הנשים הערביות יוצאות לעבוד - וסוחפות איתן אחרות

הנשים הערביות יוצאות לעבוד - וסוחפות איתן אחרות
נתונים חדשים של משרד העבודה מראים שבקרב נשים ערביות מתחולל שינוי אדיר - וששיעור התעסוקה שלהן כבר מאוד דומה לזה של נשים יהודיות. איך קרה הפלא הזה? שאול אמסטרדמסקי מצא 3 סיבות עיקריות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שאול אמסטרדמסקי 06.07.23
צילום: ללא

יום שישי היום, ואתם יודעים מה זה אומר: שישי חיובי! כי מסביב הכול מסריח. אז בואו ננסה בכוח, קצת חדשות טובות.

תמיד כשאנחנו מדברים על שוק התעסוקה בישראל אנחנו מזכירים שני מגזרים שבהם יש אתגר – גברים חרדים ונשים ערביות. נתונים חדשים של משרד העבודה שפורסמו השבוע מראים שבקרב נשים ערביות מתחולל שינוי אדיר. שיעור התעסוקה שלהן עולה בהתמדה, ובמיוחד ככל שהן צעירות יותר. שיעור התעסוקה בקרב צעירות ערביות הוכפל מ-20 ומשהו אחוז ל-50%, שזה כבר מאוד דומה לשיעור התעסוקה בקרב נשים לא ערביות, נשים יהודיות.

איך קרה הפלא הזה? שלוש סיבות. הראשונה: שיעור ההשכלה בקרב נשים ערביות עלה מאוד בשנים האחרונות. וככל שהוא עלה, גם שיעור התעסוקה שלהן עלה, בין היתר כי הנורמה בחברה הערבית השתנתה ומאפשרת יותר לנשים להשתלב בשוק העבודה. 

דבר שני, ברגע ששיעור ההשכלה עלה בקרב נשים ערביות צעירות, ואז רמת החיים שלהן עלתה, היה לזה איזשהו אפקט של "ספיל אובר". נשים ערביות מבוגרות יותר ראו איך זה מעלה את רמת החיים שלהן ואמרו: אנחנו רוצות גם. למעשה, הצעירות הערביות סללו את הדרך לנשים הערביות המבוגרות יותר.

וסיבה שלישית: בשנים האחרונות, ובפרט מאז 2016 – אז ממשלת נתניהו הקודמת קודמת קודמת קודמת השיקה תוכנית חומש לחברה הערבית – הממשלה השקיעה כסף בתשתיות תומכות תעסוקה: תחבורה ציבורית לכפרים ערביים, מעונות יום לנשים עובדות ומרכזי הכוון לתעסוקה בתוך החברה הערבית. כל הדברים האלה ביחד נשאו פרי, מה שמראה לנו שכשרוצים אפשר. עכשיו את אותו הדבר צריך לעשות גם בקרב גברים חרדים. 

שישי שמח!

הפופולריים