נאום התפוזים והספר הגנוז של נתניהו

נאום התפוזים והספר הגנוז של נתניהו
הנאום של יאיר נתניהו מסמן את הכיוון של קמפיין הבחירות הבא של אביו • ומדוע בחר נתניהו שלא לפרסם ספר שבו התגאה בקיצוץ קצבאות הילדים ופגיעה בציבור החרדי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתניהו בוועידת גלובס
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מה עומד מאחורי נאום התפוזים של יאיר נתניהו בארצות הברית? גורמים פוליטיים המקורבים לחצר המשפחה המלכותית מעריכים: הבחירות הקרובות שמתחילים לגעת בהן. ליתר דיוק: מתווה הבחירות האלה שבהן יושם לדעתם דגש על הישגי המדינה בתחום הכלכלי. נתניהו יוצג בקמפיין הליכוד כגאון כלכלי, כמר כלכלה, כמי שהפך את ישראל למעצמת הייטק. כמי שלקח אותה למקומות רחוקים.
נתניהו מאמין שהוא כזה - ולא מהיום. לכן כבר ב-2005, שבועות אחרי פרישתו מתפקיד שר האוצר בממשלת שרון, הוא ישב וכתב ספר ברוח המשנה הכלכלית שלו: "הנמר הישראלי". מאין שאב את השם הזה? מארבע מדינות אסיאתיות שהכלכלה בהן פורחת שנים רבות – טייוואן, סינגפור, קוריאה הדרומית והונג קונג – ארבע מדינות שזכו לכינוי "ארבעת הנמרים".


מבחינת נתניהו מה שעשו ארבעת הנמרים מסוגלת לעשות גם מדינת אור לגויים וצריך לתת לכך ביטוי בספר. השר המתפטר פנה אפוא, להוצאת ידיעות אחרונות, חתם עם ההוצאה על חוזה המבטיח לו סכום נכבד ובמשך חודשים ארוכים עסק בכתיבת היצירה. הספר הושלם, שולבו בו דברים של כמה אנשי משק וכלכלה ישראליים בולטים, יש בו אמירות מעניינות המלמדות על נתניהו האחר - ולמרות זאת: לא תמצאו אותו בחנויות הספרים. הוא לא ראה אור.
למה בדיוק? הנה ההסבר שקיבלתי: נתניהו ביקש מכמה חברים לקרוא את "הנמר הישראלי", שאל לדעתם וקיבל בין היתר תשובות ברוח: אם אתה חפץ חיים במגרש הפוליטי, תשאיר את הספר במגירה. אל תפרסם אותו. אל תתאבד פוליטית.
נתניהו שמע והבין מייד: ספר שבו הוא מתגאה בהחלטה על קיצוץ קצבאות ילדים, בהחלטות הפוגעות באמהות חד הוריות, בהחלטות שפגעו במפלגות חרדיות – אסור לו להתהדר בו. הפגיעה בציבור גדול של אזרחים עלולה להפוך לו לרועץ.
מי שהרבה בשעתו לדבר על הרזה והשמן ודאג עם הזמן בעיקר לשבעים ולעשירים - צפה כנראה פני עתיד ונסוג. האם עכשיו שוב יתפאר בהישגיו הכלכליים, כפי שרומזים מקורבים לחצרו, או שיחליף דיסק? אין לי תשובה. מה כן ברור לי? שהנמר הישראלי בן כמה מאות עמודים, ימשיך להעלות אבק במגירות ידיעות אחרונות.

הפופולריים