פרשנות

קוראים את הסימנים: האם אנחנו בדרך לאינתיפאדה שלישית?

קוראים את הסימנים: האם אנחנו בדרך לאינתיפאדה שלישית?
אחרי יותר מעשור של נבואות קודרות על אינתיפאדה שלישית שבפתח, הגיע הזמן להבין מה הופך רצף פיגועים קטלניים למשהו גדול יותר
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
התפרעויות, הפרות סדר, הפרת סדר, חברון, רמדאן, פלסטינים, 15.4.22
צילום: צילום: וויסאם חשלמון, פלאש 90

מטענים במחנות פליטים, פיגועים כמעט כל יום, 130 הרוגים פלסטינים מתחילת השנה וחילופי אש בכל כניסה של צה"ל לערים הפלסטיניות. תגידו, מה קורה פה? אנחנו באינתיפאדה?

תנסו להיזכר כמה פעמים בעשור האחרון שמעתם את המונח "אינתיפאדה שלישית" ועדיין איכשהו זה תמיד נשאר "שלישית", לא רביעית ולא חמישית. ולמה? כי בכל פעם שהמילה הזאת הוכרזה בעבר התברר שלא אינתיפאדה ולא שלישית - לא דובים ולא יער.

"אינתיפאדה" היא מונח חלקלק, אף פעם אף אחד לא הגדיר איפה נגמר גל הסלמה ומתחילה אינתיפאדה, ולכן קל מאוד לטעות בהבחנה. אינתיפאדה היא התקוממות רחבת היקף בעצימות גבוהה ולכן היא צריכה לעמוד בשני תנאים מרכזיים:

1. היא מחייבת השתתפות המונית שפרוסה על פני שטח גדול

2. מנגנוני הביטחון הפלסטיניים לוקחים חלק פעיל בלחימה מול צה"ל

אבל אף אחד מהתנאים הללו לא מתקיים נכון להיום. ההסלמה הזאת מוגבלת לצפון הגדה, בעיקר ג'נין ושכם, כאשר בשאר הערים הפלסטיניות יש שגרה מלאה. המנגנונים הפלסטיניים לא משתתפים בלחימה למעט מספר מועט של מחבלים שיצאו משורותיהם ובאופן עצמאי, ושוב אני מדגיש, נכון להיום.

אבל יש גם צד אחר, בניגוד להסלמות קודמות, הפעם שני הצדדים משתמשים באמצעים שלא נראו כאן מאז הימים השחורים של האינתיפאדה השנייה. תראו, אנחנו נמצאים בסוף עידן אבו מאזן ויש מצב שאנחנו עומדים מול מציאות קודרת, שבה הרשות הפלסטינית תאבד יותר ויותר מאחיזתה בשטח עם הסתלקותו.

הסטטיסטיקה מראה שפעם בעשור ישנה התנגשות צבאית משמעותית בין ישראל לבין הפלסטינים, ולפי החיבור בין המצב הגאופוליטי לסטטיסטיקה נראה שאנחנו שוב פעם קרובים להתנגשות הבאה - אז האם הפעם זו תהיה אינתיפאדה על מלא? למרבה הצער כבר אי אפשר לשלול את האפשרות הזאת.

הפופולריים