החלב מפוקח, התחליף מופקע: תנובה ושטראוס חולבות את הצרכנים

החלב מפוקח, התחליף מופקע: תנובה ושטראוס חולבות את הצרכן
שוק תחליפי החלב בישראל נשלט ברובו על ידי תנובה ושטראוס. שתי הענקיות מרשות לעצמן לגבות מחירים גבוהים בהרבה מאלו שנהוגים באירופה ואנחנו הצרכנים משלמים ביוקר. אבל כניסתה של קרפור לשוק עלולה לשנות את המצב. לחברה קו מוצרי חלב ואותו היא מוכרת במחיר של 6 שקלים לליטר - איך יתמודדו הענקיות עם המתחרה מצרפת?
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דנה ירקצי
צילום: כאן חדשות

מכירים את התחושה הזאת שעושים עלינו קופה לא נורמלית בסופר? אז בואו אני אראה לכם איך זה קורה באמת.

שוק תחליפי החלב בישראל שמגלגל חצי מיליארד שקל בשנה. המוצרים המובילים הם חלב סויה וחלב שיבולת שועל והמחירים נעים בין 12 שקלים ל-16 שקלים. בחו"ל זה הרבה פחות.

על שוק תחליפי החלב בישראל נפלה פצצה. רשת קארפור נכנסה לישראל לפני כמה חודשים והחלה למכור תחליפי חלב משלה. בכמה, אתם שואלים? ב-5.90 שקלים. כן, מה ששמעתם, פחות מחצי מהמתחרים. ולא, זה לא במחירי הפסד כדי למשוך לקוחות.

אז איך הגענו למצב הזה שהמונופולים מוכרים לנו בכפול? הנה ההסבר: השולטת בשוק תחליפי החלב היא תנובה עם 60% מסך המכירות כך שהיא יכולה להכתיב את המחירים. בניגוד לחלב רגיל, שנתון לפיקוח בשוק תחליפי החלב השמיים הם הגבול.

אבל תנובה לא לבד. גם שטראוס רצתה נתח מהפרה החולבת של שוק תחליפי החלב והחלה לייצר באמצעות חברה ישראלית את המותג "אלפרו". בדרך לשם היא נקנסה ב-100 מיליון שקלים בגין מניעת תחרות, אחרי שניסתה לקנות את החברה המקומית.

אתם מבינים? כך הגענו למצב שבו שתי החברות הגדולות שולטות ב-80% משוק תחליפי החלב ושאר היבואנים לא ממש יכולים וגם לא מעוניינים להציע מחירים נמוכים יותר. היחידה שיכולה לתת פייט היא רשת "קארפור" שגם יש לה סופרים בישראל והיא גם יצרנית עולמית בשוק תחליפי החלב.

אז מה אתם אומרים? האם גם "קארפור" תתפתה בסוף למחירים הגבוהים שלוקחות המתחרות שלה בישראל? אנחנו כאן כדי לעקוב.

הפופולריים