידי מומחה לבחירות.

זה היה תוכנו: "עכשיו אנחנו מגלים שאיראן מפעילה טרור, לא רק על ידי נשק גרעיני או ניסיון התבוססות בגבולותינו. איראן מפעילה טרור על ידי פגיעה בסביבה".

ההצהרה המלאה של גילה גמליאל

ככה עברה גמליאל מתחום שמעטים בלבד בארצנו מתמחים בו – דיני ימאות, זיהום הימים ותעשיית הנפט, לנושא שכל ישראלי שני מצהיר על עצמו כמומחה בו: האיום האיראני. ואולי דווקא בגלל זה, המומחים המקצועיים ממערכת הביטחון מיהרו לסמן טריטוריה. חלפו דקות בודדות מתום הנאום של גמליאל עד שמקור ביטחוני בכיר מסר לכאן חדשות: לא מוכרת מעורבות איראנית באוניית הזפת.

צריך לומר - עם כל הכבוד למערכת הביטחון הישראלית, היו בעבר מקרים שבהם צבאות זרים וארגוני טרור הצליחו להפתיע אותנו בפעולה כואבת שפשוט לא חזינו אותה. לא רק אותנו. ההיסטוריה רצופה מתקפות לא צפויות - מפרל הארבור ועד אסון התאומים. אז האם מדובר פה ביום כיפור שני של סוכניות המודיעין? אמש דיווחה מגישת מוסף "הזמן הירוק" של כאן חדשות, יפעת גליק, כי מערכת הביטחון תבדוק את הטענות של גמליאל. 

כשמנכ"ל המשרד להגנת הסביבה דוד יהלומי עלה לדבר, במסיבת העיתונאים המדוברת, מיד אחרי הפצצה שהטילה השרה, הקשב התקשורתי כבר לא היה בשיאו. אולי בגלל זה יצא למוחרת המנכ"ל לסיבוב ריאיונות נוסף והכין בעצמו מתקפה - על התקשורת. ובעצם רק עשה עוד בלגן. "אני לא שמעתי את הדברים הללו, אתם פירשתם את הדברים של השרה בצורה לא נכונה", אמר יהלומי בריאיון לחדר החדשות בכאן 11 על דברי השרה גמליאל. "ממש לא רלוונטי אם זה מכוון או לא מכוון".

כנראה שזה "לא רלוונטי" - כי ממש לא ברור שזה היה מכוון כפי שהצהירה השרה. בארגון גרינפיס, שעוקב כבר עשורים רבים אחרי פעולות מכליות הנפט, אמרו בנחרצות: ״קביעתה של השרה להגנת הסביבה לפיה פשע הזפת הוא 'מעשה טרור של איראן' - היא שערורייתית וחסרת בסיס עובדתי בשלב זה".

גמליאל שמעה את הביקורת, וחזרה בה. בערך. "כל ההתנהלות של האונייה מכוונת. יש כאן קשר ישיר לאיראן, לא קשר עלום", אמרה.

נשמע שבגרינפיס כועסים, ואפשר להבין אותם. במקום להתייחס לתופעה של שיט בלתי מבוקר של מכליות נפט, במקום להתייחס לצריכת דלקי מאובנים בשנת 2021, כשברור מעבר לכל ספק הנזק הסביבתי העצום שהם גורמים, השרה גמליאל מעדיפה לדבר על איראן. אבל מה לעשות שאת בעיית זיהומי הנפט קשה יותר להסביר לציבור הישראלי מהאיום האיראני. במקרה הזה מדובר בעיה גלובלית ומורכבת מאוד.

בכתבה ששודרה אמש בחדשות הערב בכאן 11 על מפת האיומים על האוקיינוסים ברחבי העולם, מתברר ש"באופן מפתיע" - לא רק האויבות של איראן סובלות מזיהומי נפט. עוד מתברר כי עד כמה שצבי הים המסכנים שבו את לבבותינו בפוטוגניות המזעזעת של אסון הנפט, וגם הפכו לסוג של כלי פוליטי בידי השרה להגנת הסביבה, הנזקים האמיתיים שוכנים עמוק יותר למטה במצולות. 

הפופולריים