אם אפשר לוותר על הפרלמנט, למה לא בעצם?

אם אפשר לוותר על הפרלמנט, למה לא בעצם?
הממשלה קיבלה אישור לתקציב נוסף, אבל נקבע גם שעליה ליידע את הכנסת באופן שבו היא מוציאה את הכסף. נתניהו, מסתבר, החליט לחסוך לגפני את הכאב הראש הזה. רה"מ מחליט עכשיו בעצמו, לבדו, לאן ילך הכסף, מתי ובאיזה שיעור. את החשבון נשלם כולנו, כי זה הרי כסף ציבורי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראש הממשלה נתניהו, יו"ר דגל התורה גפני
צילום: צילום: לע"מ, ערוץ הכנסת

השבוע התברר שישראל נחלצת לעזרת מדינות שזקוקות לחיסונים. הובטח שזה בשום אופן לא יבוא על חשבון מתחסני ישראל. זה נשמע כמו מהלך הומניטרי יפה. מדינה שמסייעת לידידיה. מה התמורה שתקבל ישראל מהמהלך? האמת - לא ידוע.


יו"ר ועדת הכספים, חבר הכנסת משה גפני, שבקיא בנבכי התקציב, אפילו אינו יודע מה המחיר ששילמה ישראל לחברות פייזר, מודרנה ואסטרהזניקה. הממשלה לא גילתה את עלות החיסונים לציבור, אפילו לא לגפני. היא לא חשפה אותו לפיקוח פרלמנטרי. מה פתאום? אם אפשר לוותר על הפרלמנט, למה לא בעצם?

יו"ר ועדת הכספים הוותיק גם שמע בתקשורת שישראל תשלם לרוסיה מיליון דולרים תמורת חיסונים לאזרחים סורים, עבור שובה של הישראלית שחצתה את הגבול. אין פיקוח פלמנטרי גם על ההוצאה הזו, בדיוק כמו גם על ההוצאה על החיסונים. כמובן, זה חשוב מאוד שיירכשו חיסונים, וטוב שנרכשו, אבל כבר פורסם שישראל שילמה יותר מכל מדינה אחרת. מי אישר את זה? זהו – שאף אחד. הכנסת פשוט ממודרת.

אומנם הממשלה קיבלה אישור לתקציב נוסף, אבל נקבע גם שעליה ליידע את הכנסת באופן שבו היא מוציאה את הכסף. ראש הממשלה בנימין נתניהו, מסתבר, החליט לחסוך לגפני את הכאב הראש הזה. כן, ראש הממשלה שכזכור מטעמים פוליטיים החליט שלא יהיה תקציב, כדי שלא תהיה רוטציה. הוא שמחליט עכשיו בעצמו, לבדו, לאן ילך הכסף, מתי ובאיזה שיעור. את החשבון נשלם כולנו, כי זה הרי כסף ציבורי. כך שולמו מיליון דולר לרוסיה, כך נקנו החיסונים, וכך כמעט נמסרו מקצתם למדינות ידידות, שבחר נתניהו לבדו. והכול – בלי פיקוח פרלמנטרי, בלי וועדת הכספים, ובלי גפני.

הפופולריים