התפרצות הקורונה בירושלים היא שאלה של זמן

התפרצות הקורונה בירושלים היא שאלה של זמן
העיסוק התקשורתי בבני ברק הינו קדימון למה שמצפה לנו בירושלים, שחצי מתושביה - החרדים והערבים, מנותקים מהנחיות משרד הבריאות. את ההסברה הייעודית מחליף הפייק ניוז ופצצת הזמן מתקתקת
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
תמונה לטור דעה של סולימאן מסוודה, 1.4.20
צילום: צילום: נתי שוחט ואוליביה פיטוסי, פלאש 90

ירושלים מובילה באופן מסורתי בכמה מדדים כמותיים - היא העיר הגדולה בישראל וגם העיר הענייה בישראל. בימי משבר קורונה ירושלים מובילה במדד נוסף - העיר בה מספר הנדבקים הוא הגבוה ביותר בארץ. 

אתמול (שלישי) פורסם כי בעיר יש 650 נדבקים, אבל לפי הערכות של גורמי רפואה, כנראה שהמספר הזה נמוך בצורה משמעותית ממספר הנדבקים האמיתי. ההערכות הקודרות נובעות בעיקר בגלל חשש מהתפרצות אצל שני מגזרים בעיר – החרדים והערבים. 

בדומה לבני ברק, שעלתה לכותרות בימים האחרונים בשל ההתפרצות המתחוללת בה, גם בירושלים יש קהילה חרדית גדולה. והבעיות שנוגעות לקורונה במגזר החרדי - אי הנגשת ההנחיות, חוסר ציות ותגובה מאוחרת של רבנים, נוגעות לירושלים בדיוק כמו לבני ברק. 

במשרד הבריאות חוששים שבשכונות החרדיות של ירושלים יש התפרצות קורונה בלתי מדווחת. בעיקר בשכונות מאה שערים וגאולה, שם קשה במיוחד למשרד הבריאות לאכוף את הנחיות הקורונה. בשכונות הללו מתגוררים אנשי הפלג הירושלמי של העדה החרדית וכן חסידויות קטנות ובדלניות, שידועים באי הציות שלהם לממשלת ישראל.

גם במגזר הערבי המצב לא מזהיר: נכון להיום אובחנו 12 חולים במזרח העיר, מספר מזערי ביחס לאוכלוסייה הערבית של ירושלים. מחצית מהחולים מגיעים משכונת בית צפאפא, שנחשבת מתקדמת ביחס לשאר השכונות הערביות בעיר. החולים מבית צפאפא הגיעו עצמאית לקופת החולים להיבדק, מפני שמשרד הבריאות לא הגיע לשכונה לבדוק אותם. אם מדובר בשכונה הערבית המעורבת ביותר במערב העיר, שערו בנפשכם מה מתחולל בשכונות אחרות.

את המחסור באינפורמציה המיועדת לתושבי מזרח העיר מחליף הפייק ניוז. מדי יום מופצות עשרות הודעות שקריות בנוגע לצעדים שינקטו או לא ינקטו. גם בשכונות החרדיות יש בעיית הסברה קשה. מרבית התושבים שם לא משתמשים באינטרנט ואין להם טלוויזיה בבית.

אפשר להתעלם מהבעיה ולהניח לערבים ולחרדים לנפשם. אבל, אם ההערכות של גורמי הבריאות נכונות, אנחנו צפויים להיות עדים לאסון בממדים שלא יהיה ניתן לשלוט בהם.

הפופולריים