"פיגוע" הסברתי? "יד השלום" של יוכבד תפסה את כלי התקשורת בעולם

"יד השלום" של יוכבד תפסה את כלי התקשורת בעולם
אחרי הביקורת כי העדות של יוכבד ליפשיץ היא בעיה הסברתית לישראל, מתברר כי כלי התקשורת בעולם המערבי דווקא הבינו את הפער המוסרי בין החטופים והנרצחים למחבלי חמאס | דעה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יוכבד ליפשיץ הושיטה יד למחבל חמאס לפני ששוחררה
יוכבד ליפשיץ הושיטה יד למחבל חמאס לפני ששוחררה צילום: מתוך הדיילי מיילי הבריטי

יוכבד ליפשיץ מתבררת היום דווקא כנכס להסברה הישראלית. "היד לשלום" שהושיטה, מבהירה את הפער המוסרי בין רוצח לנרצחים. בעיתונות הבריטית מתנוססות הבוקר הכותרות: "יד של שלום מבת ערובה ישראלית, שמביישת את רוצחי חמאס". "מחווה של שלום מול פני הרשע" והסבתא שהייתה "אנטי גיבורה" הסברתית אמש, הבוקר היא כבר גיבורת הסברה על מלא.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי, לחצו על הפעמון ואתם מעודכנים

יוכבד ליפשיץ בת השמונים וחמש היא אישה אמיצה שלא מכינה עוגיות לאף אחד ולא מנגנת לפי חליל ההסברה הישראלי. החל מהרגע שבו צולמה פונה ללחוץ את ידו של מחבל חמאס, ואומרת לו שלום ועד שהתייצבה מול המצלמות על דעת עצמה ומשפחתה, לתאר את מה שעבר עליה בשבי חמאס. היא מתחה ביקורת חריפה על תפקוד צה"ל על כישלונה של הגדר וסיפרה על היחס הנסבל שלו זכתה מן המרצחים.

"היד לשלום" של יוכבד בשער הדיילי מייל הבריטי
שער הדיילי סטאר הבריטי על יוכבד ליפשיץ
שער הדיילי סטאר הבריטי על יוכבד ליפשיץ

בתוך זמן קצר התמלאו הרשתות החברתיות דברי ביקורת על כישלון ההסברה הישראלית. איך לא הנחו את ליפשיץ מה להגיד? ומדוע בכלל שבויה מדברת? שהרי לא יתכן שתגיד שזכתה בטיפול הולם. "דבריה הרי יפגעו בלגיטימציה של ישראל. זהו פיגוע הסברתי!" אלא שבפועל נראה שלא ממש צריך להסביר לכתבים בכלי התקשורת בעולם כמה נוראית החוויה שעברה ליפשיץ. הם דווקא עמדו במבחן הכותרת.

ברשתות החדשות באמריקה סיפרו את סיפורה של השבויה שזה עתה שוחררה ומספרת על מה שעברה בזירת הקרב: "היא נלכדה עם בעלה ומתארת את החוויה כגיהינום שמעולם לא חוותה ולא חשבה שתחווה". "ליפשיץ בת השמונים וחמש הייתה מוכנה לשתף את סיפורה ולהגיד עברתי גיהינום. היא סיפרה איך קיבלה מכות במקלות מחוטפיה".

הכותרת בניו יורק טיימס – "עברתי גיהינום", כך גם ב-USA TODAY. גם ב-BBC – "עברתי גיהינום". אין שום בלבול. בכלי התקשורת בעולם המוסלמי העדיפו להתמקד בטיפול הרפואי שקיבלה ליפשיץ.

יוכבד היא הסבתא שיש גם במערב

ויש טענה אחת שהחטופה לשעבר השמיעה ואי אפשר שלא להסכים לה. ישראל כשלה בהגנה על אזרחיה, לכולנו יש סיבה לכעוס. בעיקר למי ששילמו את המחיר הכבד ביותר במותם של קרובי משפחה ובשבי. במזרח התיכון חופש הביטוי והכעס, אולי נתפסים כחולשה של החברה הישראלית אבל מול העולם הדמוקרטי הם דווקא נכס. המערב ובעיקר ארצות הברית, הם אלה שצריכים להעניק עכשיו מטרייה דיפלומטית לפעולה הישראלית בעזה.

והנה, בדיילי אקספרס התייחסו ללחיצת היד למחבל חמאס והגדירו אותה "מחווה של שלום מול פני הרוע. ביטוי לאנושיות הישראלית מול רצחנות חמאס. בדיילי מייל נכתב: "יד של שלום מבת ערובה שמביישת את הרוצחים של חמאס".

יוכבד ליפשיץ לא ניגנה לפי חליל ההסברה. אבל הבוקר דווקא תמונתה וסיפורה ממלאים את העיתונים במערב ולא תמונות ההרס מעזה שאויבינו מנסים לקדם בכול הכוח. יוכבד ליפשיץ היא הסבתא שלכל אחד יש בבית במערב, ולכן במבחן ההסברה היא אולי דווקא ניצחה. יוכבד ליפשיץ, לצד רחל אדרי, הן שתי גיבורות של המלחמה נגד חמאס. לשתיהן, מגיע היום בעיקר חיבוק ושקט תקשורתי.

 

הפופולריים