אמירות קשות תמיד נשמעות ברמאללה - מעשים? לא

אמירות קשות תמיד נשמעות ברמאללה - מעשים? לא
מ-2014 מאיימים ברשות הפלסטינית להפסיק את התיאום הביטחוני עם ישראל, אך בפועל זה לא קורה. בסביבתו של אבו מאזן אמרו "זה ערב דרמטי, ערב של נקודת מפנה ביחסים" - האומנם?
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אבו מאזן
צילום: צילום: פלאש 90

גם אחרי נאום אבו מאזן ודבריו המפורשים: "משוחררים מכל ההסכמים לרבות הביטחוניים עם ישראל וארה"ב", השאלות המהותיות נותרו פתוחות. מה מן ההצהרות יתורגם בשטח? האם התרגום יהיה מלא, חלקי או כלל לא יקרה?  האם זה יקרה לפני מהלך של סיפוח או רק אחרי?


אבו מאזן כינס את כל "החבר'ה הטובים" כדי לקבל החלטות לנוכח כוונות הסיפוח של ישראל. בסביבתו אמרו לפני הכינוס: "זה ערב דרמטי, ערב של נקודת מפנה ביחסים עם ישראל". האומנם? בישראל רבים היו סקפטים, בעיקר בחוגי התקשורת אך גם חלק מהגורמים בממסד הרשמי.

כלל האיומים של הרשות הפלסטינית עד היום, רובם ככולם, התבררו כדיבורים בעלמא. לא רק שהתיאום הביטחוני משרת את אבו מאזן מול חמאס - הוא גם מאפשר לו תזוזה ממקום למקום

כלל האיומים של הרשות הפלסטינית עד היום, רובם ככולם, התבררו כדיבורים בעלמא. גם כאשר במשבר המגנומטרים הורידה הרשות את דרג התיאום הביטחוני עם ישראל, מהר מאוד הוא חזר לכפי שהיה קודם למשבר. לא פלא שאפילו הציבור הפלסטיני כבר לא מאמין לקריאות הזאב זאב מרמאללה, ועדיין יש התוהים: האם הפעם זה רציני?

הלוא בישראל סבורים שאבו מאזן לא מסוגל ולא רוצה להפסיק את התיאום הביטחוני לחלוטין, כי זו "חרב פיפיות". לא רק שהתיאום הזה משרת אותו לעיתים מול יריבו הפוליטי, חמאס, התיאום הזה מאפשר לו תזוזה ממקום למקום - לו ולמנגנוני הביטחון הפלסטיניים שפועלים נגד פשיעה בין עיר לעיר וכפר לכפר.

התיאום הביטחוני שאנחנו מרבים לדבר בו בתקשורת הוא רק קצה הקרחון, הסיפור האמיתי זה התיאום האזרחי: זה שמאפשר תנועה של סחורות, זה שנוגע לחשמל, למים, לכספים ואם את זה אבו מאזן יעצור - הרי שהדבר משול לחולה המחובר למכונת הנשמה ומנתק את צינורות החמצן במו ידיו - גם זה לא יקרה.

אינתיפאדה או עימות מזוין עם ישראל זה בכלל לא בלקסיקון של אבו מאזן. לכן נשאלת השאלה, אלו קלפים יש בידיו?

אינתיפאדה או עימות מזוין עם ישראל זה בכלל לא בלקסיקון ולא ב-DNA של אבו מאזן - ולכן לא על הפרק בכלל. ולכן נשאלת השאלה אלו קלפים יש באמת בידי אבו מאזן? והתשובה שרוב האנשים נותנים היא: שאין לו שום דבר חוץ מאיומי סרק. לצעוק חזק כדי להלחיץ את ישראל ולהניא אותה מכוונתה לספח.

הצהרה כשלעצמה דרמטית, אם כי היו דומות בעבר שהתגלו כאיומי סרק ללא תרגום מעשי בשטח. לא ברור אם זו עוד אחת מאותן הפעמים – לטענת מקור פלסטיני בכיר: אבו מאזן כבר הורה לראשי מנגנוני הביטחון שלו להפסיק לאלתר את התיאום הביטחוני עם ישראל, וגם שני האישים הפלסטינים הנמצאים בקשר שוטף עם מערכת הביטחון חוסיין א-שייח וראש המודיעין מאג'ד פרג' – הונחו לכאורה לנתק מגע. אך עדיין אין לכך ביטויים בשטח.

בימים האחרונים פנו גורמים שונים לרשות הפלסטינית כדי למשש את הדופק, לראות לאן פניה, מה אופי ההחלטות שבכוונתה לקבל בישיבה. הרשות הבהירה לכ-ו-ל-ם שהיא רצינית והיא הולכת לנתק את הקשרים עם ישראל. והפעם זה סופי. לא עוד ועדות ולא עוד תקופת מבחן, הפעם מחליטים לבצע. גם העוקבים למיניהם עדיין לא לגמרי מאמינים שהרשות תעשה משהו סופר דרמטי. כן, גם עם הכרזה על ביטול התיאום הביטחוני - מה שמעניין יותר את הגורמים השונים זה האם יהיה לזה תרגום כלשהו בשטח. הצהרות לחוד ומעשים לחוד, ועד היום זה היה בעיקר הצהרות.

מבחינת בכירים ברשות, הסעיף בהסכם בין הליכוד לכחול לבן על קידום חקיקה בענייני ריבונות - הוא האקדח המעשן

אגב אותם גורמים שפנו לרשות הפלסטינית ביקשו ממנה להשהות החלטות דרמטיות. להמתין לסיפוח בפועל. לא להיחפז כעת, כשהמילה סיפוח כלל לא נמצאת בקווי היסוד של ממשלת האחדות. לחכות ולראות - אם האמריקנים יתנו אור ירוק, ואם בממשלת נתניהו-גנץ יילכו על סיפוח בפועל. הפלסטינים השיבו לכל הגורמים שמבחינתם הם הולכים על דרמה, גם אם ישראל רק תכריז על כוונתה לספח.

ומבחינת בכירים ברשות, הסעיף בהסכם בין הליכוד לכחול לבן שמדבר על קידום חקיקה בענייני ריבונות לא לפני יולי 2020 - הוא האקדח המעשן. זו ההצהרה שחיכו לה, ודי להם בהצהרה הזאת כדי לשבור את הכלים. מבחינתם העובדה שהמילה סיפוח לא כלולה בקווי היסוד של הממשלה- לא רלוונטית. 

אמירות נוקשות נשמעו בסוף הישיבה, מפלס האיום של רמאללה - נמצא בנקודת שיא, השאלה היא איזה אפקט אם בכלל יהיה להן על המצב בשטח. האם מאג'ד פרג' וחוסיין א-שייח' ימשיכו במגעים עם ישראל או יגידו לה שלום?

הפופולריים