במקום הלא נכון, בזמן הלא נכון: מאחורי חטיפת אליזבט צורקוב

במקום הלא נכון, בזמן הלא נכון: מאחורי חטיפת צורקוב
החוקרת ישראלית בעלת דרכון רוסי, יצאה למסע מחקר בעיראק במסגרת עבודת דוקטורט שהיא כותבת. בחודש מארס האחרון היא נחטפה מדירתה בבגדד, ומוחזקת מאז על ידי מליציה שיעית. צורקוב נפלה כפרי בשל לאחד הצדדים בסכסוך שקורע את עיראק - בין הנאמנים לאיראן ובין אלה שמתנגדים להשפעה שלה לאורך נהר הפרת
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
סרטון קייס 20.7
צילום: -

מכירים את זה שכל ישראלי בחו"ל ישר נחשד בהשתייכות למוסד? אז יש אנשים שלקחו את זה צעד אחד קדימה והתחילו לשכתב את ההיסטוריה. למשל, אחד ממנהיגי המיליציות השיעיות שמקורב לאיראן כבר האשים את המוסד ברצח של האימאם חוסיין – הדמות הכי קדושה לשיעים שנהרג בקרב כרבלא לפני 1,300 שנה.

צחוקים בצד, האמירה הזאת משקפת הלך רוח שרווח מאוד בקרב המחנה הפרו-איראני ובעוד כמה מקומות באזור: זרועותיה של ישראל, שהמוסד הוא המותג הכי חזק שלהן, נמצאות בכל מקום. כל אחד יכול להיות סוכן או מרגל עד שיוכח אחרת. 

פה אנחנו מגיעים לסיפור הכואב של חטיפת אליזבט צורקוב. החוקרת הישראלית בעלת האזרחות הרוסית שבסך הכול רצתה לחקור את עיראק מקרוב. ברגע שהאזרחות הישראלית שלה התגלתה היא מייד הפכה לסוכנת מוסד בפוטנציה ולקלף מיקוח בשבי של המיליציות הפרו-איראניות. אז מה הפוליטיקה שמאחורי החטיפה ומה החשיבות של אליזבט למיליציות הפרו-איראניות? 

לפני שנתיים בערך היה נדמה שאפשר להתחיל לפנטז על ביקור פומבי בבגדאד ואפילו נשמעו התבטאויות על רצון להצטרף להסכמי אברהם. אבל מאז אותו כנס נדיר בחבל הכורדי בצפון עיראק בו נשמעו הדברים, המצב בארץ הפרת והחידקל רק הולך ומידרדר. בעיראק של היום מי שמנרמל עם ישראל הוא עבריין. זאת בדיוק הטרגדיה של אליזבט צורקוב גם אם היא תתעקש שהגיעה כדי לחקור מקרוב את האזור. עבור הבריונים שחטפו אותה זה לא באמת משנה. מבחינתם כל האמצעים כשרים בקרב על שליטה בעיראק.

ב-2019 הייתה מחאה אדירה במדינה נגד השלטון. כזאת שקיבלה טוויסט מעניין. המון אנשים שזעמו על ההתערבות הזרה במדינה, גם האמריקנית. אבל לא פחות מעניין גם האיראנית. המחאה הזאת הובילה להתפטרותו של ראש הממשלה דאז עאדל עבד אל-מהדי המזוהה עם איראן. בבחירות לפרלמנט שהתקיימו שנתיים לאחר מכן מי שזינק וטיפס לגבהים חדשים הוא איש הדת השיעי מוקתדא א-סדר. זה על חשבון המפלגות שמזוהות עם המיליציות הפרו-איראניות שהואשמו בדיכוי המחאה נגד השלטון.

אלא שא-סדר כשל בניסיון לעשות סדר בפוליטיקה העיראקית. המחנה הפרו-איראני הצליח למנות לראשות הממשלה אחד משלו א-סדר ואנשיו יצאו לרחובות. אבל זה לא עזר. הוא הכריז על פרישה מהחיים הפוליטיים והותיר את המחנה הפרו-איראני לבד על המגרש. 

צורקוב צולמה בבגדאד שנה לפני חטיפתה משבחת את א-סדר. למעשה רבים מהאנשים שהיא ראיינה היו אנשיו של א-סדר. מי שחרט על דגלו את הסיסמה "עיראק לעיראקים ולא לכוחות הזרים". נופל לכם האסימון? החטיפה של אליזבט צורקוב באה למיליציות הפרו-איראניות כמו כפפה ליד. הן משחקות על הטיקט שהיא מרגלת. דבר שמאוד קל למכור לציבור העיראקי והן משתמשות בה כדי לפגוע בתדמית של א-סדר. להציג את אחד היריבים הגדולים שלהן כמשתף פעולה של הציונים.

המיליציות הפרו-איראניות רוצות להבין מי האנשים שהיו בקשר עם צורקוב ולסמן אותם כמשתפי פעולה של ישראל. ככה הם יחסלו להם את הקריירה הפוליטית. בשורה התחתונה ידה של איראן ועושי דבריה על העליונה בסיפור הזה. החטיפה של צורקוב תאפשר להם לסגור חשבון עם כל מי שמאיים על ההשפעה שלהם בעיראק.הם כבר למדו על בשרם שההשפעה הזאת אינה מובנת מאליה ולא כל העיראקים אוהבים אותה. עכשיו כשיש להם חוקרת ישראלית ביד הם לא מתכוונים לעצור. עד שיהיה ברור לכולם מי הבוס האמיתי בעיראק של 2023.

הפופולריים