נתניהו מחק את הציוץ בו תקף את גופי הביטחון: "טעיתי"

נתניהו מחק את הציוץ בו תקף את גופי הביטחון: "טעיתי"
נתניהו טען בציוץ שמחק: בשום שלב לא ניתנה התרעה על כוונות מלחמה מצד חמאס, ראש אמ"ן וראש השב"כ העריכו שהוא מורתע • גנץ גינה: מנהיגות צריכה לגלות אחריות, אלו אמירות שפוגעות ביכולת העמידה של העם; לפיד: מחליש את צה"ל
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו במסיבת עיתונאים 29.10.23
צילום: דנה קופל, פלאש 90

ראש הממשלה בנימין נתניהו התנצל על הציוץ שפרסם הלילה (ראשון), בו סימן את גופי הביטחון כאחראים למחדל ה-7 באוקטובר. בהודעת נתניהו נכתב: "טעיתי, הדברים שאמרתי לא היו צריכים להיאמר, נותן גיבוי מלא לרמטכ"ל ומפקדי צה"ל". נתניהו הסיר את הציוץ בו תקף את מערכת הביטחון לפני זמן קצר, לאחר שגורמים מכל רחבי הקשת הפוליטית מתחו עליו ביקורת קשה.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי, לחצו על הפעמון ואתם מעודכנים

בציוץ שפרסם הלילה ראש הממשלה נכתב כי "כל גורמי הביטחון, כולל ראש אמ"ן וראש שב"כ, העריכו שהחמאס מורתע ופניו להסדרה". עוד נטען כי "בשום מצב ובשום שלב לא ניתנה התרעה לראש הממשלה נתניהו על כוונות מלחמה מצד החמאס". ההערכה לפיה חמאס מורתע, כתב, "הוגשה פעם אחר פעם לראש הממשלה ולקבינט על ידי כל גורמי הביטחון וקהילת המודיעין, כולל עד פרוץ המלחמה".

השר בני גנץ מסר בתגובה שנתניהו חייב לחזור בו מהאמירה ולהפסיק לעסוק בנושא: "הבוקר הזה במיוחד אני מבקש לגבות ולחזק את כל גורמי הביטחון וחיילי צה"ל – כולל הרמטכ"ל, ראש אמ"ן וראש השב"כ. כשאנחנו נמצאים במלחמה, מנהיגות צריכה לגלות אחריות, להחליט לעשות את הדברים הנכונים ולחזק את הכוחות באופן שהם יוכלו לממש את שאנחנו דורשים מהם. כל פעולה או אמירה אחרת - פוגעות ביכולת העמידה של העם ובכוחותיו". 

גם ראש האופוזיציה לפיד הגיב ותקף: "נתניהו חצה הלילה קו אדום. בזמן שלוחמי ומפקדי צה"ל לוחמים בגבורה נגד החמאס והחיזבאללה, הוא עוסק בנסיונות להפיל עליהם את האשמה במקום לתת להם גיבוי. הנסיונות לחמוק מאחריות ולהפיל את האשמה על מערכת הביטחון מחלישים את צה"ל בזמן שהוא נלחם באויבי ישראל. נתניהו חייב להתנצל על דבריו". הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי הגיב גם הוא וצייץ: "אדוני ראש הממשלה, הסר את הציוץ מהלילה. אנחנו במלחמה". 

הציוץ אותו מחק נתניהו

השר גדי אייזנקוט, שמשתתף כמשקיף בקבינט המלחמה המצומצם, קרא לראש הממשלה "לחדול לאלתר ממתיחת ביקורת על המערכות שתחת אחריותו. בעת הזו חיוני לתת גיבוי מלא לראשי מערכת הבטחון ולעמוד לצידם, ללא כל תנאי". גם הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, שנפגש עם נתניהו במהלך המלחמה, קרא לו להסיר את הציוץ וכתב: "אנחנו במלחמה".

ראש המוסד לשעבר יוסי כהן מתח ביקורת על נתניהו בריאיון לכאן רשת ב הבוקר ואמר: "אחריות מקבלים בתחילת התפקיד, לא במהלכו. עם ישראל לא מגיעות רק תשובות, מגיעה לו מערכת טובה יותר שיודעת להגן על מדינת ישראל בגבולותיה". 

זמן קצר לפני שמחק את הציוץ, בסביבת נתניהו הגיבו לביקורת: "במהלך הלילה, לאחר מסיבת העיתונאים, חזרו ועלו ההאשמות החמורות לפיהן ראש הממשלה קיבל התרעות ספציפיות למלחמה, דבר שלא היה. על כך הגיב ראש הממשלה. ראש הממשלה ממוקד בהובלת המערכה ונותן אמון מלא בצה"ל וגורמי הביטחון וביכולתם להשיג את מטרות המלחמה". 

נתניהו קיים אתמול מסיבת עיתונאים יחד עם שר הביטחון יואב גלנט והשר בני גנץ. נתניהו השיב על שאלות, לראשונה מתחילת המלחמה. בתשובה לשאלת כאן חדשות על סוגיית האחריות אמר נתניהו: "אחרי המלחמה - כולנו נצטרך לתת תשובות לשאלות קשות, היה פה מחדל נורא והוא ייבדק עד תום". 

שר הביטחון יואב גלנט הביע אמש מסר של אמון בגופי הביטחון, ואמר במסיבת העיתונאים: "יש לי אמון מוחלט ברמטכ"ל, בקציני צה"ל ובמפקדי צה"ל, בלוחמים בכל זרועות הלחימה, בראש השב"כ ואנשיו ובראש המוסד ואנשיו. יחד מערכת הביטחון תגיע להישג, ואני בטוח שהאנשים הללו, מהלוחמים בשטח ועד הרטכ"ל, יביאו אותנו לניצחון".

הפופולריים