צורכים ואוגרים: האם באמת יש מחסור בביצים?

צורכים ואוגרים: האם באמת יש מחסור בביצים?
מכסות הייבוא נפתחו כבכל שנה בפסח, אך השנה הציבור נשאר בבית בגלל קורונה ובנוסף, הישראלים שבדרך כלל טסים לחו"ל - נשארים בארץ. וגם - מהן התופעות של המחסור? | פרשנות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מכירת ביצים בשוק מחנה יהודה בירושלים
צילום: צילום: ליבה פרקש, פלאש 90

האם באמת יש מחסור? קודם כל נתונים – בישראל מיוצרות מדי יום כ-6.5 מיליון ביצים, המתמטיקה פשוטה - תרנגולת אחת שווה ביצה אחת. בדרך כלל הכמות הזאת מספיקה להזין את כל השוק, אך פעמיים בשנה יש שיאי ביקוש – בראש השנה ובפסח. בזמנים האלה פותחים מכסות ייבוא פטורות ממכס.


בפסח שעבר למשל נפתחה מכסה של 75 מיליון ביצים - בערך חצי מהן אכן הגיעו לארץ. השנה נפתחה מכסת ייבוא של 100 מיליון ביצים. הבעיה? גם באירופה המצב לא מזהיר, במדינות מהן רגילים לייבא, כמו ספרד ופורטוגל, לא ממהרים לשלוח את הביצים שלהן ולכן משרד החקלאות מאפשר לייבא מאוקראינה – שהייתה סגורה.

המחסור נגרם מצריכה ואגירה. הצריכה השתנתה בחודש האחרון - הילדים כל היום בבית, אוכלים יותר חביתות והציבור מתכונן לפסח. באשר לאגירה, כל אחד שראה אנשים נוסעים עם תבניות של 60 ביצים או עוברים מסופר לסופר כדי לקנות ברגע שייפתח יכול להעיד שכן – הציבור אוגר.

ועוד משהו – אם בשנה שעברה הייצור היומי ועוד כמה עשרות מיליוני ביצים שנכנסו הספיקו לכולנו לחג, השנה יש כאן הרבה יותר ישראלים בפסח. על פי נתוני רשות שדות התעופה, ב-2019 עברו בנמל התעופה בן גוריון (נתב"ג) 1.5 מיליון נוסעים. נגיד שכל אחד מהם יצא וחזר - אנחנו מדברים על בערך 750 אלף ישראלים נוספים שדורשים מצה-בריי.

השמדת ביצים - מה הולך פה?

בימים האחרונים אנחנו גם רואים תמונות ברשת של השמדת ביצים. טענו שמדובר בהשמדה של ביצים תקינות מלולן שייצר מעל המכסה שלו. התמונה המקורית, שיצאה מהמשטרה באלעד, הראתה השמדה של ביצים ללא חותמת שנמכרו ממשאית בעקבות חשד שהן מסוכנות לבריאות.

השמידו ביצים תקינות? המשטרה הבהירה שהן עלולות להיות מסוכנות (צילום: דוברות המשטרה)

הציבור: אתמול למשל סיכל משרד החקלאות הברחות של 7,500 ביצים מהרשות הפלסטינית לישראל במחסום חשמונאים ואליהו. הביצים הובלו ללא קירור וכמובן ללא פיקוח.

בלי קירור ובלי פיקוח: ביצים מהרשות הפלסטינית (צילום: משרד החקלאות)

אז ביצים מהרשות הפלסטינית משמידים, אבל מה עם לולנים שמייצרים מעל המכסה שלהם ומוכרים באופן לא חוקי? אם המשטרה או פקחים תופסים משלוח של ביצים שניתן להגיע למקור שלו – לול או מגדל מוכר בישראל, הביצים האלו לא יושמדו. הן יועברו למכון מיון ביצים וישווקו לציבור והמגדל ישלם קנס.

מה יהיה אחרי פסח? בגדול ההערכה היא שהמצב יירגע והמדפים יתמלאו שוב כי אנשים יאכלו את הביצים שאגרו ואולי גם יפסיקו לקנות בכמויות. אסיים במסר של יוסי, חקלאי בעל לול ממושב זכריה: "לתרנגולות לא משנה אם יש מלחמה או קורונה. התרנגולת מטילה ביצה בכל יום ואנחנו אוספים ומביאים את הביצים - בכל יום".

הפופולריים