המתנה הגדולה של מנדלבליט לנתניהו

המתנה הגדולה של מנדלבליט לנתניהו
ההחלטה שלא להעמיד לדין את רה"מ בגין שוחד בתיקי 1,000 ו-2,000 היא בין ההנחות הגדולות שנתן היועץ המשפטי לנתניהו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט וראש הממשלה בנימין נתניהו, פברואר 2014
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט דיבר אתמול (חמישי) על שלושה תיקים, תיק 4,000 - שהוא תיק שוחד. ותיקי 1,000 ו-2,000 שהם תיקים של מרמה והפרת אמונים. שני התיקים הללו הם חלק מהמתנות וההנחות הגדולות שהעניק היועץ המשפטי לראש הממשלה בנימין נתניהו. מדובר בתיקים הנשענים על אדני ועדי ברזל, חומרים טובים, הקלטות ומסרונים. תנועת ה-"תן וקח" ברורה. 

לכתב האישום המלא

תיק 2,000

תיק 2,000 הוא התיק העוצמתי ביותר, הוא נשען על ראיות ברזל - שעות של פגישות מוקלטות. מנדלבליט אמר לגבי התיק הזה כי נתניהו לא התכוון לממש את השוחד, הוא הבטיח - אך לא מימש. זאת על אף שהחוק קובע בבירור - גם אם לא מימשת את ההבטחה - דינך כנותן שוחד. 

בפרקליטות, בחצר של מנדלבליט, היה מי ששוב ושוב ניסה לשכנע אותו שלא להיכנס למגרש של היחסים בין תקשורת לנבחרי ציבור. בשלב הראשון היועץ קיבל את הגישה הזו, בהמשך הוא הבין שלא מדובר פה בעוד סיפור של עיתונאי ומקור, זה הסיפור של בעל הון והאיש החזק במדינה - ראש הממשלה. 

האישום בשוחד - פתח לעסקת טיעון

בכל שלב יכול להגיע ליועץ המשפטי פרקליט מטעם ראש הממשלה, ולהציע למנדלבליט עסקה - ותר על השוחד ואנחנו נסכים לעסקת טיעון שתצמצם את הזמן של נתניהו בכלא ותעניק לו הקלות נוספות. חשוב להבין - אם ראש הממשלה יורשע בשלושת התיקים, הוא צפוי לשבת בכלא לפחות שלוש שנים. עסקת טיעון הופכת לאופציה אטרקטיבית מאוד עבור ראש הממשלה. 


"הליך היה קפדני ויסודי. כל טענה נבחנה שוב ושוב. הוא מירר את החיים לפרקליטים תחתיו - לכו, תנו לי תשובות".

חשוב לציין בשבחו של מנדלבליט, אין אבן שהוא לא הפך. ההליך היה קפדני ויסודי. כל טענה נבחנה שוב ושוב. הוא מירר את החיים לפרקליטים תחתיו - לכו, תנו לי תשובות. הוא רצה להגיע לבית המשפט ולחזור עם הרשעה בשלושת התיקים. 

מילה על נאום נתניהו

במהלך הנאום ציין נתניהו כי התיק נתפר "כחליפה למידותיו" וחזר על הנושא של אכיפה בררנית - העמדה לדין של אדם אחד, על אף שאנשים נוספים ביצעו עבירות דומות ולא הועמדו לדין. צריך להבין שאכיפה בררנית לא יכולה להתייחס לראש הפירמידה. נתניהו הוא ראש הממשלה, אין שני לכוח שלו, ולכן השימוש באכיפה בררנית הוא זריית חול בעיני הציבור. 


הפופולריים