את הציוץ של נתניהו אפשר למחוק, אבל את הנזק לא

את הציוץ של נתניהו אפשר למחוק, אבל את הנזק לא
השעה 01:10 תכנס לדפי ההיסטוריה של המלחמה כזו שבה בחר רה"מ לסגור חשבונות עם הצמרת הביטחונית הישראלית. בסוף, אולי הוא חזר בו בעקבות הסערה אבל את הזיכרון הציבורי – כנראה שלא
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
רה"מ בנימין נתניהו
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

כמו השעה 06:29, שנמסרה בהודעה רשמית של לשכת ראש הממשלה בנוגע לשאלה מתי ידע על רסיסי המידע שהביאו להערכות המצב החריגות בצה"ל ובשב"כ בשעות שלפני מתקפת הפתע הרצחנית של חמאס, כך גם לדפי ההיסטוריה של המלחמה הזו תיכנס שעה נוספת – 01:10. זו השעה שבה בחר ראש הממשלה נתניהו לצייץ, בחשבונותיו הרשמיים, סגירת חשבון עם הצמרת הביטחונית הישראלית.

"כל גורמי הביטחון, כולל ראש אמ"ן וראש שב"כ, העריכו שחמאס מורתע ופניו להסדרה", כתב. "זאת ההערכה שהוגשה פעם אחר פעם לראש הממשלה ולקבינט על ידי כל גורמי הביטחון וקהילת המודיעין, כולל עד פרוץ המלחמה".

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי, לחצו על הפעמון ואתם מעודכנים

בעקבות הסערה והביקורת - מהממשלה פנימה והאופוזיציה שבחוץ, וגם דעת הקהל האינסטנקטיבית – הציוץ נמחק. זמן קצר לפני זה, לשכת ראש הממשלה עוד המשיכה לתדרך שנתניהו הגיב להאשמות חמורות על כך שקיבל התרעה ספציפית, ולא כך היה, ובכל מקרה - "ראש הממשלה ממוקד בהובלת המערכה ונותן אמון מלא בצה"ל וגורמי הביטחון וביכולתם להשיג את מטרות המלחמה".

את הציוץ מהפיד אפשר אמנם למחוק, אבל את הזיכרון הציבורי במה נתניהו וסביבתו התעסקו בלילה, כנראה שלא. זיכרון באופן כללי הוא דבר מתעתע, ופוליטיקאים, מי כמוהם, יודעים לעשות בזה שימוש מחושב. רק לפני כמה חודשים הגדיל נתניהו לתאר איך מתווה האו"ם בנוגע למהגרים מאפריקה - שהובל על ידו וקודם על ידי יועצו לביטחון לאומי - הוא בכלל הצעה לא טובה, ש"טוב שלא הצענו". הארכיון זכר, ראש הממשלה קיווה שאנחנו לא. וכמו אז גם היום - ציוצים ניתנים למחיקה, אבל נזק ופגיעה ממשית, דווקא לא.

הפופולריים